Haluaisi tulevaan saunaani upottaa kiukaan lauteisiin. Nyt vain on kiuas hakusessa. Kertokaapa kokemuksia Pikkutonttu-kiukaasta? Onko hintansa väärtti. Tuleeko hyvät löylyt?
Pikkutonttu-kiuas
Onko hyvä
219746
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Meillä on ollut käytössä kohta vuodenpäivät. Ei voi kuin suositella. Maksaahan se, mutta on erinomaiset löylyt.
on sillä hintaa... eikö pyöri jossain 2000euron tietämillä?
Ei kai se pikkutonttu ihan noin kallis ole. Se vaarava malli (saunatonttu) maksaa varmaan nykyään sen 2000€
Olen muutaman kerran saunonut saunassa jossa tuo pikkutonttu on. Ihan on hyvä kiuas sähkökiukaaksi. Löylyä ainakin riittää.
Koska tuo kiuas on aika korkea, niin on tärkeää että ilmastointi pelaa oikein. Tai sitten pitää huolehtia siitä että alempi lauden on kivitilan yläpuolella.
Kylpyhuoneemme ja saunamme oli remontissa kuluneen kesän aikana ja vaihdoimme samalla kiukaan. Saunamme koko on noin 7 m3. Pikkutonttu 6,5 kW on ollut käytössä vasta reilun kuukauden. Olemme erittäin tyytyväisiä kiukaaseen. Löylyt ovat erinomaiset ja kiukaan säätäminen on helppoa monipuolisen ja helppokäyttöisen ohjaimen ansiosta. Suuri kivitila on eristetyn vaipan sisällä, joten kivet säilyvät löylylämpöisinä vielä virran katkaisun jälkeenkin. Pieni miinus kuitenkin oli, kun kiukaan kiinnitysraudat olivat liian lyhyet. En tiedä, kuinka tärkeitä ovat, kiuas kun tuntuu seisovan aika tukevasti omilla jaloillaan.
1v ollut pikutonttu käytössä. Samaa tasoa kuin muutkin pönttökiukaat. Eli ihan hyvä mutta huimasti ylihinnoiteltu. Nyt jos voisin valita niin ottaisin ehkä ikin 6kw kiukaan. Ainakin ulkonäön puolesta iki on komea, muuta kokemusta ei kuitenkaan ole. Mutta ei todellakaan huonoin valinta tonttu markkinoilta ole. Itselläni vain taisi olla liian suuret alku odotukset.
hankittiin alkukesästä ja täytyy sanoa, että on kunnon löylyt ja että niiden säätäminen on helppoa. Eihän sitä halvaksi voinut sanoa, mutta on hintansa väärti ja kalleus/halpuus nyt on suhteellinen käsite. Ohjauskeskus on hieno, meillä siististi upotettuna pesuhuoneen ulkopuolelle seinään. Harkinnassa oli muitakin kiukaita mm. sellainenkin jossa ohjauskeskus on aivan mahdoton laatikko, joten ei ole tarvinnut katua.
Mites nopeasti Pikkutonttu lämmittää saunan löylyttelykuntoon? IKI:llä lämmitysaika lienee tunnin luokkaa, miten on pikkutontun laita?
Ikillä menee n.40min käytännössä. Olen huomannut että isoja eroja kiukaissa ei ole.
Ohjauskeskuksella ei saunaihmiselle ole mitään väliä. Kiuas on tärkein. Mutta design ihmiselle sillä varmasti on merkitystä. En kyllä kiuastani valitsisi keskuksen mukaan.
Joo siis keskuksen ulkonäöllä ei ole väliä. Mutta toiminnoilla ja mahdollisilla säädöillä on. Yleensä vaan nämä uudet keskukset on jonkun suunnittelutoimiston luomia, eli niissä on enemmän desainia.
Ei ohjauskeskuksen designilla ole todellakaan paljon väliä, mutta meidän huusholliin ei ainakkaan tule mitään kenkälaatikon kokoista ja näköistä laatikkoa jota lisäksi kutsutaan ohjauskeskukseksi.
näillä palstoilla, kun voi sanoa mitä tahansa kiukaista ja vähän muustakin. Ei muuta kuin asiaan: Olen muuten ajatellut hankkkia iki kiukaan 7,5 kW. Mistähän sellaisen voi ostaa täällä Keski-Suomessa ja myydäänkö sitä tällaiselle tavalliselle saunottelijalle lainkaan. Käytettykin sellainen kelpaisi, niitä kun varmaan on markkinoilla ja sellaisen varmaan saa halvalla. Henkilökohtaisesti minä itse en välitä kovista löylyistä, joten iki varmaan sopii minulle erinomaisesti.
Käytetyistä en tiedä, mutta Perälän mainoksissa on ainakin jotain Ikiä ollut.
Kuva oli Pilarista mutta käy kysymässä. Kyllä ne välittää varmaan muitakin malleja.
Ikiä et luultavasti saa käytettynä, koska kukapa hyvää kiuastaan myisi; ellei sit vaihda isompaan Ikiin.
Huom!
En ole markkinamies, ikipelle tai mikään muukaan suosittu/haukuttu kirjoittaja. (joku sen meinas kuitenkin möläyttää)
Haluaisin käyttää yösähkö toimintaa, mutta en ole saanut tietoa siitä kuinka se toimii.
Kun yösähkö kytketään päälle, sanotaan 1800 kw:n vastuksen olevan toiminnassa kuusituntia. Sen jälkeen on 18 tunnin tauko.
Nyt ei selviä mistään, ei edes tehdas osaa neuvoa, lataako tämä yötoiminto kuinka kuumaksi kiukaan. Onkohan se koko 6 tuntia päällä, vai katkooko termostaatti sitä, ja mihin lämpötilaan.
Olet siis jutellut jonkun myyjän kanssa jolla ei ole teknistä osaamista. Toki tehtaalla joku suunnittelija tämän asia tietää...
Termostaatti pätkii kiuasta kun se on yösähkötoiminnolla. Kivien lämpö on siellä 300 asteen hujakoilla, jos nyt en ihan väärin muista.
Meillä rakennettiin uusi sauna vanhaan omakotitaloon, saunan mitat n. 1600 x 2300 (korkeus 2100). Laitettiin saunaan 9 kW:n Pikkutonttu. Aivan loistava kiuas! Lämmittäminen kestää n.45 minuuttia 70 asteen lämpöön, mutta aikaisemminkin saa löylyt irtoamaan :-)
Saunassa on ihana olla kun on kunnon kosteat löylyt eikä missään vaiheessa tule kuiva kamalan kuuma saunailma. Jälkilämmöillä kylpee pitkään koska kiukaassa on 90 kg kiviä. Upeammissa löylyissä en ole ollut!
Ohjauskeskuksena on Digi II (tai Digi 2002, sama ohjain). Tilasimme koko paketin Ruotsista kun saimme sen sieltä huomattavasti halvemmalla kuin koti-Suomesta... Paikasta riippuen säästöä tuli 250-500 € !!!
Huomenta Pikku tonttu
t. Palstaa avauksia vuodelta kivi ja kirves ylösnostamalla aktivoiva "hiukan" yksinkertainen trolli.
Oletko tonttuillut kuluneina 15 vuotena?
Onko teillä ruvennut digitaalinen ohjauskeskus Digi 2002 sekoilemaan ja näyttö sumenemaan? Helon sivuilla sanotaan, että ei saa enää varaosana, poistunut valikoimasta.
Mikä neuvoksi?
Sama ongelma. Mikähän ohjauskeskus kävisi?