LENTOKENTTÄ

juhapekkkka

onko kokemuksia minkälainen Amsterdamin lentokenttä on? onko helppo ja mukava? esim. verratuna Helsinki-Vantaa lentokenttään. Jos jollain hyviä kokemuksia, kiitos.

9

8538

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kysymysmerkki?

      Lentokenttä on suuri. Siellä on useita kauppoja, aika kivoja. Ja on pikkuisia kahviloita yms. Siellä on helppo kulkea, vaikka matkat ovat pitkiä. Voihan sitä aina seistä kuljettimen kyydissä, jos ei jaksa kävellä. Helsinki-Vantaa tuntuu sokkeloisemmalta.

    • kuvia asemalta
    • henkilökunta opastaa ja neuvoo

      Asiat sujuvat, ja opasteet ovat hyviä, kertovat myös englanniksi, miten ja minne pitää mennä, missä on raput/hissit yms. Tuntuu vaan siltä että kaikki suomen ja pohjoismaiden tulevat/lähtevät lennot on siellä sakaran kärjessä, eli ei ehdi paljoa kierrellä ostoksilla, kun pitää kiiruhtaa lähtöportille.
      Nestepakkausrajoitusta ei kauheasti kytätä, eipä tosin ollut mitään kytättävääkään, mutta Helsingissä mittailtiin pussin kokoa, kun ei ollut minigrip vaan pieni läpinäkyvä meikkipussi. Tuolla riitti että näkyi mitä pussissa oli eikä sitä ollut kovin paljoa.

      • popo2512

        Olisi matka Maltalle. Finnairilla AMS:iin ja edelleen Air Maltalla Maltalle. Neuvokaa kävelyreitti Finnairin portilta Malta Airin portille, jos käyttävät aina samoja tulo- ja lähtöportteja?? Onko tuloportitkin samoja?
        Kiitos!
        Viimeksi lentänyt 15 v. sitten


    • vierailija xxx

      Amsterdamin kenttä Schiphol on kansainvälinen kenttä verrattuna Helsinki-Vantaaseen ja kokoluokka on aivan jotain muuta... Kentän koko on haasteellinen jatkolentojen kannalta, jos vaihtoväli on pieni, mutta palvelujen, kauppojen jne kannalta positiivinen asia.
      Jos taas on menossa Amsterdamin keupunkiin, kentältä on suora junayhteys keskustaan noin vartin välein, à 3,60€. Erittäin kätevä, varsinkin kun paikallisilla taksikuskeilla on tapana kierrättää turisteja pidemmän reitin mukaan...

      • macc

        Schiphol on iso, mutta helppo ja erittäin toimiva ja tietyllä tavalla "looginen" kenttä. Myös palvelut, kaupat ja ruokapaikat ovat hyviä ja niitä on paljon.
        Kovin tiukkaa vaihtoa ei kannata oman mielenterveyden (ja matkatavaroiden jatkolennolle saannin varmistamiseksi) kuitenkaan Schipholissa tehdä.

        Finnairilla sen enempää kuin muillakaan yhtiöillä ei ole vakioportteja, mutta kylläkin (lähes) vakio "siivet" joista lennot lähtevät. Eli Finnairin tapauksessa lähtöaula 1 ja lähtöportti B-siivessä, jossa siis samalla myös tuloportti, Finskin koneet kun käyvät Damissa vain kääntymässä.


    • Leillu

      Olen menossa 14.10. Lissaboniin KLM:n lennolla, jossa on lennonvaihto Schipholin kentällä Amsterdamissa. Aikaa vaihtoon on 1 tunti ja kenttä ja tilanne muutenkin minulle uutta. Voisiko joku neuvoa ja kertoa kokemuksiaan koneenvaihdosta ko kentällä!!

    • ewwwq

      Kenttä on siis todella iso, Helsinki-Vantaa kenttä on kärpäsenp*ska verrattuna Schipholiin. Selkeä kyllä.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      99
      7810
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      146
      6562
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      180
      4679
    4. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      242
      3207
    5. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      96
      2713
    6. Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut

      Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh
      Maailman menoa
      62
      2134
    7. Tunnustusten lauantai

      Mitä haluat sanoa kaivatullesi?
      Ikävä
      147
      1818
    8. Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille

      Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari
      Maailman menoa
      12
      1816
    9. Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa

      Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa
      Maailman menoa
      23
      1675
    10. Yhteydenotto

      Tiedätkö tai ymmärrätkö syyn, miksi kaivattusi ei ota sinuun yhteyttä? Mikä se syy on?
      Ikävä
      197
      1604
    Aihe