Kenkien maalaaminen/värjääminen???

mnmk

Minulla on valkoiset kengät, jotka haluaisin kultaisiksi. Mistä saisi esim. kenkiin tarkoitettua spraytä? olen kuullut tällaisista? ihan vaan suutarilta vai pitääkö tilata jostain kauempaa? onko värivaihtoehdot suppeat?

12

17230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • materiaalia

      kengät ovat?

    • mokkeli

      Minä olen värjännyt nahkakenkiä ihan perinteisellä spraymaalilla.
      Autojen varaosia ja muuta vastaavaa tavaraa myyvistä liikkeistä löytää uskomattoman suuren värivalikoiman spraymaaleja. Ja kun värit on tarkoitettu autojen maalaukseen, niin ne kyllä kestävät joka säällä. Kannattaa vaan pitää huoli, että puhdistaa ja kuivaa maalattavan pinnan hyvin ennen maalausta, ja ettei laita liian paksua kerrosta maalia, koska pehmeästä materiaalista se voi alkaa silloin lohkeilemaan pois.

    • mokkeli

      Sen vielä unohdin mainita, että ostin joskus ihan kenkien maalaamiseen tarkoitettua spraymaalia, ja se oli tosi kallista. Eikä se edes riittänyt mihinkään, vaikka myyjä sanoi että sillä pitäis maalata useammatkin kengät - eikä kyllä riittänyt edes mun pikkukenkiin. Kokeile ensin halvemmat vaihtoehdot, siinä tuskin menettää mitään!

    • nmnk

      mitä materiaalia ovat, nyt kun lojuvat varastossa. joka tapauksessa ovat nyt sellaiset että jäisivät käyttämättä eli voin kyllä kokeilla kaikkea mahdollista. kiitos avusta..:)

      • *****

        Vaikka kenkäsi eivät olisikaan nahkaa, vaan jotain keinoainetta, niin on olemassa ainakin yksi kenkämaali, jolla voi maalata myös keinonahkaa. Maalin nimi on Tarrago, ja itse ostin sitä ihan kenkäkaupasta. Minulla on kokemusta tuosta maalista, kun etsin tietyn värisiä kenkiä pukuuni, eikä sellaisia mistään löytynyt, niin ostin kivat vaaleankot kengät, jotka eivät sattuneet olemaan nahkaa ja maalasin ne. Ensimmäinen maalauskerta näytti epätasaiselta ja kengät kamalilta, mutta toinen maalikerros kuivuttuaan näytti todella hyvältä, eikä maali vielä vuosienkaan jälkeen ole murtunut tai lohkeillut. Jos kenkäsi ovat mokkaa tms. ainetta, siihen on taas omat väriaineet.


    • Ffas

      Metalli spraymaalilla voi värjätä myös kenkiä

    • Duppalii

      Voiko turkoosit converset värjätä perus spraylla mustaks???!!!

      • HuoriainenKuoriainen

        Ei mun mielestä


    • JukkaSelenius

      Uskon vakasti,että halvin tapa on kato vaikka Motoentin nettimyynnistä jos niillä on kultamaalia.
      Mulla on joulutarkoituksiinj oskus ostettu sellasta. Kun maalaa autospraylla pitäs pohjan kai olla rasvaton , eli asetoni olis hyvä, ut niissä taitaa olla hoitoöljyä seassa.
      Tsemiä , hölmöä maksaa liiika erikoiskamista

    • apvuksiaina

      Kenkävärejä saa tilata e-kaupasta www.leathermastershop.eu

    • Anonyymi

      Voisiko joku auttaa minua. Minulla on air forcet jotka ovat todella likaiset haluaisin maalata ne mutta en tiedä minkä laista maalia minun pitää käyttää tai mistä saan sellaista!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      94
      1749
    2. Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.

      https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr
      Maailman menoa
      241
      1579
    3. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      89
      1356
    4. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      65
      1025
    5. Aika usein mietin sitä

      Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t
      Ikävä
      46
      931
    6. Rakastan sinua ja

      Tiedät sen.
      Ikävä
      47
      918
    7. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      38
      908
    8. Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !

      Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si
      Suomussalmi
      9
      904
    9. On ikävä sua

      Rakas ❤️.
      Ikävä
      46
      862
    10. IS Viikonloppu 26.-27.4.2025

      Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika
      Sanaristikot
      36
      842
    Aihe