Hei viitsisikö joku kertoa tästä pelisarjasta infoa
tiedän kyseessä on rekka simulaatio peli
Mutta missä järjestyksessä nämä pelit ovat tulleet
# 1 18 Wheels of Steel: Across America
# 2 18 Wheels of Steel: Pedal to the Metal
# 3 18 Wheels of Steel: Convoy
# 4 18 Wheels of Steel: Haulin'
Kopsattu wikipediasta tuossa järjestyksessä
18 WHEELS OF STEEL PELIT
7
3944
Vastaukset
- kyll
pedal of the metal, across america, convoy , haulin
- rekka pelit on just parhaita
"NIIN NE" sull oli väärä järjestys hard truck, across america, Pedal to the Metal,
Convoy, Haulin', american long haul
- listasit
Haulin' on uusin peli ja helvetin hyvä kaikenlisäksi.
Kohta on tulossa uusi peli taas, sellainen kuin Rig'n'Roll
Googgeliin kun laitat esimerkiksi tuon Haulin' hakuun, niin pitäisi löytyä puolivirallisia fanisivustoja.
Eli kyseessä on simulaatio. Peliä siinä on toki mukana siten että sinä johdat pelaajana omaa yhtiötä joka kuljettaa tavaraa pitkin ja poikin amerikkaa ja osaa Kanadasta. Rekat törmäilevät autoihin, niistä loppuu polttoaine, poliisit jahtaavat ja sinä tietysti maksat korjaukset ja sakot.
Rahaa saat kun saat bisnekset pyörimään, eli saat hommattua kuskeja sekä reittejä joita pitkin he ajavat.
Alkuun sinun täytyy kuitenkin hankkia rahaa ajamalla itse noita reittejä ja reittejä et saakaan muuten hankituksi kuin ajamalla ensin itse kunnioitettavasti läpi yhden firman reiteistä.
Firmoja ja reittejä on aivan helvetisti ja toisista reiteistä ja kuljetuksista saa enemmän rahaa kuin toisista.
Pelkät reitit eivät kuitenkaan vielä anna mitään, koska sinun täytyy palkata kuskit, ostaa heille autot, sekä tietysti perävaunut joissa tavara kuljetetaan. Tuon lisäksi myynnissä on myös esimerkiksi parkkitaloja joihin kuljetusten nopeuttamiseksi voit määrätä autot ja vaunut odottelemaan sopivaa kuskia.
Reitit eivät myöskään ole mitään kymmenen minuutin heittoja, vaan aikaa kuluu amerikan toiselta rannikolta toiselle rannikolle helposti parikin tuntia jos ajat niin lujaa kuin nupista vain pääsee.
Kun yövyt hotelleissa, voit siellä tavata uusia kuskeja joita voi sitten halutessaan palkata. Tien päällä voi muilta tiellä olevilta kuskeilta kysyä säätilaa tai muuta tärkeää tietoa.
Pääosin tuo rekkapelisarja on todella parantunut siitä pelistä jonka Pelit-lehti joskus arvosteli aika huonoksi. Täytyy tunnustaa, että kun yleensä pelisarjat ovat osien lisääntyessä ainoastaan huonontuneet, on Wheels of steel sarja pelkästään parantunut. Fysiikkamallinnus on ihan ookoo, joskin tekoäly saa välillä kirosanat lentelemään ihan sen vuoksi kun joku valopää keksii vaihtaa kaistaa suoraan perävaunun alle, tai rekan kylkeen tai eteen. Tuo tapahtuu yleensä kuitenkin risteyksissä ja aika nopeasti oppii huomaamaan, milloin todella pitää ajaa muun liikenteen mukana ettei vaaranna itsen tai toisten henkeä (eli riko kyydissä olevaa lastia.)
Suosittelen noista peleistä Convoyta ja Haulinia. Convoyssa on mukana pelillisiä tehtäviä joita tekee ihan mielellään rekalla ajelun lomassa. Haulinissa on taas palattu pelisarjan simulaatiomaisuuteen, eli mitään tehtäviä ei ole mukana, vaan kuskit saavat todellakin ajaa sydämensä kyllyydestä.
Toki jos rahaa riittää, ei nuo kaksi ensimmäistäkään mitään huonoja hankintoja ole. Ihan mukava niitäkin on välillä testata.- Gamerrer
Demoja kokeilin ja miksi haulin demo näyttää grafiikaltaan paskemmalta kun Acrossa america?
- luhhhhhhh
kannattaa hommata convoy. paras näistä kaikista
ja grafiikka paras - jr....
luhhhhhhh kirjoitti:
kannattaa hommata convoy. paras näistä kaikista
ja grafiikka parasmistä voin ostaa kyseisen pelin kun kaupoista en ole löytänyt
- rekka pelit on just parhaita
hard truck, across america, Pedal to the Metal,
Convoy, Haulin', american long haul
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on857681- 757555
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1666079Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist554986En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛204169Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53900- 383612
- 313547
Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1043242Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..173169