Nyt on saatava aikaan jotakin suomessa asioiden eteen .
Tapahtunutta :Lapsi viedään koulusta siis kyllä kiireellisesti huostaanotetaan
taustaa : lapsi on opinnallisesti keksitasoista parempi useimmissa aineissa mutta koulu ilmoittanut "huolia" sosiaalitoimeen .
Koulun tuet :oppilashuoltoryhmän kokoontumista josta ei vanhemmille ilmoiteta koulusta vaan tieto tulee sosiaalitoimesta lastensuojeluilmoituksena.
Koulu on heti alkujaan ilmoittanut sosiaalitoimeen että lapsi ei voi käydä kyseistä koulua mutta koulu ei vanhemmille ole maininnut noilla sanoilla yhtään mitään.
Koulu siis siirtää koulussa olevan "ongelman" sosiaalitoimen hoidettavaksi ja sosiaalitoimi tekee sen mitä ovat tehneet kautta aikojen HUOSTAANOTTAVAT.
Kaikki koulun ilmoittama siis on sosiaalipuolella uskottu kun puhelimitse ovat kertoneet .
Tällähetkellä lähete on olemassa tutkimuksiin ja lapselle järjetyi koulutoimen ansiosta yksityisopettajakin mutta lapsiasiainjaosto HUOSTAANOTTOON päätyi .
Lapsi siis laitokseen kalliiseen intensiivihoitoon vaikka muutakin oli ja on edelleen !
Tapahtunutta :Lapsi viedään koulusta siis kyllä kiireellisesti huostaanotetaan
taustaa : lapsi on opinnallisesti keksitasoista parempi useimmissa aineissa mutta koulu ilmoittanut "huolia" sosiaalitoimeen .
Koulun tuet :oppilashuoltoryhmän kokoontumista josta ei vanhemmille ilmoiteta koulusta vaan tieto tulee sosiaalitoimesta lastensuojeluilmoituksena.
Koulu on heti alkujaan ilmoittanut sosiaalitoimeen että lapsi ei voi käydä kyseistä koulua mutta koulu ei vanhemmille ole maininnut noilla sanoilla yhtään mitään.
Koulu siis siirtää koulussa olevan "ongelman" sosiaalitoimen hoidettavaksi ja sosiaalitoimi tekee sen mitä ovat tehneet kautta aikojen HUOSTAANOTTAVAT.
Kaikki koulun ilmoittama siis on sosiaalipuolella uskottu kun puhelimitse ovat kertoneet .
Tällähetkellä lähete on olemassa tutkimuksiin ja lapselle järjetyi koulutoimen ansiosta yksityisopettajakin mutta lapsiasiainjaosto HUOSTAANOTTOON päätyi .
Lapsi siis laitokseen kalliiseen intensiivihoitoon vaikka muutakin oli ja on edelleen !
Vastaukset 24
Vanhimmat
alalta toiselle. Käsittämätöntä, että ei voitu odottaa tutkimusten valmistumista. Ei koulussa tarvita kuin yksi ainoa oikein huostaanottointoinen opettaja, niin asiat lähtevät rullaamaan sosiaalitoimeen.
Saattoi olla niinkin, että opettajat näkivät lapsen ongelmien mahdollisen neurologisen taustan, mutta saattoivat tietää myös sen, että heidän koulullaan ei ole rahaa minkään tuen järjestämiseen kuitenkaan, niin halusivat siirtää ongelman jo ennakkoon pois päiväjärjestyksestä omalta osaltaan.
Asioiden oikea järjestys olisi mielestäni ollut ehdottomasti, että lapsi olisi opiskellut kotona, koska opetuskin oli jo järjestetty. Ja olisi rauhassa saanut käydä tutkimuksissa kotoa käsin. Niiden valmistuttua olisi järjestetty asianmukaista tukea kouluun, jota tietysti olisi voinut edeltää koulun vaihto, jos se olisi katsottu aiheelliseksi.
Vai intensiivihoitoon! Kyllä ne hoidot tiedetään. Toisin sanoen paikka tarjoaa tavallisen arjen, ei muuta, niin että se siitä hoidollisuudesta. Aivan tyhjästä velottavat yhteiskunnalta mielettömiä vuorokausikustannuksia.
Miten laitoksessa suhtaudutaan lapsen tutkimuksiin? Suostuvatko niihin?
Hallitus päätti nytkin, että ulkomaanvelan maksu on tässä kohden tärkeämpää kuin kuntien huono taloustilanne. Varmasti valtion velan maksu on tärkeää, mutta ei sitäkään asiaa pitäisi hoitaa valtion pienimpien jäsenten eli lasten kustannuksella.
Ulkomaan velan takia ei pitäisi lapsia erottaa perheistään, siihen on oltava aivan muut syyt. Nyt kuitenkin jo vuosien ajan erityisoppilaiden tuen puute kouluissa, puutteet lasten terveyshuollossa ja sosiaalitoimen rahapula on korvattu tekemällä järjettömiä huostaanottoja ja jättämällä huostaanottamatta osa niistä lapsista, jotka asuvat huonoissa oloissa omassa kodissaan.
Kuntatyöntekijöiden palkankorotukset eivät myöskään ole ykkösenä hallitusohjelmassa, joten pahalle näyttää, että ensi vuoden alussa voimaan tulevan uuden lastensuojelulain yhteydessä kuntiin saataisiin palkattua uusia lastensuojeluntyöntekijöitä, kuten laki vaatii. Näinkö pedataan jo etukäteen tietä lainrikkomuksille jo ennen sen voimaantuloa?
Ymärsin, että alkuperäisen asioita on hoidettu puhelimella viranomaiselta toiselle. Näin ei saa tehdä. KAIKKI päätökset ja suunnitelmat on kirjattava paperille ja annettava ne asianosaisten nähtäväksi. Vain vanhempien luvalla saa viranomaiset tehdä alaikäistä lasta koskevia päätöksiä. Jos lapsi on 12 v hänen mielipidettään on myös kuultava.
Ellei lapsi ole jo intensiivihoidossa laitoksessa, kannattaa viheltää peli poikki ja pyytää nähtäväksi kaikki paperit. Sitten vasta suostuu asiassa menemään eteenpäin.
Ihmetyttää, eikä lapsen huoltajalla olekaan sananvaltaa lapseensa viranomaisten taholta. Laki kyllä antaa sen.
enää vuosiin.
Löytyy kyllä joiltakin paikkakunnilta sellaisiakin sosiaalityöntekijöitä, että näyttää kuin he haluaisivat kieltäytyä lainrikkomuksista, mutta aina se ei onnistu.
Tämä on myönnetty eduskuntaa myöten.
Kun mahdollisimman moni vanhempi
joka on kokenut vastaavan "terveydenhuollollisen"
huostatoimenpiteen
ottaa yhteyttä eri medioihin
niin jostain se todellinen ja oikeanlainen
auttava apuakin löytyy lapselle ja perheellekin.
Päättäjien ja poliitikoidenkin on herättävä tähän ihmeelliseen lastensuojelu Suomeen
missä lapsi lähtee kuin tuhkä tuleen
niin ettei kuin poliisimaijan perävalot vaan vilku ....
mitään oppilaan hyväksi, jonka äiti laiminlyö lapsesta huolehtimisen. Vaatetus ei ole koskaan säätilan mukainen, vaan liian vähäinen. Vaatteet ovat pesemättömät ja haisevat sisällä poltetulle tupakalle. Kirjat joutuvat hukkaan, liikunta välineitä ei ole, saati urheilutunnille sopivia jalkineita.
Reissuvihkoon ei vilkaistakkaan, allekirjoitukset puuttuvat jatkuvasti. Murroiässä olevan lapsen hiukset ovat pesemättömät koko viikon jne.
otot kotiin tai lastensuojeluun eivät saa mitään vastakaikua?
Aivan ensisijainen paikka yhteydenottoon olisi tietysti koti. Kun kyse on murrosikäisestä, niin oletko varma, että reissari ehtii aina vanhemmille asti?
Joissakin sossutoimistoissa taas on lakia noudattavia lastensuojelutyöntekijöitä, jotka eivät heti ota vastuulleen kouluun liittyvien asioiden selvittelyä, jotkut ovat siinä taas yli-innokkaitakin. Mahdoton vastata tyhjentävästi, kun ei tunne tapausta.
Täältä löytyy yksi esimerkki kuitenkin opettajan vääränlaisesta suhtautumisesta, mikä ei ole harvinaista sekään:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=116&conference=4500000000001326&posting=22000000029750929
lastensuojelun tarve?
Minkä ikäinen lapsi, nuori, murkku jne!
Vaatetus ei ole koskaan säätilan mukainen, vaan liian vähäinen.
- toisille riittää vähäisempikin vaatetus, lämminverisiä ja aina hiki niskassa,
- voi olla sairautta jossa ei voi sietää vaatteiden "raskautta", astmaatikotkin mielellään pukeutuvat kevyempiin ja ei ahdistavampiin vaatteisiin jne
Vaatteet ovat pesemättömät ja haisevat sisällä poltetulle tupakalle.
- mistä todellakin tiedät ettei vaatteita ole pesty?
- tupakan haju voi tarttua myös lasten ja nuorten vaatteisiin vaikkei kotona edes polteta jne
Kirjat joutuvat hukkaan,
- toisilla on todellinen kyky hukata kaikki tavaransa, ihan jopa pyörästä lähtien jne
liikunta välineitä ei ole, saati urheilutunnille sopivia jalkineita.
- varallisuus jne, eikä ole lastensuojelun asia vaan sosiaalihuollon
- vaikka sellaiset kaikenmaailman liikunta vermeet olisi kotonakin niitä ei vitsitä, haluta jne tuoda kouluun
Reissuvihkoon ei vilkaistakkaan, allekirjoitukset puuttuvat jatkuvasti.
- minkä ikäisestä on kyse, välttämättä kyseinen reisssuvihko ei käy koskaan kotonakaan asti, taikka sellaisesta ei ole edes kotona ilmoitettu olevan olemassakaan
Murroiässä olevan lapsen hiukset ovat pesemättömät koko viikon jne.
- kuinka voit tietää hiusten pesemisen/pesemättömyyden?
murkkuikäiset [varsinkin pojat...] voivat olla koko ajan sen näköisiä ettei shampoo ole hiuspehkoa sitten jääkauden jälkeen nänytkään...
- hiusmuotikin on välillä sitä että rasvaa ja geeliä jne
Syitä ja seppiä
enemmän maailmassa tuntuu olevan näitä
.........
Kyse on kehitysvammaisesta...
Koska ei tunneta tilannetta, niin tuskin edellinen mitään selitellä edes yritti, tarjosipahan vaihtoehtoja tuomionpasuunana olemisellesi.
Jos lapsi tosiaan on kehitysvammainen, niin olisikohan kehitysvammahuollon asia tsekata, mitä apua heille pystytään tarjoamaan juuri siinä kunnassa, josta nyt kyse on.
Tällähetkellä kaikki voimani menee siihen että pystyn olemaan tuki huostaanotetulle sekä kotona oleville sisaruksille joista toinen pelkää kouluun menoa! Sitten kun pelkäävän lapsen koulunkäynti on varmasti mallillaan on median vuoro ja purkuprosessin joka tulee olemaan raskas.
Ja ihmetystä on että ns syyt olivat täysin hoidossa" ja läpihuutona silti.
Kehitysvammalaki
Laki kehitysvammaisten erityishuollosta annettiin 23 päivänä kesäkuuta 1977.
Laissa säädetään erityishuollon antamisesta henkilöille, joiden kehitys tai henkinen toiminta on estynyt tai häiriintynyt synnynnäisen tai kehitysiässä saadun sairauden, vian tai vamman vuoksi ja joka ei muun lain nojalla voi saada tarvitsemiaan palveluita.
Erityishuollon tarkoituksena on edistää kehitysvammaisen suoriutumista päivittäisistä toiminnoista, hänen omintakeista toimeentuloaan ja sopeutumistaan yhteiskuntaan sekä turvata hänen tarvitsemansa opetus, hoito ja muu huolenpito.
Lain yleisissä säädöksissä luetellaan erityishuoltoon kuuluvia palveluja, määrätään lain toteutumisen valvonnasta ja ohjauksesta sekä kuntien velvollisuudesta huolehtia siitä, että kehitysvammaiset saavat tarvitsemansa erityishuollon.
Lisäksi yleissäädöksissä määrätään maa jaettavaksi erityishuoltopiireihin, joihin kaikkien kuntien on pakko kuulua.
Edelleen yleissäädöksissä määrätään erityishuoltopiirien toimintatavoista ja valtion sekä yksityisten erityishuollon toimintayksikköjen yleispuitteista.
Erityishuollon palveluja ovat:
1) tutkimus, joka käsittää erityishuollon yksilöllisen suunnittelun ja toteuttamisen edellyttämät lääketieteelliset, psykologiset ja sosiaaliset selvitykset sekä soveltuvuuskokeet;
2) terveydenhuolto;
3) tarpeellinen ohjaus, kuntoutus sekä toiminnallinen valmennus; (30.12.1996/1369)
4) työtoiminnan ja asumisen järjestäminen sekä muu vastaava yhteiskunnallista sopeutumista edistävä toiminta; (13.1.1984/26)
5) henkilökohtaisten apuneuvojen ja apuvälineiden järjestäminen;
6) yksilöllinen hoito ja muu huolenpito;
7) henkilön aviopuolison, vanhempien ja muiden perheenjäsenten, muun huoltajan tai hänelle muuten läheisen henkilön ohjaus ja neuvonta;
8) tiedotustoiminnan harjoittaminen erityishuoltopalveluksista;
9) kehityshäiriöiden ehkäisy; sekä
10) muu vastaava erityishuollon toteuttamiseksi tarpeellinen toiminta.
Erityishuoltopiirejä koskevat hallinnolliset säädökset määräävät piirien organisaatioiksi kuntayhtymät, joita johtavat kuntien edustajista koostuvat yhtymäkokoukset.
Hallinnon hoito annetaan hallituksille.
Lisäksi määrätään, että jokaisella erityishuoltopiirillä tulee olla ohjesääntö.
Erityishuollon järjestämistä koskevissa säädöksissä määrätään erityishuoltoon hakeutumisesta, tahdonvastaisten toimenpiteiden toteuttamisesta ja erityishuollon johtoryhmän asemasta yksilöllisten huoltopäätösten ratkaisijana.
Lisäksi laissa on säädöksiä erityishuollon maksuista, erinäisistä korvauksista, valtion ja kuntien maksuosuuksista, koulutus- ja tutkimustoiminnasta, joistakin poikkeusmenettelyistä ja erinäisiä lisäsäädöksiä mm. henkilökunnan vaitiolovelvollisuudesta ja valitusoikeudesta.
Kehitysvammalainsäädäntöä on vaadittu ajanmukaistettavaksi jo pitkään. Vaatimuksissa on toivottu kehitysvammaisten oikeuksien kohentamista.
http://www.saunalahti.fi/kup/lait/kevalaki.htm
tavoin lapsenne "löysi" itsensä yhtäkkiä huostaanotettuna terveydellisin syin?
Onko teillä Huoltosuunnitelmaa tehty?
Oletteko olleet yhteyksissä asianajajaan, sosiaaliasiamieheen tms.
Saitteko esittää oman (kirjallisen tai suullisen) näkökantanne ja dokumenttinne lapsiasiainjaostolle?
Meidän tapauksessa oppilashuoltoryhmä on sitä miletä että hoitoon ja tuohon kuuluu terkari ,kuraattori,psykologi,rehtori jne
Koulu on ollut alusta alkaen sitä mieltä että lapsi ei voi käydä koulua kyseisessä koulussa vaikka ei diagnosia tai tutkimuksia ja ne joissa oltu on koulun toimesta ilmoitettu että peruuntuu.Siis oppimisessa ei ole ongelmaa ja esim erityisopetukseen tarvitaan lausunto ja koulunkäyntiavustajan saa vain vamman omaava oppilas jne.
Onpa sellaistakin että näkemättä on kirjoitettu lausunto.
Huoltosuunnitlma no enpä ole nähnyt .
Asianaja tulee hoitamaan eteenpäin asiaa .
Jaostolle kuin myös sosiaalityöntekijöillekin oli kirjeet .
enkö ymmärrä
- oppilashuolto ryhmä laittaa/lähettää lapsesi hoitoon?
uskomatonta
mutta tottako?
Luuletko tosiaan, että tämä on ensimmäinen kerta, kun oppilashuoltoryhmä määrää jonkun hoitoon?
diagnosoida lapsia ja nuoria?
toimintamalli että laitetaan työntekijä hoitoon siis suoraan hoitoon ilman lääkärin lähetettä taikka tutkimuksia!
huoltoryhmät toimivatkaan, jotka oppilaita hoitoon määräävät?
Lupkanopettaja kertoo huolensa (aiheellinen tai sitten ei vrt.ryhmäkoot) terveydenhoitaja kertoo mitä mieltä perheestä ja koulupsykologi on hiljaa kun ei saa suunvuoroa (jos alkaa selittää niin suurimmlata osalta menee yli hilseen) yhteinen päätös: jotakin pitää tehdä. Sitten keksitään sossu , jolle kaadetaan koko höskä (kukaan ei muista mistä lähti vrt. huolen harmaa vyöhyke). Ja tässä komppaan sossua kyllä, hänen (toimialan) piikkiin laitetaan sellaisia asioita, jotka ei sinne kuulu (ja vaaditaan "tuloksia"). Näin ei saa olla. Sosiaalityöntekijätkin vaan rohkeasti omaa osaamista esille, ei sinne kuulu lapset, jotka ei opi lukemaan ensimmäisenä koulukuukautena. Vaan ihan muunlaiset jutut. Onkohan sossujen vika että he haalivat ihan kaiken mitä kentältä löytyy???
-oppaan mukaan koululla juhlavan päivällisen.... että lastensuojeluviranomaista olisi koulumaailmassa olevien aikuisten
opettajien jne helpompi lähestyä!
kyllä nämä harmaahuolet ovat itse soppansa suurimmaksi osaksi keittäneet.
jos haluja ja ammattitaitoa kyseisillä keittelijöillä eli lasten suojeluviranomaisilla olisi
niin voimakkaammin ja tarmokkaammin
puututtaisiin jo lainkin suomilla oikeuksilla koulun omiin systeeemeihin ja järjestelmiin
jotta koulu vastaisi ja olisi oppilaan tarpeita ja opiskelua varten
eikä oppilas koulun tarpeita varten!
lapsen asioita, jos ei vanhemmilta lupa (ehdotan kieltäytymistä ilman tarkentavaa kysymyksenasettelua). Mitääm luokkasiirotja (eikä edes eritysiopetukseen siirtoa) ei voi tehdö ilman tutkimuksia (lääkäri. psyologi).
Oppilashuolto
Oppilaalla on oikeus saada maksutta opetukseen osallistumisen edellyttämä tarvittava oppilashuolto.
Oppilashuollolla tarkoitetaan oppilaan hyvän oppimisen, hyvän psyykkisen ja fyysisen terveyden sekä sosiaalisen hyvinvoinnin edistämistä ja ylläpitämistä sekä niiden edellytyksiä lisäävää toimintaa.
Oppilashuoltoon sisältyvät opetuksen järjestäjän hyväksymän opetussuunnitelman mukainen oppilashuolto sekä oppilashuollon palvelut, jotka ovat kansanterveyslaissa (66/1972) tarkoitettu kouluterveydenhuolto sekä lastensuojelulaissa (683/1983) tarkoitettu kasvatuksen tukeminen.
Opetuksen järjestäjän on huolehdittava siitä, että oppilaalle, jonka käyttäytyminen on aiheuttanut jäljempänä 36 §:n 1 momentissa tarkoitetun kurinpitorangaistuksen tai jolta opetus on evätty jäljellä olevan työpäivän ajaksi 36 §:n 2 tai 3 momentin nojalla, järjestetään tarvittava oppilashuolto. Oppilasta ei saa jättää ilman valvontaa 36 §:n 2 ja 3 momentin tarkoittamien toimenpiteiden jälkeen.
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1998/19980628
ja kantelu siitä, jos lapsesi asioita on käsitelty ilman lupaa oppilashuoltotyöryhmässä. Pyydä(vaadi lakiin vedoten) lisäksi kunnan terveystietojen "sormenjäljet", voi olla että terkkari on ollut vauhdissa (näitä riittää).