Olen yh äiti. Oikeus määräsi lapsen isälle maksettavaksi 180e suuruisen elatusmaksun. Isä ei ole kuitenkaan määräystä noudattanut,ei ole siis maksanut oikeudesta määrättyä raha summaa.Hän kuitenkin käy lasta vaatimassa. Oikeus määräsi, että hän saa olla lapsen kanssa 17-20 joka toinen sunnuntai.Lapsen isä halusi lasta ,mutta saatuaan tietää että olen raskaana hän jätti minut. Siitä asti hän on minun tundeitteni kanssa leikkinyt tähän päivään asti. Lapsi on nyt yksi vuotias. Olemme virallisesti eronneet. Asia on ulosottoon asti edennyt jo mutta hän sanoi, että hän ei niitä maksa, koska annoin hänet ulosottoon. Mitä minun pitäisi tehdä?
Lapsen isä tienaa kuussa nettona n.2000-2500e.
Lapsen isä tienaa kuussa nettona n.2000-2500e.
Vastaukset 4
Vanhimmat
vaikka suoraan palkasta eli ei hätää=)
Kaiketi olette katkerasti riidelleet, kerta oikeuden kautta olette sopua hakeneet. Mutta rahat tulet saamaan, viiveellä ulosottoviranomaisten kautta.
Mitä tulee tapaamisiin, niin sinunkin on toimittava viimekädessä, mitä oikeus on tuomiolauselmassaan kirjannut. Jos et niin toimi, niin hyvää "polttoainetta" on toiselle jatkaa veivaamista. Mutta ole huoleti, ota yhteys kuntasi sosiaaliviranomaisiin, niin neuvovat, toivottavasti laillisia keinoja, miten järjestää tapaamiset valvotusti.
heippa ot YHTEYTTÄ KAUPUNKIIN ELATUSAPUTOIMISTOON.SAAT SIELTÄ ELATUSAPURAHAN 129,91 EUROA KUUKAUDESSA JOS LAPSEN ISÄ EI MAKSA NIITÄ.
KOITAHAN JAKSELLA
Sinä et kuitenkaan omista lasta, joten tapaamisten pitää toteutua. Lapsella on oikeus myös isään!