Eksoottisia jalopuita Saksasta

Dahlbergia latifolia

Kävin kuukausi sitten Hampurissa ja ehdin juuri ja juuri poiketa eräässä eksoottista puutavaraa myös vähittäin myyvässä puutavaraliikkeessä. Meinasi henki salpautua nähtyäni ne valikoimat varastoissa ostajaa odottelemassa. Ehdin katsastaa varastot ja ostaa muutaman afrikkalaisen padouk -puupätkän (52X52X450). Tarjolla oli myös eri kokoisia paloja ebenpuuta, etelä-amerikkalaista palisanteria muutamaa sorttia ja myös intialaista jakarandapuuta. Soitinpuita oli erikseen myytävänä. Yhteensä kuulema varastossa on noin 120 lajia eri puita eri kokoisina kanttiin sahattuna tai sahaamattomana. Ja tämä oli vain yksi putiikki Hampurissa. Siellä on muitakin. Mukava tieto oli, että uhanalaisia puulajeja nykyään viljellään myytäväksi puutavaraksi. Ei tarvitse ryöstöhakata sademetsiä, vaikka sitäkin kyllä tapahtuu peltojen raivausta yms varten. Kyseinen liike myy kuulemma vain viljeltyjä puita, jos kyseinen laji on uhanalainen. Ensi viikolla menen uudelleen Hampuriin ja ostan nyt ajan kanssa enemmän ja käyn myös muissa liikkeissä. Suomessa ja tuskinpa Ruotsissakaan noin monipuollisia kauppoja on. Turun Viilukeskuksen tiedän, mutta sieltä ei saa määrämittaan sahattuna. Pitää kai ostaa monimetrinen lankku puolimetrisen sijasta. Näin ainakin pari vuotta sitten.

6

2757

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -.--.-.-.-...

      kyl mä oon ainakin viilukeskuksesta saanut tilattua määrämittasia puita. mahonkia tilasin metrin mittasen pätkän ja vaahteraa 1/2 metriä.

      onko sulla sen saksalaisen puukaupan nimeä tai netti osoitetta. voisi ainakin tutustua kyseisen kaupan tarjontaan.

    • soitinrakentaja

      Joko kävit ostoksilla hamburissa?
      millaisia puulajeja ostit?
      Löytyiskö vaahteraa ?
      Ruusupuuta?

      • Dahlbergia

        Kävin Hampurissa kahdessa puutavaraliikkeessä. Ostin pernambucoa (kirjoitusasu?), santospalisanteria, itäintialaista jakarandaa, ebenholzia ja padoukia (afrikkalaista) eri kokoisina paloina. (1000mm x 160mm x 80mm jne.)
        Molemmissa paikoissa oli monia eri puita hyvin merkittyinä ja erikseen selvästi hinnoiteltuina kasapäin. Yleensähän hinta on euroa/kilo. Ensi viikolla käyn vielä (sattumalta) Lontoossa ja aion käydä katselemassa liikkeessä nimeltä Moss & Co. Vaikuttaa hyvältä ja on lähellä Lontoon keskustaa. Ostan uhanalaisista lajeista vain viljeltyä puutavaraa.


      • Dahlbergia

        Ups, unohtu äskeisestä vastauksesta. Kyllä Hampurista vaahteraakin löytyy soitinrakennusta varten. On luokiteltu jotain 1. - 3. laatuun loimujen ja syyrakenteen perusteella. Alpeilla kasvanutta kuusipuutakin löytyy. Ostamani jakaranda oli kuulema 20 vuotta sitten kaadettua vanhaa varastoa ja hyvin kuivunutta.


    • Cocobolo

      Ihme, kun berliinistä olen löytänyt vasta yhden jalopuukaupan. Hampurissa ehkä enemmän, koska on satamakaupunki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      96
      2191
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      45
      2142
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1855
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1380
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      90
      1326
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1130
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      62
      1093
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      969
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      920
    Aihe