Millaisia malleja on ollut Carina E:ssä? Mikä lienee se varustelluin malli ja mitä siihen kuuluikaan? Vieläkö Carinoita tehtiin v. -98?
Itselläni on Carina E GSi -97.
Carina E:n
7
4335
Vastaukset
- Toyotalla mennään!
Facelift-malleissa 96-97 (joitakin myyty vielä 98) Varustelluin on GLI, mutta GSI ja Elegance ovat usein lähes samaa tasoa. Niiden pohjana on ollut usein XLI (joka siis perusmalli), jota sitten on täydennetty.
Esim. Elegancessa on sähköikkunat, peilit, korinväriset puskurit, aluvanteet, plyyshipenkit jne. auto paljastuu XLI-johdannaiseksi vasta kun huomaa kiekkamittarin puuttuvan.
Ennen faceliftiä (jossa ajettavuus parani, 1,6-konetta viritettiin taloudellisemmaksi, airbagit ja abs-jarrut tulevat vakioksi) olevat vm 92-96 tunnistaa maskista ja takavaloista vanhemmaksi. Noissa oli samat XLI ja GLI-varustelut, mutta XLI:stä oli myös parannettuja malleja kuten Trendo ja Nova sekä SuperNova. Nova-malleissa ei ollut juuri muuta erikoista kuin kuljettajan airbag verrattuna tavalliseen XLI-malliin.
Tuo GSI on tuoreimmasta ja varustelluimasta päästä Carina mallistoa. Ajanmukainen ja kaunis auto vielä näin 10v myöhemminkin... ja mikä parasta myös kestävä huolimatta brittiläisyydestään.- Jyan
Itse ajelen Xli varustelulla jossa on kuljettajan airbag, abs, sähköikkunat, sumuvalot ja ilmastointi.
Hieman ihmetyttää, että Xli on perus. - jotakin...
Jyan kirjoitti:
Itse ajelen Xli varustelulla jossa on kuljettajan airbag, abs, sähköikkunat, sumuvalot ja ilmastointi.
Hieman ihmetyttää, että Xli on perus.Sulla on varmaan Elegance-malli tai sitten on otettu paljon varusteita uutena. Ilmastointia ja sumareita ei ollut missään vakiona, mutta usein juuri Elegancen yhteydessä ne on ostettu. Esim. tuon Elegancen rekisteriotteessa on XLI, vaikka versio on "paranneltu".
Aivan "karvalakin" XLI:n tunnistaa siitä, että sähköikkunoita ei ole yhdessäkään ikkunassa ja puskurit ovat kokonaan mustat. Faceliftin jälkeen 96- absit ja etubägit tulivat myös perusmalliin vakioksi.
Huippumallissa eli GLI:ssä ei ole GSI:tä enemmän kaiketi kuin sähköikkunat myös takana sekä lämmitettävä tuulilasin alalaita. - kun taas
jotakin... kirjoitti:
Sulla on varmaan Elegance-malli tai sitten on otettu paljon varusteita uutena. Ilmastointia ja sumareita ei ollut missään vakiona, mutta usein juuri Elegancen yhteydessä ne on ostettu. Esim. tuon Elegancen rekisteriotteessa on XLI, vaikka versio on "paranneltu".
Aivan "karvalakin" XLI:n tunnistaa siitä, että sähköikkunoita ei ole yhdessäkään ikkunassa ja puskurit ovat kokonaan mustat. Faceliftin jälkeen 96- absit ja etubägit tulivat myös perusmalliin vakioksi.
Huippumallissa eli GLI:ssä ei ole GSI:tä enemmän kaiketi kuin sähköikkunat myös takana sekä lämmitettävä tuulilasin alalaita.minulla 1.8 -97 GLI, mutta vain edessä sähköikkunat. Ei siis takana!
- 1.8GLi uutena ostanut
kun taas kirjoitti:
minulla 1.8 -97 GLI, mutta vain edessä sähköikkunat. Ei siis takana!
Kyllä. GLi oli varustelultaan huippumalli, mutta 1.8 GLi:ssä ja 2.0 GL:issä on kaksi eroa: jälkimmäisessä oli myös takana sähkölasit ja myös takaovissa kaiutinpaikat. Muilta osin myös 1.8 GLi oli huippumalli: lämmitettävä tuulilasi, kartanlukuvalot & silmälasikotelo katossa jne.
- GSi
Itselläni Carina E 1,8 GSi, jossa varusteina:
-kiekkamittari
-airbagit edessä
-abs
-sähkölasit edessä, sähköpeilit
-plyyshipenkit
-korinväriset peilit, etumaski, puskurit ja oven kahvat
eli oikeastaan ihan perusvarustusta. Mikä lienee sitä "GSi":tä? - kuarina
Itselläni Carina E 1,6 GLI vm94, jossa varusteina:
-kiekkamittari
-tuulilasinlämmitin
-ilmastointi
-sähkölasit edessä ja takana, sähköpeilit
-plyyshipenkit
-korinväriset peilit, puskurit ja oven kahvat
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka363545- 113278
- 1443064
Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1032635Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv742615- 441435
Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka
voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t61388Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.
Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli3971148Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos511067Kaikkea hyvää kaikki
Kaikkea hyvää kaikki ja positiivisia ja hyviä asioita. Kylmää on kovia pakkasia. Pikku hiljaa kevättä kohti taas. Voimaa6900