porakaivon rikkivety pois

Kokemuksia?

Mökkimme vesi haisee rikkivedylle, esim. suihkussa, saunassa. Pitäisi siis saada haju pois suuressa mittakaavassa. Pienen määränhän (ruokaveden) voi helposti puhdistaa monella tapaa.

Mikä menetelmä olisi käyttökelpoinen ja tehokas puhdistamaan koko käyttöveden? Meille on esitelty kaksi vaihtoehtoa: ilmastus ja otsonointi. Ilmastussäiliö ja ejektori tulisivat rengaskaivoon, jonka pohjassa porakaivoputki on. Otsonointilamppu pitäisi ujuttaa porakaivoputkeen.
Porareikä on n. 55 metriä syvä. Porakaivo on jo monia vuosia vanha, pumppu on jo toinen, kun ukkonen rikkoi edellisen.

Onko kenellä kokemuksia näistä ilmastus- ja otsonointilaitteista? Kumpi olisi tehokkaampi puhdistamaan hajun? Entä laitteiden kestävyys (aika, talviolosuhteet jne.)?

3

7181

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ensin

      sitä että katkaiset vesiputken porareiän yläpäästä, lisäät tähän takaiskuventtiilin ja tämän asentamisen jälkeen poraa heti takaiskuventtiilin alapuolelle n.4-5mm kokoinen reikä. Sitten veden tavanomaista käyttöä jonkin aikaa että vesi ehtii vaihtumaan. Itselläni tämä toimenpide auttoi. Porakaivourakoitsijalta saatu ohje.

    • kalliovesi

      Otsonointi on tehokas keino. Otsonointilaite (tarvitsee sähköä) voidaan asentaa ulos sateelta suojaan. Laitteelta menee menee letku porakaivoon työnnettyyn 40 mm muoviputken sisään. Letkun päässä 2 m veden pinnan alapuolella on suutin, joka työntää otsonin veteen. Kokemukseni mukaan menetelmä poisti kaiken rikkivedyn hajun vedestä ja teki veden täysin kirkkaaksi. Etsi googlesta "veden otsonointi" -haulla. Kustannus 1500 - 2000 €.

    • Anonyymi00003

      Tämä on vanha ketju, mutta vastaan tänne kun yhden ratkaisun löysin.

      Minulla on 130m syvä porakaivo, jonka päässä painesäiliö ja 'vesiposti'.

      Porauksen jälkeisen talven jälkeen vesi haisi rikkivedylle. Hajun sai pois laskemalka paljon vettä, mutta se tuli myös n. viikossa takaisin.

      Päädyin tälle sivulle ja harkitsin nimim. 'ensin' ehdottamaa takaiskuventtiiluratkaisua, joka on käytännössä hapetetun veden valuttamista takaisin kaivoon.

      Kokeilin ensin tätä kuitenkin poraamalla kaivon hattuun reiän, jonhon voin työntää vesipostin letkun. Ruiskutan siis kaivovettä takaisin kaivoon. Puoli tuntia tuntuivriittävän. Jaju katosi, ja on pysynyt pois, vaikka veden käyttö on vähäistä. Toistan tarvittaessa.

      Sen hatun reiän tulppaan taivutetulla 20mm alumiiniputkelka ilmanvaindon parantamiseksi, mutta tämä tuskin mitään auttaa. Jollain se reikä kuitenkin on 'tulpattava'.

      Pysyvämpi ja käytännöllisempi ratkaisu on valuttaa osa vedestä sivuvirtana takaisin, mutta minun on ensin selvitettävä miten kannattaa tehdä. Nimim. 'Ensin' ohje on yksi tapa, mutta enbtiedä toimiiko se hyvin pumppuni kanssa. En halua syöttöputkeen ilmaa turhaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      367
      1616
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1246
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      129
      1171
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      139
      1000
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      24
      912
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      842
    7. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      42
      535
    8. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      112
      517
    9. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      500
    10. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      488
    Aihe