opiskelija-asuntolat

..............

haluaisin kuulla oma-kohtaisia kokemuksia opiskelija-asuntolassa asumisesta..harkitsen sitä nimittäin tässä juuri itse.
Koska asuminen olisi minulle ilmaista ja vanhemmat tahtoisivat että muutan jo pois...
kertokaa kokemuksianne!

6

4814

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • katsottuna

      en suosittele kenellekään opiskelija-asuntoa! Jos todella haluat OPISKELLA, vuokraa asunto jostain muualta. Asun opiskelija-asuntolan vieressä ja pakko seurata sitä karmeata menoa. Huudatetaan kaikenmaailman härveleitä, melutaan parvekkeella tupakoinnin lomassa. Alkoholi ja huumeet ovat myös kuvassa. Eipä ne "opiskelijat" taida remuamiseltaan edes mitään opiskella. Minä en ikinä antaisi lapseni asua opiskelija-asuntolassa!

      • Anonyymi

        Kuulostaa tähänkin päivään juuri samalta. Asun itse ammattikoulun asuntolassa.


    • EvilLady

      En itse suosittele. ei saa omaa rauhaa. Ja saatat saada tuntemattomia kämppiksiä. Ryyppääminen on yleensä asuntolassa kielletty ei saa ollenkaan käyttää alkoholia. Saattaa olla kämpään "tuloajat" kuinka kauan saa olla ulkona illalla yms..

    • kokemukset

      itse asun tällä hetkellä soluasunnossa. ei se niin kamalaa ole mitä saa ymmärtää. omat kämppä kaverini eivät ryyppää (ainakaan asunnossamme) ja muutenkin talo missä asun on aika hiljainen eikä mitään kovaäänisiä koti bileitä ole juurikaan ollut..

    • Nef

      Itse asuin 2 vuotta opiskelija-asuntolassa, ja täytyy sanoa että itse pidin.
      Ystäviä sai helposti, ns. hiljaisuusajasta pidettiin kiinni (meillä hiljaisuus oli 22-06), yövieraita ei sallittu kuin viikonloppuisin, ja heistä piti koululle ilmoittaa. Nyttemmin yövieraat sallitaan, mutta heistä joutuu maksaa 5€ koululle ja ilmoittaa. Tietenkin myös kämppäkaverin suostumus tarvitaan, jos sellaista on.

      Mutta kieltämättä jos ihan totta aijot kunnolla opiskella, en asuntolaa suosittele. Päivisin on älytöntä meteliä, aina joku huudattaa musiikkia tai vastaavaa. Eli perjaatteessa jos tosiaan tahdot lukea, se onnistuu vasta yömyöhään.
      Aamulla joutuu nousta aikaisin, jos meinaa esim. suihkuun keretä (meillä oli yhteiset suihkutilat, joissakin asuntoloissa oli huonekohtaiset).

      Siivoaminen jne. onnistui kyllä helposti. Jaettiin vain siivousviikot, jolloin aina yksi huone katsoi, että asuntolan yleiskunto oli siisti. Siinä välissä meni taas monen monta viikkoa, ennen kuin piti itse tarttua imuriin ja moppiin.
      Meillä myös huoneiden seinien läpi kuuli kaiken mahdollisen, mutta näinhän se on vain harvassa asuntolassa.

      Täällä Hartolassa asuminen myös ilmaista ja siihen sisältyy kolme ruokaa päivässä, aamupala, kouluruoka sekä sitten puoli viiden ruoka. Hyvä palvelu, hotellin ruoat ;)
      Itse asuntolatkin ovat hauskat, vanhoja rakennuksia, mahtava paikka.

      Mutta tosiaan, itse pidin asuntolassa asumisesta. Helppoa ja mutkatonta elämää, joskin omaa rauhaa tosiaan harvoin oli.
      Nyttemmin on enemmän, kun opistolla ei asu kovin moni. Sielä huoneita tyhjillään, eikä kenenkään tarvitse jakaa omaa huonettaan.

      Nef

      • omat rakennukset?

        Kuinka monella on ollut pojilla ja tytöillä omat erilliset tilat tai rakennukset? Kun olen muuttamassa opiskelija asuntolaan, mutta missään ei ole lukenut mitään, että miten on tuon asian suhteen. Onko se yleensä niin itsestäänselvää että on, ettei sitä kirjoiteta minnekään, vai vaihteleeko se asuntolan mukaan, vai eikö sellaista systeemiä enää ole ollenkaan olemassa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      107
      3654
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      23
      2892
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      112
      2451
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      43
      1925
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      242
      1623
    6. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      41
      1565
    7. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1547
    8. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1360
    9. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1336
    10. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1191
    Aihe