Psykologiset testit hoitoalalle aikoville ei oikein toimi.
Voisiko hoitoalalle aikovat ja siellä jo työskentelevät testata psykiatrisesti?
Kannattaisin tätä julkisista verovaroista kustannettavaksi palkankorotusten sijasta.
Tämä ei todennäköisesti tulisi yhtään sen kalliimmaksi, mutta hyöty olisi moninkertainen palkankorotuksiin verrattuna.
Onhan tärkeää jo meidän kaikkien turvallisuuden vuoksi, että hoitoalalla työskentelävät henkilöt ovat psyykkisesti terveitä.
Voisiko hoitoalalle aikovat ja siellä jo työskentelevät testata psykiatrisesti?
Kannattaisin tätä julkisista verovaroista kustannettavaksi palkankorotusten sijasta.
Tämä ei todennäköisesti tulisi yhtään sen kalliimmaksi, mutta hyöty olisi moninkertainen palkankorotuksiin verrattuna.
Onhan tärkeää jo meidän kaikkien turvallisuuden vuoksi, että hoitoalalla työskentelävät henkilöt ovat psyykkisesti terveitä.
Vastaukset 6
Vanhimmat
ja suotavaa olisi jos alalle hakeutuu ihmisiä jotka oikeasti haluavat ja pystyvät tekemään hoitotyötä. Ruotsissa matalat palkat aiheutti sen,että koulutukseen hakeutui "erikoista" sakkia ja hoidon taso laski. Kaikki hakija oli otettava kouluun, koska oli niin vähän hakijoita huonon palkan takia. Meillä on sama edessä viimeistään isojen ikäluokkien lähtiessä. Siinä sinulle pohdittavaa testiesi lisäksi.
muutoissa paikoissa on vielä pieniä soveltuvuustestejä,
mutta ei meillä, 4 paikkaa jäi täyttämättä,
viime vuonna jäi kai 6 paikka täyttämättä.
Psykologiset testit, soveltuvuustestit ym. olivat -60-70 luvulla,
silloin kun oli kaksiveron enemmän hakijoita kun otettiin opiskelemaan.
Testit poistettiin, kun periaatteessa kaikki halukkaat pitää ottaa,
siltikään ei saada kaikki paikkoja täyteen.
Nykykäytännöstä onkin seurannut ikävä tlanne,
osa ei kestä alalla ja lopettaa, eli heiltä menee vuosi piloille opiskelustaan.
HYVÄ ajatus, mutta mistä saataisiin ne testattavat. ? kerro.
joo ihan mahtava idea. Taidat olla ilmeisen älykäs. Aloita keräys omasta kukkarostasi niin lupaan laittaa 5 senttiä kun ilmoitat nimesi ja tilinumerosi vaikka tässä keskustelupalstalla.
t. teho-osaston sairaanhoitaja
Julkisista/kunnallisista verovaroista on tarkoitus tämä kustantaa, aivan kuten hoitajien vaatimat palkankorotuksetkin.
Lukihäiriö sinulla ainakin näyttää olevan. Suosittelen, että irtisanoudut jo nyt työstäsi, koska vaarannat potilasterveyden, sillä et osaa lukea saati ymmärtää lukemaasi.
ja toinen 2000-luvulla, molempiin pääsin tiukoista sisäänpääsykokeista huolimatta, mukana olivat myös psykologiset testit ja haastattelu. Muista, että monelle muullekin alalle vaadittaisiin psykologisia testejä esim. lääkikseen. Lasten ja nuorten kanssa jos työskentelee vaaditaan rikosrekisteriote. ota selvää asioita, ennen paskan puhumista.