LENTOKENTTÄ

juhapekkkka

onko kokemuksia minkälainen Amsterdamin lentokenttä on? onko helppo ja mukava? esim. verratuna Helsinki-Vantaa lentokenttään. Jos jollain hyviä kokemuksia, kiitos.

9

8097

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kysymysmerkki?

      Lentokenttä on suuri. Siellä on useita kauppoja, aika kivoja. Ja on pikkuisia kahviloita yms. Siellä on helppo kulkea, vaikka matkat ovat pitkiä. Voihan sitä aina seistä kuljettimen kyydissä, jos ei jaksa kävellä. Helsinki-Vantaa tuntuu sokkeloisemmalta.

    • kuvia asemalta
    • henkilökunta opastaa ja neuvoo

      Asiat sujuvat, ja opasteet ovat hyviä, kertovat myös englanniksi, miten ja minne pitää mennä, missä on raput/hissit yms. Tuntuu vaan siltä että kaikki suomen ja pohjoismaiden tulevat/lähtevät lennot on siellä sakaran kärjessä, eli ei ehdi paljoa kierrellä ostoksilla, kun pitää kiiruhtaa lähtöportille.
      Nestepakkausrajoitusta ei kauheasti kytätä, eipä tosin ollut mitään kytättävääkään, mutta Helsingissä mittailtiin pussin kokoa, kun ei ollut minigrip vaan pieni läpinäkyvä meikkipussi. Tuolla riitti että näkyi mitä pussissa oli eikä sitä ollut kovin paljoa.

      • popo2512

        Olisi matka Maltalle. Finnairilla AMS:iin ja edelleen Air Maltalla Maltalle. Neuvokaa kävelyreitti Finnairin portilta Malta Airin portille, jos käyttävät aina samoja tulo- ja lähtöportteja?? Onko tuloportitkin samoja?
        Kiitos!
        Viimeksi lentänyt 15 v. sitten


    • vierailija xxx

      Amsterdamin kenttä Schiphol on kansainvälinen kenttä verrattuna Helsinki-Vantaaseen ja kokoluokka on aivan jotain muuta... Kentän koko on haasteellinen jatkolentojen kannalta, jos vaihtoväli on pieni, mutta palvelujen, kauppojen jne kannalta positiivinen asia.
      Jos taas on menossa Amsterdamin keupunkiin, kentältä on suora junayhteys keskustaan noin vartin välein, à 3,60€. Erittäin kätevä, varsinkin kun paikallisilla taksikuskeilla on tapana kierrättää turisteja pidemmän reitin mukaan...

      • macc

        Schiphol on iso, mutta helppo ja erittäin toimiva ja tietyllä tavalla "looginen" kenttä. Myös palvelut, kaupat ja ruokapaikat ovat hyviä ja niitä on paljon.
        Kovin tiukkaa vaihtoa ei kannata oman mielenterveyden (ja matkatavaroiden jatkolennolle saannin varmistamiseksi) kuitenkaan Schipholissa tehdä.

        Finnairilla sen enempää kuin muillakaan yhtiöillä ei ole vakioportteja, mutta kylläkin (lähes) vakio "siivet" joista lennot lähtevät. Eli Finnairin tapauksessa lähtöaula 1 ja lähtöportti B-siivessä, jossa siis samalla myös tuloportti, Finskin koneet kun käyvät Damissa vain kääntymässä.


    • Leillu

      Olen menossa 14.10. Lissaboniin KLM:n lennolla, jossa on lennonvaihto Schipholin kentällä Amsterdamissa. Aikaa vaihtoon on 1 tunti ja kenttä ja tilanne muutenkin minulle uutta. Voisiko joku neuvoa ja kertoa kokemuksiaan koneenvaihdosta ko kentällä!!

    • ewwwq

      Kenttä on siis todella iso, Helsinki-Vantaa kenttä on kärpäsenp*ska verrattuna Schipholiin. Selkeä kyllä.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      149
      3996
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      130
      2632
    3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      25
      2218
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      45
      2123
    5. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1698
    6. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      32
      1644
    7. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      30
      1634
    8. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      32
      1084
    9. siis ihan oikeesti

      Tämä on naurettavaa
      Ikävä
      93
      1042
    10. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      64
      966
    Aihe