Talon haju tarttuu

Apua!!!

Kävimme kylässä naapurissa, joka asuu vanhassa puutalossa. Heti ovesta sisään mentyämme vastaan iski tunkkainen haju, joka tarttui vaatteisiin, ja joka ei lähde pois edes pesemällä.

Talo on tutkittu, eikä kosteus- ym vaurioita ole. Sama haju on tarttunut myös muista vanhoista puutaloista, nk. rintamamiestaloista ym.

Hajun kyllä kestää vierailun ajan, mutta se nyppii, että haju tarttuu omiin vaatteisiin, eikä lähde pois.

Mistähän on kyse ja miten hajusta voisi päästä eroon?

9

9278

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keino

      on hävittää vanhat vaatteet ja hankkia uudet tilalle. Ja jatkoa ajatellen kannattaa hoitaa suhteet naapuriin niin että kutsua ei enää tule. Jos olette rajanaapureita, homma on todella helppo.
      Home tai kosteus se pääsääntöisesti on mikä tuoksuu vanhoissa taloissa. Se, että on tutkittu ja todettu homeettomaksi, ei tee talosta homeetonta. Väitän että sellaista taloa ei ole tehtykään mihin ei tule/missä ei hometta jossain muodossa ole.

      • hajun aiheuttaja

        vanhat talot haisee usein,eikä aina ole home kyseessä!
        hyvä esimerkki on,kun käyt vaikka kirppiksellä, jo vain on oma tuoksunsa...vanhat ryysyt!
        joillekkin on vain vaikea hyväksyä tuota vanhojen talojen ominaisuutta...voiko 50v-vanha haista uudelle?
        ja monesti käy niin,kun remontoidaan perinteisillä konsteilla vanha talo,niin lähi vuosina alkaa hajuja tulla uudestaan,kyse rakennus materiaaleista!!


      • pettynyt asiakas
        hajun aiheuttaja kirjoitti:

        vanhat talot haisee usein,eikä aina ole home kyseessä!
        hyvä esimerkki on,kun käyt vaikka kirppiksellä, jo vain on oma tuoksunsa...vanhat ryysyt!
        joillekkin on vain vaikea hyväksyä tuota vanhojen talojen ominaisuutta...voiko 50v-vanha haista uudelle?
        ja monesti käy niin,kun remontoidaan perinteisillä konsteilla vanha talo,niin lähi vuosina alkaa hajuja tulla uudestaan,kyse rakennus materiaaleista!!

        Ostin kerran jotain kirpparilta ja kun toin kotiin, huomasin, että vaatteet haisevat homeelle. No kerran eräs hyvänpäivän tuttu sanoi, että kun ne muutti hometalosta pois, se vei kirpparille myyntiin kaikki vaatteet ja huonekalut. Tosi inhottavaa panna vahinko kiertämään.

        Eikä kirpparilla tosiaankaan kaikki tavarat haise pahalle tai homeelle. Ennen ostopäätöstä haistelen aina vaatteet ja tutkin, ovatko ne mahdollisesti olleet hometalossa.

        Suomen rakennuskannasta on lähes puolet kosteusvaurioisia, näin kerrottiin uutisissa. Eipä ole vaikea uskoa tuota uutista. Niin moni on sairastellut homekouluissa, homepäiväkodeissa ja homeasunnoissa. Usein sairastelu loppuu, kun muutetaan terveeseen rakennukseen töihin tai asumaan...


    • je se on ainoastaan

      RAHA mikä siellä haisee,vaikkakin kovin tuntematon käsite sinulle.

    • tarttuu

      vaatteisiin ja ei lähde pesussa.

    • :( ...

      ostimme 70 -luvun lopussa rakennetun talon ja talossa oli ihme haju, vähän kun home, mutta ei kuitenkaan. Ilmastointi uusittiin ja insinööri lupasi, että 80% hajusta häviää. Haju hävisi, emme siis sitä haista, mutta edelleen se tarttuu vaatteisiin, mutta nenä ei enää ilasta haista.Olevinaan homevauriota ei pitäisi olla missään. Tulen hulluksi tämän asian kanssa! En voi muuttaa taloon, ennekuin haju saadaan sieltä pois. Kuinka se voi tarttua vaatteisiin, kun emme sitä nenällä edes menessämme pitkästä aikaa haista? Vaatteet ja hiukset haisevat kylläkin nopeasti sillä hetken oltuamme. Onko kenelläkään vastaavia kokemuksia?

    • Juippi2

      ...tulee melko varmasti talon alapohjasta korvausilman mukana. Itsellä on ollut tällainen ropleema joskus kun oli vanha rintsikka. Haju kyllä lähtee ajan kanssa vaatteista ja kalusteista. Mulla on vieläkin käytössä vanhat kangassohvat mitkä olivat entisessä talossa ja haju katosi itsestään muutamassa vuodessa, en oikeastaan ole ajatellut että kuin kauan siinä tarkalleen meni?

      Ennen vanhaan kun taloja rakennettiin ei ollut niin nuukaa että mitä kaikkea sinne talon alle jäi ja jätettiin tahallaankin kaikkea rakennusjätettä, puuta, sahanpurua, jopa vanhaa nurmikkoa ja valumuotteja jos tehty pottukellaria ym. ne sitten lahoaa, homehtuu ja maatuu sinne talon alle ja alkaa haisemaan vaikka talossa itsessään ei olisi mitään vikaa. Täytyy vain huolehtia alapohjan hyvästä tuuletuksesta eli aukasta kunnolla kissanluukut jos niitä on tukittu ja lisätä niitä jos ei riittävästi, sitten siivota alapohja kaikesta ylimääräisestä ja vielä kuoria siivu pois maata talon alta mikä haisee. Itse menin talon alle lattian läpi ja kyllä se maa haisi ja haalarit sen jälkeen :)

      Lattian, seinien ja kynnysten liitoskohdat täytyy tiivistää huolella ettei ilmaa tule enää talon alta ja rakenteista, sekä asentaa riittävästi korvausilmaventtiileitä taloon ja huolehtia että myös poistoilmaventtiilit on riittävästi auki. Monesti näkee että ihmiset pitävät niitä aika pienellä tai jopa kokonaan kiinni.

      Samalla lämpiää ehkä lattiatkin hieman kun kylmä ilma ei tule enää talon rakenteista suoraan lattialle. Tietysti vielä on ongelmana pintamateriaalit mitkä on ottanut hajun itseensä, eli sisustusremppaa on myös tiedossa. Joskus on kellarin esim. pannuhuoneeseen otettu ilmavaihto suoraan talon alta niin sekin täytyy muuttaa ettei hajua tule sieltä.

    • Monesti

      Vanhassa talossa on taatusti jossakin vaiheessa poltettu sisällä. Otsonointi olisi yksi ratkaisu ongelmaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      130
      3877
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      8
      3209
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      33
      2867
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      2762
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      133
      2461
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      49
      2038
    7. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      90
      1245
    8. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      61
      1235
    9. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      1129
    10. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      78
      1119
    Aihe