LENTOKENTTÄ

juhapekkkka

onko kokemuksia minkälainen Amsterdamin lentokenttä on? onko helppo ja mukava? esim. verratuna Helsinki-Vantaa lentokenttään. Jos jollain hyviä kokemuksia, kiitos.

9

8284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kysymysmerkki?

      Lentokenttä on suuri. Siellä on useita kauppoja, aika kivoja. Ja on pikkuisia kahviloita yms. Siellä on helppo kulkea, vaikka matkat ovat pitkiä. Voihan sitä aina seistä kuljettimen kyydissä, jos ei jaksa kävellä. Helsinki-Vantaa tuntuu sokkeloisemmalta.

    • kuvia asemalta
    • henkilökunta opastaa ja neuvoo

      Asiat sujuvat, ja opasteet ovat hyviä, kertovat myös englanniksi, miten ja minne pitää mennä, missä on raput/hissit yms. Tuntuu vaan siltä että kaikki suomen ja pohjoismaiden tulevat/lähtevät lennot on siellä sakaran kärjessä, eli ei ehdi paljoa kierrellä ostoksilla, kun pitää kiiruhtaa lähtöportille.
      Nestepakkausrajoitusta ei kauheasti kytätä, eipä tosin ollut mitään kytättävääkään, mutta Helsingissä mittailtiin pussin kokoa, kun ei ollut minigrip vaan pieni läpinäkyvä meikkipussi. Tuolla riitti että näkyi mitä pussissa oli eikä sitä ollut kovin paljoa.

      • popo2512

        Olisi matka Maltalle. Finnairilla AMS:iin ja edelleen Air Maltalla Maltalle. Neuvokaa kävelyreitti Finnairin portilta Malta Airin portille, jos käyttävät aina samoja tulo- ja lähtöportteja?? Onko tuloportitkin samoja?
        Kiitos!
        Viimeksi lentänyt 15 v. sitten


    • vierailija xxx

      Amsterdamin kenttä Schiphol on kansainvälinen kenttä verrattuna Helsinki-Vantaaseen ja kokoluokka on aivan jotain muuta... Kentän koko on haasteellinen jatkolentojen kannalta, jos vaihtoväli on pieni, mutta palvelujen, kauppojen jne kannalta positiivinen asia.
      Jos taas on menossa Amsterdamin keupunkiin, kentältä on suora junayhteys keskustaan noin vartin välein, à 3,60€. Erittäin kätevä, varsinkin kun paikallisilla taksikuskeilla on tapana kierrättää turisteja pidemmän reitin mukaan...

      • macc

        Schiphol on iso, mutta helppo ja erittäin toimiva ja tietyllä tavalla "looginen" kenttä. Myös palvelut, kaupat ja ruokapaikat ovat hyviä ja niitä on paljon.
        Kovin tiukkaa vaihtoa ei kannata oman mielenterveyden (ja matkatavaroiden jatkolennolle saannin varmistamiseksi) kuitenkaan Schipholissa tehdä.

        Finnairilla sen enempää kuin muillakaan yhtiöillä ei ole vakioportteja, mutta kylläkin (lähes) vakio "siivet" joista lennot lähtevät. Eli Finnairin tapauksessa lähtöaula 1 ja lähtöportti B-siivessä, jossa siis samalla myös tuloportti, Finskin koneet kun käyvät Damissa vain kääntymässä.


    • Leillu

      Olen menossa 14.10. Lissaboniin KLM:n lennolla, jossa on lennonvaihto Schipholin kentällä Amsterdamissa. Aikaa vaihtoon on 1 tunti ja kenttä ja tilanne muutenkin minulle uutta. Voisiko joku neuvoa ja kertoa kokemuksiaan koneenvaihdosta ko kentällä!!

    • ewwwq

      Kenttä on siis todella iso, Helsinki-Vantaa kenttä on kärpäsenp*ska verrattuna Schipholiin. Selkeä kyllä.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      126
      6234
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      63
      5161
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      72
      4300
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      102
      3874
    5. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      13
      3652
    6. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3230
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      52
      2556
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2529
    9. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      97
      2298
    10. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      67
      2252
    Aihe