Gnome vai KDE

kumpi vakaampi?
102059
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ei niissä vakauden puolesta ole suurta eroa. Kannattaa tehdä valinta ihan muilla perusteilla.

Äänestä

Tärkeämpi.

Äänestä
  • Valitse KDE, et kadu. Katsele jostain screenshotteja Ubuntusta, niin tiedät miksi.
    Voihan Kubuntustakin löytyä.

    Äänestä

  • vastaankin. kirjoitti:

    Valitse KDE, et kadu. Katsele jostain screenshotteja Ubuntusta, niin tiedät miksi.
    Voihan Kubuntustakin löytyä.

    Tarkoitatko Ubuntun screenshotilla tätä;

    http://www.ubuntux.org/gutsy-amarok-compiz-fusion

    Tai jotakin muuta näistä;

    http://www.ubuntux.org/image/tid/17

    Tarkoitan että kyllä Ubuntun gnomesta saa myös ihan hienon jos vähän viitsii vaivautua, ei tarvitse tyytyä perusruskeaan jollei jaksa katsella sitä. KDE:ssä kieltämättä on puolensa mutta ehkä jopa liikaa puolia ;D KDE:n kaatumatauti on aika hyvin kadonnut eli on suht vakaa mutta Gnome on mielestäni vakaampi.

    Ne voi asentaa molemmat ja käyttää vuorotellen ja katso kumpaan vaaka ajan kuluessa kallistuu. Itselleni on henkkohtaiseen koneeseen jäänyt molemmat kun en osaa päättää mutta vaihtelu virkistää joten käytän molempia ;D

    Äänestä

  • old_profile_3778 kirjoitti:

    Tarkoitatko Ubuntun screenshotilla tätä;

    http://www.ubuntux.org/gutsy-amarok-compiz-fusion

    Tai jotakin muuta näistä;

    http://www.ubuntux.org/image/tid/17

    Tarkoitan että kyllä Ubuntun gnomesta saa myös ihan hienon jos vähän viitsii vaivautua, ei tarvitse tyytyä perusruskeaan jollei jaksa katsella sitä. KDE:ssä kieltämättä on puolensa mutta ehkä jopa liikaa puolia ;D KDE:n kaatumatauti on aika hyvin kadonnut eli on suht vakaa mutta Gnome on mielestäni vakaampi.

    Ne voi asentaa molemmat ja käyttää vuorotellen ja katso kumpaan vaaka ajan kuluessa kallistuu. Itselleni on henkkohtaiseen koneeseen jäänyt molemmat kun en osaa päättää mutta vaihtelu virkistää joten käytän molempia ;D

    Ekan linkin kuvateksti

    "Ubuntu Gutsy 7.10 with compiz-fusion, running amarok"

    eli gnomessa ajetaan KDE:n sovellusta, itsellänikin on juuri noin, Amarokin lisäksi käytän ainakin Kaffeinea gnomessa. Kaikki KDE-sovellukset eivät toimi gnomessa kunnolla mutta useat kyllä.

    Äänestä

Vaikea kysymys. Jotenkin vaikea, koska systeemit toimivat kovin erilaisilla periaatteilla. KDEsta saattaa löytyä muutama loppukäyttäjälle näkyvä bugi enmmän, mutta KDE antaa taas mahdollisuuden tehdä asiat monella eri tavalla. Jokin KDEssä ärsyttävä bugi voisi olla paljon ärsyttävämpi Gnomessa, koska se ei enää välttämättä taipuisi erilaisiin purkkaratkaisuihin. KDEssä olevat extraominaisuudet GNOMEen nähden tietysti lisäävät mahdolisuuden extravirheisiin, mutta toinen asia onkin se tarvitsetko sitä nippeliä.

Oikeasti kannattaa käyttää sitä, mistä tykkää. Totuus on kuitenkin se, että KDE on tällä hetkellä kokonaisuutena ominaisuuksiltaan ja ohjelmiltaan lultavasti kattavin työpöytäpöytä minkä maa päällään kantaa (suunnista kde-apps.org osoitteeseen niin alkaahomma hahmottumaan. Toinen aasia on sitten se, että mihin vaikka tarvitset tuota http://www.kde-apps.org/content/show.php/kdegirls-control?content=65053 :) ttai vaikka onko irkick:ille käyttöä?

Äänestä

Tuskimpa noissa on suurtakaan eroa. Molemmat on hyvin testattuja Debianissa. Gnome toki on oletustyöpöytä, eli se on ehkä saanut enempi huomiota kehittäjilä. Mutta tuskimpa se kde sen epävakaampi on.

Äänestä

.....kumpi miellyttää enemmän. Itse pidän enemmän Gnomen ulkonäöstä, KDE on hiukan liian "karkkinen" makuuni.

Äänestä

mutt KDE:ssä on säätömahdollisuksia enemmän

Äänestä

molemmat olla melko vakaita sinällään. Monesti epävakaudet vaihtelevat ihan jakelusta riippuen esim jotkut jakelut käyttävät rankasti muokattua KDE:tä tai Gnomea.

Rankasti yleistettynä KDE sallii enemmän muokkaamista ihan graafisesta ympäristöstä ja gnome pyrkii ottamaan esille vain "eniten" käytetyt ominaisuudet helppokäyttöisyyden saavuttamiseksi. Toki molempia voi muokata loputtomiin, jos ei muuten niin komentorivikikkailulla ja muokkaamalla konffitiedostoja käsin..

Makuasia lähinnä kumpaa käyttää, ite suosin yleensä KDE:tä, mutta myös gnome on silloin tällöin käytössä.. Molemmat on yleensä asennettuna ja lisäksi vielä muita ikkunointi/työpöytämanagereita, kuten Xfce, IceWM ja joskus (esim. serverikoneissa) käytän ihan tekstikonsolia ilman graafisia kilkkeitä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


...................... kirjoitti:

kumpi vakaampi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu