Mondeo

Mondeoni (1.8 mk3) -07) 2. vaihteen kytkeminen takertelee (rusahtaa helposti). Nyt ajettu 10 tkm:ä ja sama takertelu vaivaa, eikä kyse voi olla enää "uutuuden jäykkyydestä". Onko muilla Mondenoissa samaa ongelmaa? Muut vaihteet menevät sujuvasti, mutta 2. vaihde takertelee, erityisesti nopeammassa vaihdossa.
91099
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Minulla 2. vaihde takertelee kylmällä koneella. Se menee päälle, mutta pitää käyttää enemmän ajatusta vaihdetta laittaessa. Jos laittaa 2. päälle samoin kuin muut vaihteet, niin se ei ihan mene pohjaan asti. Tuntuu kuin jokin prikan reuna ottaisi kiinni. Himpun verran voimaa lisää ja vaihteen asettamista, niin menee päälle. Lämpimällä koneella "ongelmaa" ei huomaa/ole. Autoni on TDCi 2,0 Limited (-07). En tiedä pitäisikö mainita seuraavan huollon yhteydessä, niin saisivat katsoa sen takuuseen.

Äänestä
  • ...että vuonna 2002 julkaistu Tuulilasin kestotesti MK3 Mondeosta raportoi jostakin vaihteiston käyttöongelmasta. Syyksi selvisi vaihdevaijerin väärä asentaminen tehtaalla siten että se otti kiinni johonkin (keskikonsolissa?)

    Äänestä

Älkää keksikö tälläistä paskaa uudesta mondeosta,teillä ei ole edes varaa tähän autoon.

Äänestä
  • Ammut ittes. Ensinnäkin kyse on mk3 mallisesta Mondeosta, joka EI ole tämä uusin malli.

    Äänestä

  • 2. vaihteen kirjoitti:

    Ammut ittes. Ensinnäkin kyse on mk3 mallisesta Mondeosta, joka EI ole tämä uusin malli.

    Nykyinen malli on kolmas Mondeo.
    Välillä ollut toki kasvojen kohotuksia, mutta ne ei ole olleet uusia malleja.

    Äänestä



  • tyhmä? kirjoitti:

    Mitä täälltä kyselet? Jos vaihde ei mene kunnolla päälle ja autossasi on takuu niin täällä
    on jokseenkin turha jahkailla asiaa.

    Eli tällä palstalla ei saa keskuetlla tai kysellä auton ominaisuuksista ja ongelmista, jos autossa on takuu voimassa? Koskeeko se myös 12 vuoden koritakuuta?

    Äänestä

Jos vähän ajateltaisiin omilla aivoilla (en tarkoita ketjun aloittajaa), muistaisi jokainen että uusin malli tuli suomen markkinoille vasta kesällä. Siihen saakka myytiin -07 mallia mk3.
Eli uusin malli on mk4.

Mk2:ssa oli aivan saman tyyppinen ongelma (ei mielestäni vika) kakkkosvaihteen kanssa. Sitä ei tahtonut huolimattomalla tai nopealla vaihtamisella saada valituksi.

Tässä nykyisessäni em. vaihtamisongelmaa ei ole, kun se on automaatti...;)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


2. vaihteen kirjoitti:

Mondeoni (1.8 mk3) -07) 2. vaihteen kytkeminen takertelee (rusahtaa helposti). Nyt ajettu 10 tkm:ä ja sama takertelu vaivaa, eikä kyse voi olla enää "uutuuden jäykkyydestä". Onko muilla Mondenoissa samaa ongelmaa? Muut vaihteet menevät sujuvasti, mutta 2. vaihde takertelee, erityisesti nopeammassa vaihdossa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu