Ostin viikko sitten 9 kk vanhan cavaljeerinartun eikä sitä ole opetettu sisäsiistiksi. Toivoisin ideoita miten toimimme. Se kakkailee keittiön lattialle kun nukumme tai olemme pois kotoa. Sitä ulkoilutetaan paljon, mutta kun ulkona ei tunnu tulevan hätä.Koira ei joudu olemaan paljoa yksin sillä olen lasten kanssa kotona ja koira kulkee mukanamme aina kun suinkin voimme sen ottaa.
koira sisäsiistiksi
Lili
4356
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kannattaa aina kun koira on syönyt ja herännyt kiikuttaa se pihalle ja kun se sinne tekee tarpeensa niin pitää kehua...outoa ettei tuon ikäistä koiraa ole opetettu sisäsiistiksi.oikei muuta neuvoa en osaa sanoa kun ihan pentukoiran kanssa tämä on toiminut hyvin.
Minulla on reilu kolmikuinen pentu ja meillä alkaa olla sisäsiisteys suht hanskassa.
Tässä muutamia vinkkejä:
Vahingon jälkeen pentu piäisi aina viedä ulos, mikään toruminen ei ole mitenkään kannattavaa, paitsi jos yllättää koiran itse teosta. Jälkeenpäin se on vain omien äänijänteiden tuhlausta. Pikkuhiljaa pentu sitten yhdistää tarpeiden tekemisen ja ulos menemisen. Aina ruuan jälkeen suoraan ulos, samoin pennun herättyä tai leikittyä. Varsinkin hurjan säntäilemisen ja riekkumisen jälkeen on hätä. Aamulla on turha tarjota ruokaa ennen kuin pentu on päässyt ulos. Minun pentuni ei ainakaan pystynyt pissahädältään syömään. Myös kun koira on ollut yksin, heti ulos. Tätähän te olettekin varmaan jo tehneet, kerroithan että ulkoilutatte usein. Jotkut opettavat pennun tekemään tarpeet sanomalehden päälle ja siirtävät sanomalehteä pikkuhiljaa lähemmäs ovea ja lopuksi oven taakse. Minulla ei ole kokemusta tästä. Jotkut pitävät sitä kätevänä konstina, toiset eivät. Ulkona sitten kun tulee kakka tai pissa, ei kehuja pidä säästellä. Vuolaasti vain hehkuttaa miten kertakaikkisen hieno ja viisas koira on. Sisäsiisteys on monesti täydellisesti hallussa vasta noin puolivuotiaana tai sen jälkeen, mutta tämähän on todella yksilöllistä. Kaverillani on nelikuinen koira, joka on jo täysin sisäsiisti. Toiset koirat sisäistävät sen nopeammin, toiset hitaammin. Pidätyskyky pitenee tietenkin iän myötä, ja jos sinäkin olet paljon kotosalla, luulisi teidän koiran oppivan aika nopsaan sisäsiistiksi. Minä teen normaalia työpäivää, joten melkein joka kerta on vielä lätäkkö lattialla kotiin saapuessani. Elikkäs pitkäjänteinen ja kärsivällinen on oltava. Kyllä se siitä pikkuhiljaa, tsemppiä vaan teille pennun kanssa!
Sun kannattais ehkä nyt kuitenkin ostaa aika paljon sellaisia herkkuja josta teiän koira tykkää ja aina kun sa kakkaa sun nähden sisälle sanot jyrkän EI:n ja kun näet että se pissaa vaikka sanoma lehdelle niin voit antaa pari namua.
:)
Meillä on nyt 13 viikkoinen pentu seropi-rotua, siis sekarotuinen. Koirathan eivät likaa omaa pesäänsä eli tarpeet tehdään jonnekin muualle kuin omaan pesään. Meillä koira sai aluksi oleskella olohuoneessa, keittiössä ja eteisessä. Mutta jonkun ajan kuluttua koira alkoi minun mielestäni pitämään olkkaria vessanaan (kakat maton reunalla, yäk). Ratkaisu oli sulkea olohuone koiralta. Onkohan teillä tämä mahdollista. Ja aivan kuten muutkin kirjoittivat ulos aina syöntien jälkeen, meillä ei ihan heti, mutta noin 1/2 tunnin kuluttua. Lainaa kirjastosta koirankoulutuskirjoja, niissä on hyviä juttuja. Esim. Pennusta kunnon koira.