Linux

Kysymys? mikä on Linux-ohjelma vaihtoehdoista helpoin asentaa ja päivittää?
3383
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Asennukswn ainakin pitäisi olla hyvin pitkälti niin helppo kuin olla voi.

Äänestä

Moi

Yksi hyvä tapa kokeilla linuxia on knoppix live cd . Sillä bootataan kone ja se toimii ram muistissa eikä tee mitään muutoksia koneeseesi. CD:llä on pakatussa muodossa noin 1.8gb erilaisia linux ohjelmia. Lisäksi sen raudantunnistus on todella hyvä joten samalla huomaat toimiiko laitteesi linuxilla (äänikortille tsekkaa boot parametri alsa jos ei muuten ala kuulumaan, ohjeet käynnistyessä paina f2)

Lataa täältä suomenkielinen versio
http://files.akl.lt/baltix-knoppix/NordisKnoppix-2003-05-21.iso

ja polta rompulle ja käynnistä kone
kirjoita boot: promptille
knoppix lang=fi ja paina enter

Ohjeet löytyy cd:ltä

Äänestä
  • Pyörii 256MB muistilla ilman mutinoita ja jouhevasti (AMD Athlon Thunderbird 1400MHz, A7A266-emo, 256MB DDR 266Mhz). 96MB muistilla valittaa vähyydestä ts. haluaa tehdä kovalevylle swap:n.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Haluan kokeilla kirjoitti:

Kysymys? mikä on Linux-ohjelma vaihtoehdoista helpoin asentaa ja päivittää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu