Minulla on valkoiset kengät, jotka haluaisin kultaisiksi. Mistä saisi esim. kenkiin tarkoitettua spraytä? olen kuullut tällaisista? ihan vaan suutarilta vai pitääkö tilata jostain kauempaa? onko värivaihtoehdot suppeat?
Vastaukset 12
- materiaalia
kengät ovat?
- * * * * *
Jos kenkäsi ovat nahkaa, niin maalaa nahkamaalilla, esim.
http://www.puukkotuoteatso.com/fi/dept_115.html
Näytti olevan kultakin tuolla.
- mokkeli
Minä olen värjännyt nahkakenkiä ihan perinteisellä spraymaalilla.
Autojen varaosia ja muuta vastaavaa tavaraa myyvistä liikkeistä löytää uskomattoman suuren värivalikoiman spraymaaleja. Ja kun värit on tarkoitettu autojen maalaukseen, niin ne kyllä kestävät joka säällä. Kannattaa vaan pitää huoli, että puhdistaa ja kuivaa maalattavan pinnan hyvin ennen maalausta, ja ettei laita liian paksua kerrosta maalia, koska pehmeästä materiaalista se voi alkaa silloin lohkeilemaan pois. - mokkeli
Sen vielä unohdin mainita, että ostin joskus ihan kenkien maalaamiseen tarkoitettua spraymaalia, ja se oli tosi kallista. Eikä se edes riittänyt mihinkään, vaikka myyjä sanoi että sillä pitäis maalata useammatkin kengät - eikä kyllä riittänyt edes mun pikkukenkiin. Kokeile ensin halvemmat vaihtoehdot, siinä tuskin menettää mitään!
- nmnk
mitä materiaalia ovat, nyt kun lojuvat varastossa. joka tapauksessa ovat nyt sellaiset että jäisivät käyttämättä eli voin kyllä kokeilla kaikkea mahdollista. kiitos avusta..:)
- *****
Vaikka kenkäsi eivät olisikaan nahkaa, vaan jotain keinoainetta, niin on olemassa ainakin yksi kenkämaali, jolla voi maalata myös keinonahkaa. Maalin nimi on Tarrago, ja itse ostin sitä ihan kenkäkaupasta. Minulla on kokemusta tuosta maalista, kun etsin tietyn värisiä kenkiä pukuuni, eikä sellaisia mistään löytynyt, niin ostin kivat vaaleankot kengät, jotka eivät sattuneet olemaan nahkaa ja maalasin ne. Ensimmäinen maalauskerta näytti epätasaiselta ja kengät kamalilta, mutta toinen maalikerros kuivuttuaan näytti todella hyvältä, eikä maali vielä vuosienkaan jälkeen ole murtunut tai lohkeillut. Jos kenkäsi ovat mokkaa tms. ainetta, siihen on taas omat väriaineet.
- Ffas
Metalli spraymaalilla voi värjätä myös kenkiä
- Duppalii
Voiko turkoosit converset värjätä perus spraylla mustaks???!!!
- HuoriainenKuoriainen
Ei mun mielestä
- JukkaSelenius
Uskon vakasti,että halvin tapa on kato vaikka Motoentin nettimyynnistä jos niillä on kultamaalia.
Mulla on joulutarkoituksiinj oskus ostettu sellasta. Kun maalaa autospraylla pitäs pohjan kai olla rasvaton , eli asetoni olis hyvä, ut niissä taitaa olla hoitoöljyä seassa.
Tsemiä , hölmöä maksaa liiika erikoiskamista - apvuksiaina
Kenkävärejä saa tilata e-kaupasta www.leathermastershop.eu
- Anonyymi
Voisiko joku auttaa minua. Minulla on air forcet jotka ovat todella likaiset haluaisin maalata ne mutta en tiedä minkä laista maalia minun pitää käyttää tai mistä saan sellaista!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 861358
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä351081Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk19875Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita154715Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13700- 46669
Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja186638Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?13637- 33570
Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.39548