Olen tehnyt sijaisuuksia ala-asteella opiskeluiden ohella, joista muutamat ovat olleet erityisluokissa ja paikalla on ollut koulunkäyntiavustaja. Vuosia sitten, kun itse olen ollut peruskoulussa, ei tällaisia henkilöitä ollut luokissa. Voisiko joku opettaja tai avustaja selventää miten teillä toimitaan luokissa? En haluaisi astua avustajan varpaille tai laittaa häntä tekemään työtehtäviä, jotka hänelle eivät normaalisti kuulu. Toisaalta avustaja yleensä tietää paremmin lasten rutiinit ja joutuu siksi ohjaamaan heitä jatkuvasti. Jos esimerkiksi kesken opetuksen joku lapsista häiriköi, poistaako hänet luokasta opettaja, vai auttaako tässä välissä avustaja ja opettaja jatkaa opetusta muille? Avustajien kanssa on aina yhteistyö pelannut ainakin omasta mielesäni hyvin..
open ja avustajan
tehtävät?
2362
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
ei saa poistaa ketään luokasta.Se miten luokassa toimitaan riippuu pitkälti opettajasta. Itselläni on 11 luokkaa, joissa avustan ja eri opettajilla on eri käytäntö. Jotkut, aika harvat haluavat, että olen luokassa. Yleensä minulla on ne luokkakohtaiset "mölyköörit", joiden kanssa menen pienryhmätilaan saatuani ohjeet siitä mitä teemme.Joku nyt varmaankin on sitä mieltä, että olen huono avustaja kun opettaja haluaa pienryhmätilaan. Kyse ei kuitenkaan ole siitä, vaan muut luokassa saavat työskennellä rauhallisemmissa tunnelmissa.
Avustaja on luokassa oppilaita varten.Hänelle ei tulisi antaa liikaa tehtäviä,jolloin hänen on poistuttava luokasta.Eri asia on, jos oppitunnin kuva on selkeästi sellainen ettei siinä minkäänlaista avustusta tarvita.Sellaisissa tilanteissa olen käynyt esim. kopsaamassa tai hakemassa materiaalia seuraavalle tunnille.
Osaava koulunkäyntiavustaja itse arvioi milloin häntä tarvitaan ja milloin voi käydä tekemässä muita hommia.Meillä ei ainakaan ole mitään ongelmia opettajan kanssa tässä asiassa..ennen tunnin alkua nopesti jutskaamme mitä tunnilla tulee olemaan ja onko sellaista asiaa missä tietyt oppilaat tarvitsevat tukea jne.
Oppilaan poistaminen on opettajan tehtävä.Itse varmaan ehdottaisin opettajalle että voisin vaikka mennä häiriköivän oppilaan kanssa hetkeksi toiseen tilaan tekemään tehtäviä,jos huomaan ettei oppilaan rauhoittaminen muiden keskellä onnistu.Tietysti tälläkin alalla on paljon niitä tyyppejä,joilla ei maalaisjärkikään aina pelaa ja ovat luokassa lähinnä ylimääräisenä oppilaana, joita opettaja joutuu jatkuvasti opastamaan.Mutta ne asiat ovat sitten taas ihan toinen juttu..