Kenkien maalaaminen/värjääminen???

mnmk

Minulla on valkoiset kengät, jotka haluaisin kultaisiksi. Mistä saisi esim. kenkiin tarkoitettua spraytä? olen kuullut tällaisista? ihan vaan suutarilta vai pitääkö tilata jostain kauempaa? onko värivaihtoehdot suppeat?

12

18273

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • materiaalia

      kengät ovat?

    • mokkeli

      Minä olen värjännyt nahkakenkiä ihan perinteisellä spraymaalilla.
      Autojen varaosia ja muuta vastaavaa tavaraa myyvistä liikkeistä löytää uskomattoman suuren värivalikoiman spraymaaleja. Ja kun värit on tarkoitettu autojen maalaukseen, niin ne kyllä kestävät joka säällä. Kannattaa vaan pitää huoli, että puhdistaa ja kuivaa maalattavan pinnan hyvin ennen maalausta, ja ettei laita liian paksua kerrosta maalia, koska pehmeästä materiaalista se voi alkaa silloin lohkeilemaan pois.

    • mokkeli

      Sen vielä unohdin mainita, että ostin joskus ihan kenkien maalaamiseen tarkoitettua spraymaalia, ja se oli tosi kallista. Eikä se edes riittänyt mihinkään, vaikka myyjä sanoi että sillä pitäis maalata useammatkin kengät - eikä kyllä riittänyt edes mun pikkukenkiin. Kokeile ensin halvemmat vaihtoehdot, siinä tuskin menettää mitään!

    • nmnk

      mitä materiaalia ovat, nyt kun lojuvat varastossa. joka tapauksessa ovat nyt sellaiset että jäisivät käyttämättä eli voin kyllä kokeilla kaikkea mahdollista. kiitos avusta..:)

      • *****

        Vaikka kenkäsi eivät olisikaan nahkaa, vaan jotain keinoainetta, niin on olemassa ainakin yksi kenkämaali, jolla voi maalata myös keinonahkaa. Maalin nimi on Tarrago, ja itse ostin sitä ihan kenkäkaupasta. Minulla on kokemusta tuosta maalista, kun etsin tietyn värisiä kenkiä pukuuni, eikä sellaisia mistään löytynyt, niin ostin kivat vaaleankot kengät, jotka eivät sattuneet olemaan nahkaa ja maalasin ne. Ensimmäinen maalauskerta näytti epätasaiselta ja kengät kamalilta, mutta toinen maalikerros kuivuttuaan näytti todella hyvältä, eikä maali vielä vuosienkaan jälkeen ole murtunut tai lohkeillut. Jos kenkäsi ovat mokkaa tms. ainetta, siihen on taas omat väriaineet.


    • Ffas

      Metalli spraymaalilla voi värjätä myös kenkiä

    • Duppalii

      Voiko turkoosit converset värjätä perus spraylla mustaks???!!!

      • HuoriainenKuoriainen

        Ei mun mielestä


    • JukkaSelenius

      Uskon vakasti,että halvin tapa on kato vaikka Motoentin nettimyynnistä jos niillä on kultamaalia.
      Mulla on joulutarkoituksiinj oskus ostettu sellasta. Kun maalaa autospraylla pitäs pohjan kai olla rasvaton , eli asetoni olis hyvä, ut niissä taitaa olla hoitoöljyä seassa.
      Tsemiä , hölmöä maksaa liiika erikoiskamista

    • apvuksiaina

      Kenkävärejä saa tilata e-kaupasta www.leathermastershop.eu

    • Anonyymi

      Voisiko joku auttaa minua. Minulla on air forcet jotka ovat todella likaiset haluaisin maalata ne mutta en tiedä minkä laista maalia minun pitää käyttää tai mistä saan sellaista!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      228
      17189
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      170
      12219
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      47
      6017
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      64
      4872
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      14
      4815
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      21
      3977
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3595
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      137
      3026
    9. 261
      1477
    10. Mitä toivot joululahjaksi ja

      mitä antaisit kaivatullesi? 😃
      Ikävä
      85
      1031
    Aihe