Tiedätkö millainen kesä on tulossa? Onko kukaan ennustanut kesän säitä? Missähän kuussa kannattaisi vähän reissata, Pyynikille kesäteatteriin, tai Kaustisille musiikin pariin vaiko Tangomarkkinoille? Pitäis kai jossain käydä, kunhan ukon sais ylös sohvalta. Sää ratkaisee suunnitelmat. Mihin sinä menet, jos vaikka tultaisiin vastaan?
Kesä Sää?
Emma muori
2178
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
"Se on seittemän viikkua täytehen kesähän ku hiiri kävelöö takaperin lauransyrjää ! "
Vanha kansa sanoi ennen jos Esterin päivänä sataa niin sataa koko kesän,täällä ainakin satoi Esterin päivänä,mutta kyllä nyt on taas aurinkoista,ei kai enää mikään pidä paikkaansa.Kyllä pyynikille tietenkin kannattais mennä,itse olen ollut siellä,ja mukavaa oli.
itse aijon mennä Herättäjäjuhlille.olen niissä käynyt usein,mutta en ihan joka kesä.minulla on mökki lähellä tangomarkkinoita,että musiikki kuuluu.niin ei huvita oikein sinne lähteä.