Lentomatka ?

Saara

Olen suunnitellut matkaa Firenzeen. Lentoja Helsingistä selatessani huomasin, että sinne ei taideta tehdä suoria lentoja lainkaan, vaan jossain on konetta vaihdettava. Te, jotka olette siellä käyneet, niin minkä lentoyhtiön ja reitin olette kokeneet helpoimpana ja/tai edullisimpana ?
Entä, miten kentältä kätevimmin pääsee keskustaan? Taksilla varmaankin, mutta jos sen valitsee niin mitä se mahtaa kustantaa ?
Olisiko kenelläkään hotellisuosituksia ?

6

2850

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Firenzeen

      olen lentänyt Milanoon ja sieltä junalla Firenzeen (asema keskustassa).

      • kautta

        Pari kertaa olen lentänyt Bolognaan, sieltä junaillut Firenzeen ja päinvastoin.


    • firenzeen

      Pisan lentokentältä lähtee juna Firenzen rautatieasemalle useamman kerran päivässä. Ei siis tarvitse mennä Pisan keskustan kautta vaan heti lentokentältä voit nousta junaan. Tässä aikatuluja:

      http://www.pisa-airport.com/sat/cda/aree/index.php?idArea=4

      Pisaan voit lentää vaikka Finnairilla.

      • Milanon kautta

        Finnair lentää Firentzeen ja Pisaan vain kesäsesonkina !


    • tältä vuodelta

      Toukokuussa matkustin, ja samanhintaisina vaihtehtoina oli Finnairin suora lento Pisaan ( 1 junalla tai bussilla Firenzeen), ja muistaakseni SN:n lento vaihdolla Brysselissä.

      Mennessä oli tietysti juuri junalakko, mutta bussilakin pääsi kivuttomasti ja nopeammin kuin vaihtamalla konetta...

      • RyanAirilla

        Fraknfurtin kautta Pisaan tai Bolognaan. Tai Bremenin kautta Pisaan.

        Pisasta ja Bolognasta on suurin piiretein yhtä pitkä matka mutta Pisasta helpoin matka joko junalla tai bussilla lentokentältä suoraan Firenzeen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      1970
    2. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      135
      1105
    3. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      112
      1091
    4. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      971
    5. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      72
      918
    6. Minä vuonna kaivittusi on syntynyt?

      Vastausta tässä kaivataan.
      Ikävä
      53
      819
    7. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      38
      707
    8. Olit mulle tärkeä...

      😭
      Ikävä
      34
      667
    9. Pelkäätkö häntä?

      👍
      Ikävä
      64
      662
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      244
      659
    Aihe