Ylivieskasta löytyy joulunaikaan kenties maailman ainut joulukuuseksi koristeltu satametrinen puhelinmasto. Se on vaijereiden varassa seisova, joista neljä pisintä vaijeria varustetaan sinisillä ja punaisilla ledinauhoilla. Latvaan se saa keltaisen tähden.
Kuusi on saanut nimensä "mobiilikuusi" siitä, että kännyköillä voi vaihtaa väriä kuuseen.
Väreinä on violetti, punainen ja sininen.
Violetti on tietenkin punainen ja sininen yhtäaikaa.
Mobiilikuusi ei näytä varsinaiselta joulukuuselta laisinkaan, mutta on kiva piristys harmaaseen kaupunkikuvaan!
Ylivieska on pieni kaupunki, mutta palveluita riittää isommallekin joukolle. Tästä pitää huolen Iso-Kärkkäinen, 30 000 neliön kauppakeskus, pienempi Savarikeskus, sekä muut liikkeet, kuten toistakymmentä autokauppaa.
Ylivieska on noussut palveluiden ansiosta 28.ksi aluekeskukseksi ja mobiilikuusen näkee vuosittain kymmeniä tuhansia ihmisiä. Ylivieskaan tullaan ostoksille laajalta säteeltä.
Ylivieskassa "mobiilijoulukuusi"
Kultusieni
1
743
Vastaukset
- Kepuannikki
Ylivieskasta löytyy myös joukko tehtäväänsä täysin kyvyttömiä ja röyhkeitä päättäjiä jotka ovat ajaneet kaupungin erikoiseen selvitystilaan eli konkurssin partaalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4652959Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek152716Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2761734Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.841304Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4411245Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel631098- 1561081
- 56999
Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä41998- 79995