Kumpi kuulostaa paremmalta Joona vai Aaron? Joona nimi on nykyään aika yleinen, taitaa olla 20 suosituimman pojan nimen joukossa mutta Aaron olisi vähän erikoisempi ja harvinaisempi.
Joona vai Aaron?
Ristiäiset pian
6639
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
parempi!
Joona on paljon parempi. Minäkin tykkään siitä, vaikka yleinen onkin nykyään. Eipähän lapsi tule kärsimään liian erikoisen nimen takia. Aaron on ruma nimi, joten antakaa ehdottomasti JOONA.
Molemmat ihan kivoja. Aaron ehkä niukasti parempi. Myös Aaro ja Joonatan hyviä!
Jos on vaikeuksia päättää, laittakaa molemmat. (:
Joona Aaron
tai
Jonne Aaron ? :)
nimeksi Jimi Jonne Aaron. En voi käsittää, että annetaan nimi Jonne Aaronin mukaan :D mutta kukin tyylillään..
Joona liian yleinen, kuten sanoit.
Mutta Aaron, sinänsä kiva nimi, ei kuitenkaan ole suomalaisen nimiperinteen mukainen. Joku jo tuossa ehdottikin Aaroa, ilman sitä R:ää. Olisi suomalaisemmin kirjoitettu. Aaron on niin raamatullinen, tosin Joonakinhan sitä on.
Riippuu tietty myös sukunimestänne. Jos vierasperäinen, niin ehkä silloin Aaro(n). Silti minä jättäisin Suomessa tuon R:n pois.