Kiinnostais tietää, voiko oman langattoman salausta asentaessa asettaakin salauksen naapurin tukiasemaan.
Voiko salata
vieraan
9822
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
pitäisi olla piuhan kanssa kytkettynä.
Ei tarvitse olla piuhan kanssa kytkettynä. Se on ainoastaan suositus, jotta kukaan ei voisi napata uusia asetuksiasi (jos joku siis olisi verkkoasi ja liikennettäsi kuuntelemassa). Eli salausasetuksia siis voi vaihtaa langattomallakin yhteydellä. Siinä käy niin, että kun asetukset muuttuvat, niin yhteys katkeaa kunnes taas sitten otat PC:ssäkin vastaavat asetukset käyttöön.
Toki laitekohtaisesti voi olla rajoituksia eli ehkäpä joitakin laitteita (mitä?) ei voi konfiguroida langattomasti.
Tälläkin palstalla monet sanovat, että käyttävät salaukseen omaa langatontaan. Entä jos erehdyksessä menevätkin naapurin salaamatonta yhteyttä. Eikö homma silloin salaa tuon naapurin tukiaseman. Kerrostaloissa näitä salaamattomia yhteyksiä on aina. Saman nimisiä kaikki.
muistiin ainakaa telewell modeemeissa. Eli kun säädetään,niin langaton yhteys pitää olla suljettu.
Ite asennan aina wlan modeemit langattomasti. Myöskin telewellit.
Kyllä minäkin sen asensin langattomasti, mutta jos haluaa muuttaa oletusasetuksia ja tallentaa muutokset, niin ei ainakaan omassa telewell 510 onnistu kuin langallisella yhteydellä.
http://www.telewell.fi/ukk2.php?id=42
langallisena vaan, jos langattomana onnistuu se on riski. Miksi pitää ottaa riski?
se on mahdollista. Erehdyksiä sattuu ja ennen suojauksien laittamista kannattaa (oman) verkon nimi muttaa.