Reumaa..

Heip! minkäslaista vaihtoehtohoitoa voisitte suositella reumaatikolle? Lääkäriltä kysyessä vastaus oli aikasta nuiva.. "saathan niitä kokeilla,mutta onko niistä hyötyä niin..."
Tällähetkellä kipuilee lähinnä selkä,polvet ja lonkka. Olkapää tähystysleikataan noin kuukauden päästä.
91617
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Hakeudupa hyvän energiahoitajan (healing/reiki/kansanparantajat) käsittelyyn, siitä voi olla apua. Parantajia on kuitenkin hyvin eri tasoisia.

Äänestä

Emäsylijäämäinen ravinto kaiken a ja o. Siinäpä puuhaa. Lisäravinteet välttämättömiä. Vaatii pitkäjännitteisyyttä.

Äänestä
  • reuma lähtee kun siirtyy 100% raakaravintoon, eli ei mitään mikä on millään tavoin lämpökäsitelty.

    Äänestä

  • asiassa kirjoitti:

    reuma lähtee kun siirtyy 100% raakaravintoon, eli ei mitään mikä on millään tavoin lämpökäsitelty.

    Pääpiireittäin reuma rauhoittuu raakaravinnosta, mutta yksilöllisiä vaihteluja on sen täsmäämiseen.

    Äänestä

Minun reumani parani kun autoin paksunsuolen kuntoon. Reumalehdessäkin kerrottiin, että lääkärit nykyään epäilevät että reuma on suolistosairaus. Minä allekirjoitan tuon.

Hoidin suolistoni kuntoon aloe veralla, maitohappobakteereilla, ravinnolla (paljon kasviksia ja tumma liha kokonaan pois, valkoiset jauhot ja sokerit minimiin) ja kivut sekä lääkitys jäivät pois.

Jos sinua kiinnostaa oma hyvinvointisi (reumalääkkeillä on sivuvaikutuksensa) niin paneudu suoliston hyvinvointiin. Suosittelen Paula Heinosen kirjoja luettavaksi.

Äänestä
  • Voisitko suositella erityisesti jotain kirjaa? Olen kiinnostunut asiasta.

    Äänestä

  • Joillekin auttaa ja joillekin ei.
    Yleinen terveydentila vaikutta joissain reumoissa. Ravinnolla on merkitystä Heinolan parantolan lääkäreidenkin mukaan.

    Äänestä

Avantouinti ainakin helpottaa kipuja. Se on lääketieteellinen tosiasia.

Äänestä
  • Seksuaalinjen tyydytys helpottaa kipuja ainakin allekirjoittaneella. Siksi minusta on kait tullutkin hitusen addikti...

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


sairastava kirjoitti:

Heip! minkäslaista vaihtoehtohoitoa voisitte suositella reumaatikolle? Lääkäriltä kysyessä vastaus oli aikasta nuiva.. "saathan niitä kokeilla,mutta onko niistä hyötyä niin..."
Tällähetkellä kipuilee lähinnä selkä,polvet ja lonkka. Olkapää tähystysleikataan noin kuukauden päästä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu