Oletteko huomanneet, että jos virkasuhteessa oleva henkilö irtisanoo itsensä, hänet tulee valita uudelleen virkaan. Virkaehtosopimuksenimukaan silloin on kyseessä uusi virkasuhde, joka astuu voimaan mahdollisesti eri ehdoilla kuin aikaisempi virkasuhde.
Niin ja virkahan pitää lain mukaan laittaa julkiseen hakuun (ei voida sopimuksella muuttaa, kun kyseessä on laki). Saattaa olla, että joku muu hakee virkaasi ja jäätkin ilman työtä.
Samaa mieltä ovat asiasta olleet kaikki julkisuudessa olleet asiantuntijat.
Työsuhteessa oleville asia on erilainen.
Virkasuhde ja irtisanoutuminen
11
771
Vastaukset
- Samaa miettien ihmettelen
Samaa mietin.
Ongelmia on myös siinä, että lain mukaan työnantaja saa valita työntekijät. Lakia pitäisi muutta, jotta sopimuksella asia voitaisiin hoitaa.
Tuskin TEHYn sopimus voi mennä lakien yläpuolelle.- tosissasi
Esitätkö ihan tosissasi lain muuttamista sellaiseksi että joku muu kuin työnantaja saisi päättää ketä hän palkkaa töihin?
Tuollaisia ehdotuksia ei voi kyllä tulla kuin julkiselta sektorilta. Koitappas mennä esittämään samaa vaikkapa paperi- tai metalliteollisuuteen.
- näin on normaalitilanteessa
mutta luuletko ettei asiaa ole huomioitu.
Odota vain... - reetuli
Varsinkin tuon viran uudelleen täyttämisen suhteen tuleekin mielenkiintoinen tilanne. Virka on todellakin lain mukaan laitettava hakuun. On täysin mahdollista, että tuossa haussa joku entistä viranhaltijaa pätevämpi ja ansioituneempi hakee virkaa, jolloin työnantajalla ei ole muuta mahdollisuutta kuin valita hänet.
Tämä voi tuoda muitakin mukavia yllätyksiä. Mistä esimerkiksi katsotaan työtaistelun jälkeen vanhaan virkaansa uudelleen valitun hoitajan virkasuhde alkaneeksi? Veikkaan, että siitä kun hänet on valittu virkaan uudelleen. Pahimmoisellaan tämä voi tuoda esimerkiksi eläkkeelle pääsyyn useita vuosia lisää...
Nämä ovat asioita, jotka on lailla säädetty eikä niihin voida vaikuttaa sopimuksilla. Ainoa keino muutokseen on muuttaa lakia. Se ei kuitenkaan tule onnistumaan tällä aikataululla, vaikka poliittista tahtoa sattuisikin löytymään (mitä suuresti epäilen).- tilannetta
lievittää se, että toimia on ollut auki KOKO AJAN, eikä yhtäkään hakijaa ole välttämättä ilmaantunut. Joten mistäs niitä hoitajia nyt yhtäkkiä pölähtäis hakemaan kaikkia vapautuvia virkoja? Tilanne oli toinen vielä muutamia vuosia sitten, kun vakipaikoista oli pula. Enää ei ole, ainakaan täällä pääkaupunkiseudulla. Muuta väittävä on hyvä ja katsoo mol. fi tai lukee vaikka HUS:n avoimet työpaikat-lehtisen.
- lakkauttaa,
tilannetta kirjoitti:
lievittää se, että toimia on ollut auki KOKO AJAN, eikä yhtäkään hakijaa ole välttämättä ilmaantunut. Joten mistäs niitä hoitajia nyt yhtäkkiä pölähtäis hakemaan kaikkia vapautuvia virkoja? Tilanne oli toinen vielä muutamia vuosia sitten, kun vakipaikoista oli pula. Enää ei ole, ainakaan täällä pääkaupunkiseudulla. Muuta väittävä on hyvä ja katsoo mol. fi tai lukee vaikka HUS:n avoimet työpaikat-lehtisen.
jos työnantaja katsoo, että pätkätyöläisten kanssa on joustavampaa toimia.
Kasvavat palkkakustannukset motivoivat työnantajaa erilaisten joustojen etsimiseen. Tulee halvemmaksi pitää työntekijöitä töissä silloin ja siellä missä työntekijää tarvitaan, työn puutteessa pidentyvät kahvitunnit eivät työnantajaa kiinnosta. - riippuu...
tilannetta kirjoitti:
lievittää se, että toimia on ollut auki KOKO AJAN, eikä yhtäkään hakijaa ole välttämättä ilmaantunut. Joten mistäs niitä hoitajia nyt yhtäkkiä pölähtäis hakemaan kaikkia vapautuvia virkoja? Tilanne oli toinen vielä muutamia vuosia sitten, kun vakipaikoista oli pula. Enää ei ole, ainakaan täällä pääkaupunkiseudulla. Muuta väittävä on hyvä ja katsoo mol. fi tai lukee vaikka HUS:n avoimet työpaikat-lehtisen.
Tilanne ei ole sama koko maassa. Jos pääkaupunkiseudulla on pulaa hoitajista, jossain muualla voi olla ylitarjontaa.
Jos korotusvaatimukset menevät läpi joutuu työnantaja etsimään jostain ne rahat, joilla korotukset rahoitetaan. Mistäs ne sen helpommalla löytyvät kuin lakkauttamalla osa niistä viroista, joiden haltija on irtisanoutunut...
- yli 20v
Joka muutettiin jo vuosia sitten toimeksi, nykyisin tehtävä. Virat alkavat olla jo monessa paikassa historiaa. Ihan sama toimenkuva, työ ei ole muuttunut miksikään. Joten mitä väliä, onko virka vai joku muu?
- ootkos
sulla on jänniä mielipiteitä,
kun luin muita viestejäsi,
aina pitää vetää muutkin asiantuntijat,
taidat olla juuri valmistunut lakimies.
terveysalasta et taida mitään tietää-.- mielipide vaan...
Eihän tuossa mistään mielipiteestä ollut kysymys vaan laista. Mitä väliä sillä on, että tietääkö aloittaja terveydenhuoltoalasta? Laki on laki, joten virkasuhteeseen ei voidan noin vain ottaa takaisin. Huomaa kyllä, että hoitajat tietää pelottavan vähän laista tai matematiikasta. Eivät tunnu osaavan laskea omia korotuksiaan ja luulevat TEHY:n sanan olevan lain yläpuolella.
- jo vanha
Erityisesti pohdituttaa tuo eläke. Jos virkasuhde katkeaa ja sitten astutaan uuteen virkasuhteeseen, tapahtuu ainakin jossakin määrin muutoksia eläke-eduissa. Vanhoilla työntekijöillä on suojaklausuuleja jo ansaittujen palvelusvuosien osalta. Jos virksuhde katkeaa irtisanomiseen ja sen jälkeen syntyy uusi virkasuhde, nämä suojaklausuulit poistuvat.
Eläkelaki on laki eikä siihen ole sisällytetty neuvottelumenettelyjä. Eläkelaitos ei ole tässä riidassa osapuoli eikä neuvottelukumppani eikä se tule tekemään lakon lopettamissopimusta sitten joskus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.1212253Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n582187Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501875EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt121436Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan801408- 941387
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191161Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311160Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men631139- 691010