Moro,
miten voin tehdä accesilla semmosen jutun, että ennen ku pääsee katselemaan esim jotain taulua, niin se kysyy käyttäjätunnusta ja salasanaa? Eli tieto olisi tunnuksien takana. Olis vähän kiire!!
kiitos vastauksista.
accesista?
fxchdfh
1
324
Vastaukset
- näin
Private Sub password_AfterUpdate()
If Forms!login!password = "raider" Then
DoCmd.Close acForm, "login"
DoCmd.Close acForm, "käyttöliittymä"
DoCmd.OpenForm ("hallinta")
Else
DoCmd.Close acForm, "login"
Beep
MsgBox "Ei pääsyä ", vbCritical, "TILT..."
End If
End Sub
Lähtökohta tietenkin, että lomakkeet on suojattu jotenkin, vaikka mde muodossa. Tunnuksia ja salasanoja voi tunkea taulukoihinki tai sitten kovakoodata ohjelmaan. Tosin eihän näillä mitään idioottivarmoja saa tehtyä, mutta ei niitä joka vsataantulija availe.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 751161
- 741154
- 481034
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104988- 51965
- 34737
- 49714
- 53634
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?39632Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118577