moi.. olen syönyt nyt 10pv primolutteja, kuukautiset alkavat varmaankin sunnuntai tai maanantai, maanantaina soitto lääkärille. haluaisin tietää et koska pistoshoidot sit alkavat? kuinka pitkään kestää? suositellaanko 1 vai 2alkion siirtoa, haluaisimme 2??
kovasti jännitys päällä:)
kovasti jännitys päällä:)
Vastaukset 4
Vanhimmat
meillä kanssa nyt menossa eka IVF. alkionsiirto oli tänään!:) minulle siirrettiin 2 alkiota, halusimme että 2 siirretään. sekin varmaan riippuu paikasta missä on hoidoissa, että siirretäänkö 1 vai 2 alkiota ja myös alkioiden laatu varmaankin vaikuttaa tuohon.ja myös oma tahtokin vaikuttaa.
pistokset aloitin kp2 ja piikittelin 9 päivää puregonia, 6. pistospäivänä tuli mukaan jarrupiikki, orgalutran, jota siis pistelin 4 päivää.
pistoksien määrä vaihtelee, kuinka follikkeli kasvavat. minulle tehtiin lyhyellä kaavalla, silloin piikitykset alkavat aina kp2 tai kp3. Pitkästä kaavasta en tiedä, miten pistokset alkavat, mutta siinä on aluksi ne sumuttelut, sitten mukaan piikit ja pregnyl tmv. pitkässä kaavassa jää jarrupiikit kokonaan pois.
eli kokonaisuudessaan minun hoitoni oli: 9 päivää puregonia, alkaen kp2, mukaan jarrut kp7, kp 10 illalla pregnyl, kp12 punktio, kp14 alkioiden siirto.
Joko lääkäri on määrännyt sinulle ivf:n lääkkeet? onko teillä lyhyt vai pitkä kaava?
kiitos vastauksista ja onnea..
lyhyt kaava jos nyt olen oikeen ymmärtänyt..
Lääkkeeni ovat puregon, orgalutran ja pregnyl eli samat lääkkeet taitaa olla.. odotan niin innolla ensviikkoa..
pitääkö alkiosiirron jälkeen varoa sit henkistä ja fyysistä rasitusta?
saat kyllä ohjeet ennen punktioo, mutta aika lailla saa elää normaalia elämää punktion ja alkionsiirron jälkeen. Olis tietenkin hyvä olla stressaamatta, mutta minkäs teet, kun mielessä pyörii vain, että onnistuukohan hoito!?!! vaikka itse et siihen voi enää juurikaan mitenkään vaikuttaa, se on korkeamman käsissä nyt.
punktion jälkeen(1-2 viikkoa) on syytä varoa kovaa liikuntaa, erityisesti sellaista missä vatsa hölskyy, aeobic, tanssi, ratsastus jne. niin ikään normaalin sukupuolielämän voi aloittaa 1-2 viikon päästä punktiosta.
mutta siis ihan oman voinnin mukaan mennään.
minulla punktion jälkeen oi alavatsa niin hellänä, ettei olisi tullut mieleenikään tehdä yhtään mitään, kun pelkk kävelykin tuntui kamalalta, mutta nyt ol on j ihan normaali, vähän nipistelee munasarjoja.
muista juoda myös paljon jo ennen punktioo ja vielä ainakin viikko sen jälkeen, se helpottaa oloa ja auttaa toipumista, näin voit välttää myös mahdollisen hyperin. mä olen juonut päivässä n. 3-4 litraa, luulenkin että juuri siksi olo on jo normaali ja hyvä! vessassa saa kyllä ravata vähän väliä.:)
kiitos taas..
ollaan kuulolla:)