Että olen lesbo.Olen seiskaluokalla ja silloin tehdään joku laaja terveystarkastus.Siinä kysellään kaikenlaista omaan seksuaalisuuteensa liittyvä yms..
Eikä tämä ole mitään oman suuntautumisen hakemista,tiesin jo kauan sitten että tykkään tytöistä.
Mutta uskallanko minä kertoa? Mitähän hän siihen sanoo.. :|
Eikä tämä ole mitään oman suuntautumisen hakemista,tiesin jo kauan sitten että tykkään tytöistä.
Mutta uskallanko minä kertoa? Mitähän hän siihen sanoo.. :|
Vastaukset 13
Vanhimmat
mieti, mitä siitä saattaa seurata, jos seuraa. Oletko valmis siihen, mutta terveyden hoitajan kypsyys ratkaisee sen?
kerrotko asiaa juuri kouluterkkarille, vaikka muuten avoi olisitkin. Tärkeää varmaan on, että itse tiedät ja tunnistat kuka olet seksuaalisesti.
Kouluterkkarista riippuu miten ja missä yhteyksissä asia voi tulla eteesi. Voi myös olla, että hän kertoo luottamuksella asiasta jollekin, joka hämmennyksissään/tietämättömyyttään/ylireagoiden
levittää tietoa niin, että sinun voi olla vaikea suojata itseäsi. Siis. musta mitään seksuaali.identiteettiä ei tulisi salailla, mutta tämä maailma toimii joskus haavoittavastikin. Onnea matkaan!
Rohkeasti vaan! Jos kerran olet varma niin anna palaa :) Kyllä se terkkari ymmärtää. Ei lesbous ole mikään sairaus
Mitäpä ne terkkaritkaa sillä tiedolla tekee. Toisaalta jos on ongelmia tai asioita , joihin haluat saada neuvoa niin parempi mainita ettei terkkarin tarvitse jakaa neuvoja jotka eivät sovellu omaan tilanteeseen välttämättä. Tsemppiä!
Samaa ajattelin. Tuskin terkkari mitään tiedolla tekee, mutta jos katsot tarpeelliseksi kertoa niin anna palaa.
Itselleni tuli mieleen, että seksuaalisuuden kartoitus tarkoittaa lähinnä sitä, että terkka kyselee onko seksi-kokemuksia ja jos on, kyselee sitten tarkemmin kaikkea seksitautien varalta ja valistaa kondomin käytöstä tms.
Seksuaalisen suuntautumisen kertominen ei välttämättä ole tarpeellista, jos ei ole niitä seksikokemuksia tai et itse tarvitse jotain erityistä tietoa asiaan liittyen.
kerro kun siltä tuntuu.
lesbolle tarpeellista kun et ole poikien kanssa sillai.
Ei tyttöjen kesken sekstailu tarvi kondomia, kun sisälle ei mennä.
Parempi olla kertomatta, ei tule turhaa häslinkiä.
nykypäivänä suotavaa ja tärkeää olisi myös homoseksuaalisten sukupuolitauti-ehkäisystä kertoa koko luokalle!Koskaan ei tiedä jos vaikka joku olisikin gay,muttei uskalla terkulle siitä jutella.
Haluisin kyllä kertoa jollekin tästä,sillä lesboudestani ei tiedä kukaan.Paitsi te.Jotenki semmonen olo että haluaisin kertoa jollekin..
Oivoi..Ja nyt sain tietää,ettei siinä tarkastuksessa olekaan meidän oma vanha mummeli terkka, vaan joku vastavalmistunut nuori (ja hyvännäköinen :)) nainen.Hän on siis lääkäri..
Voi olla että ei kuulu, mutta puhuinkin yleisesti, että terkkari kyselee jokaiselta seksi-kokemuksista ihan hetero-oletuksella ja valistaa kondomin käytöstä.
Seiskaluokkalainen ei ole lesbo eikä heterokaan vielä.
Ehdit kyllä myöhemminkin tuoda julki suuntautumisesi. Koko elämä aikaa.
Miten niin ei ole? -.- Ihan hyvin voi olla...
miksi ei voi olla? Kerropas?
Minä ainakin olen,vaikka toisin sanoisitkin -.-