LENTOKENTTÄ

juhapekkkka

onko kokemuksia minkälainen Amsterdamin lentokenttä on? onko helppo ja mukava? esim. verratuna Helsinki-Vantaa lentokenttään. Jos jollain hyviä kokemuksia, kiitos.

9

8388

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kysymysmerkki?

      Lentokenttä on suuri. Siellä on useita kauppoja, aika kivoja. Ja on pikkuisia kahviloita yms. Siellä on helppo kulkea, vaikka matkat ovat pitkiä. Voihan sitä aina seistä kuljettimen kyydissä, jos ei jaksa kävellä. Helsinki-Vantaa tuntuu sokkeloisemmalta.

    • kuvia asemalta
    • henkilökunta opastaa ja neuvoo

      Asiat sujuvat, ja opasteet ovat hyviä, kertovat myös englanniksi, miten ja minne pitää mennä, missä on raput/hissit yms. Tuntuu vaan siltä että kaikki suomen ja pohjoismaiden tulevat/lähtevät lennot on siellä sakaran kärjessä, eli ei ehdi paljoa kierrellä ostoksilla, kun pitää kiiruhtaa lähtöportille.
      Nestepakkausrajoitusta ei kauheasti kytätä, eipä tosin ollut mitään kytättävääkään, mutta Helsingissä mittailtiin pussin kokoa, kun ei ollut minigrip vaan pieni läpinäkyvä meikkipussi. Tuolla riitti että näkyi mitä pussissa oli eikä sitä ollut kovin paljoa.

      • popo2512

        Olisi matka Maltalle. Finnairilla AMS:iin ja edelleen Air Maltalla Maltalle. Neuvokaa kävelyreitti Finnairin portilta Malta Airin portille, jos käyttävät aina samoja tulo- ja lähtöportteja?? Onko tuloportitkin samoja?
        Kiitos!
        Viimeksi lentänyt 15 v. sitten


    • vierailija xxx

      Amsterdamin kenttä Schiphol on kansainvälinen kenttä verrattuna Helsinki-Vantaaseen ja kokoluokka on aivan jotain muuta... Kentän koko on haasteellinen jatkolentojen kannalta, jos vaihtoväli on pieni, mutta palvelujen, kauppojen jne kannalta positiivinen asia.
      Jos taas on menossa Amsterdamin keupunkiin, kentältä on suora junayhteys keskustaan noin vartin välein, à 3,60€. Erittäin kätevä, varsinkin kun paikallisilla taksikuskeilla on tapana kierrättää turisteja pidemmän reitin mukaan...

      • macc

        Schiphol on iso, mutta helppo ja erittäin toimiva ja tietyllä tavalla "looginen" kenttä. Myös palvelut, kaupat ja ruokapaikat ovat hyviä ja niitä on paljon.
        Kovin tiukkaa vaihtoa ei kannata oman mielenterveyden (ja matkatavaroiden jatkolennolle saannin varmistamiseksi) kuitenkaan Schipholissa tehdä.

        Finnairilla sen enempää kuin muillakaan yhtiöillä ei ole vakioportteja, mutta kylläkin (lähes) vakio "siivet" joista lennot lähtevät. Eli Finnairin tapauksessa lähtöaula 1 ja lähtöportti B-siivessä, jossa siis samalla myös tuloportti, Finskin koneet kun käyvät Damissa vain kääntymässä.


    • Leillu

      Olen menossa 14.10. Lissaboniin KLM:n lennolla, jossa on lennonvaihto Schipholin kentällä Amsterdamissa. Aikaa vaihtoon on 1 tunti ja kenttä ja tilanne muutenkin minulle uutta. Voisiko joku neuvoa ja kertoa kokemuksiaan koneenvaihdosta ko kentällä!!

    • ewwwq

      Kenttä on siis todella iso, Helsinki-Vantaa kenttä on kärpäsenp*ska verrattuna Schipholiin. Selkeä kyllä.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      42
      3057
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      45
      2877
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      50
      2495
    4. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      47
      2317
    5. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      30
      2081
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      58
      1840
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      45
      1759
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      38
      1600
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      46
      1525
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1361
    Aihe