Hei!
Pohdimme ystäväni kanssa Uuden Vuoden vietto paikkoja ja ystäväni ehdotti Milanoa. Onko kellään kokemusta tai mielipiteitä Uudesta Vuodesta Milanossa? Kaikki vinkit ja kommentit auttavat matkan suunnittelussa! :)
Milano Uutena Vuotena
6
3329
Vastaukset
- Italia-fani
Hei,
Vastaus kysymykseesi riippuu varmaan siitä mitä haet uuden vuoden vietolta / lomalta? Bailausta, kulttuuria, shoppailua jne…? Ja onko kyseessä vain parin päivän, vai pitempi matka – ja millaisella budjetilla?
Itse oleskelen Italiassa aika paljon ja muutama vuosi sitten vietin uuden vuoden Milanossa. Syynä oli hieno uuden vuoden (baletti-)gaala juuri remontoidussa La Scalassa. Vaikka en ole mikään suuri baletinharrastaja, "show" ja itse La Scala olivat kyllä kokemisen arvoinen. La Scalan ohjelman löytää ja lippuja voi (yrittää) tilata netin kautta: http://www.teatroallascala.org
Ilman La Scalan –tyyppistä ohjelmaa (tai muuta "syytä", esim. shoppailua), Milano ei välttämättä olisi ykkösvalintani uuden vuoden viettoa varten. Vaikka Milanosta löytyy mielenkiintoistakin nähtävää ja koettavaa, on se omalla "Italian-asteikollani" kategoriassa hieman tylsä ja harmaa( kallis) – se on melkein saksalaistyypinen kaupunki verrattuna Roomaan ja Etelä-Italiaan.
Shoppailua ja muotia harrastavalle Milano on tietenkin keidas. Kulttuuriakin löytyy, mm. kuuluisa tuomikirkko ja Leonardo da Vincin "Viimeinen ehdollinen" (lippu ko. maalausta katsomaan kannattaa hommata viikkoja etukäteen!).
Milanon uudessa vuodessa on se hyvä puoli, että koska kyseessä on hiljainen välikausi, kalliita 4-5 tähden hotellihuoneita (joita muuten muoti- ja muu businessväki kansoittaa) saattaa löytyä suhteellisen siedettäviin hintoihin, jos haluaa hemmotella itseään. Itse yövyin kivassa putiikkihotellissa The Grey aivan Vittorio Emanulle II –gallerian vieressä: http://www.hotelthegray.com/ (5 tähteä, huoneet ovat aika pieniä, mutta sijainti on loistava)
Milanossa tietenkin järjestetään uuden vuoden vaihtuessa ilotulitus ja porukka parveilee keskustassa, mutta muuten uuden vuoden aika on Milanossa aika rauhallinen. Uuden vuoden ravintolaillallista varten kannattanee tehdä varaus kuitenkin hyvissä ajoin, jos haluaa suosittuun/tunnettuun ravintolaan.
Bailauksen osalta en osaa paljoa sanoa – mutta, tästä likistä löytyy vinkkejä mm. baareista ja rafloista: http://www.expatcontact.com/?id=9&ty=ci&pty=Preferred&sd=164
Economist-lehden "City Guide" listaa myös paljon hyviä vinkkejä:
http://www.economist.com/cities/citiesmain.cfm?city_id=MIL
Summa summarum, muutamaksi päiväksi Milano on ihan mielenkiintoinen kohde – vaikeampi sanoa kannattaako lähteä nimenomaan uutta vuotta viettämään, mutta se riippuu siitä mitä haluatte tehdä.- Italia-fani
Hei vielä,
Tsekkasin uteliaisuuttani mainitsemani The Gray –hotellin hinnat uudeksi vuodeksi. Tällä hetkellä kaksi yötä maksaisi halvimmillaan 690 €, mikä ei kuulosta kauhean edulliselle.
Neljän tähden hotelleja löytyy kuitenkin Milanosta useampiakin, joissa kaksi yötä maksaisi n. 220-320 euroa. Katso esimerkiksi seuraava nettipalvelu: http://www.itwg.com
Hotelli Verdi keskustassa voisi olla mm. yksi hyvätasoinen 4 tähden hotelliehdokas: http://www.grandhotelverdi.com/index_eng.html - Italia-fani
Heh heh, tässähän alkaa olla ulkosuomalaisella hoono soomi...
Kirjoitin ensimmäisessä viestissäni että da Vincin taulu olisi nimeltään "viimeinen ehdollinen". No, Jeeus ei kyllä varmaan ajanut juovuspäissään ja saanut Jerusalemin käräjäoikeudelta ehdollista. ;-) Eli taulun nimi on tietenkin "viimeinen ehtoollinen".
Ja vielä hotelleista sen verran, että mainitsemani Gran Hotel Verdi ei ole ihan Duomon vieressä, vaan n. 15 min kävelymatkan päässä keskustasta. - vastauksista
Italia-fani kirjoitti:
Heh heh, tässähän alkaa olla ulkosuomalaisella hoono soomi...
Kirjoitin ensimmäisessä viestissäni että da Vincin taulu olisi nimeltään "viimeinen ehdollinen". No, Jeeus ei kyllä varmaan ajanut juovuspäissään ja saanut Jerusalemin käräjäoikeudelta ehdollista. ;-) Eli taulun nimi on tietenkin "viimeinen ehtoollinen".
Ja vielä hotelleista sen verran, että mainitsemani Gran Hotel Verdi ei ole ihan Duomon vieressä, vaan n. 15 min kävelymatkan päässä keskustasta.Kiitos tuhannesti laajasta vastauksestasi. Jään siis vielä hetkeksi pohtimaan lähteäkö vai ei.
- Jonnuli 75
Italia-fani kirjoitti:
Hei vielä,
Tsekkasin uteliaisuuttani mainitsemani The Gray –hotellin hinnat uudeksi vuodeksi. Tällä hetkellä kaksi yötä maksaisi halvimmillaan 690 €, mikä ei kuulosta kauhean edulliselle.
Neljän tähden hotelleja löytyy kuitenkin Milanosta useampiakin, joissa kaksi yötä maksaisi n. 220-320 euroa. Katso esimerkiksi seuraava nettipalvelu: http://www.itwg.com
Hotelli Verdi keskustassa voisi olla mm. yksi hyvätasoinen 4 tähden hotelliehdokas: http://www.grandhotelverdi.com/index_eng.htmlHei!
Verdi on nykyään NH-hotels ketjuun kuuluva. Itsekin mietimme sitä mutta sijainti ei ole niin loistava kun joissakin muissa.
Tarkistapa onko Dei Cavalieri hotellissa silloin edullisia huoneita, itse saimme 2 h huoneen 109e nyt syksyllä. Se sijaitsee pari korttelia Duomolta.
- mimosamilano
Hei!
Oma uusivuosi oli aika kammottava Milanossa. Menimme siskoni kanssa keskustaan uuttavuotta vastaanottamaan, mutta se oli suuri virhe sillä uuden vuoden paukkuja heiteltiin surutta päin ihmisiä ja mellakkapoliisit olivat tilannetta tarkkailemassa.,he saivat myös osansa uudenvuoden juhlinnasta. Varsinkin tuntui että minä ja siskoni olimme todella hyvä ja huvittava kohde paikallisille juhlijoille. tietämättöminä ajattelimme että sentään naisia päin paukkuja ei heiteltäisi mutta väärin meni sekinn arvailu... Shoppailu oli hieman edullisempaa ja ihan hyvän hotellinkin rauhalliselta alueelta onnistuimme saamaan (nimeä en muista) mutta ruokapaikat olivat kalliita hinta laatu suhteelta ja tuntui että turistelita otetiin tupla hinta osassa paikoista.. En siis suosittele uutta vuotta Milanossa ilman kunnon suunnitelmaa ja kaveriporukkaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1024537Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/743831334- 1861052
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1091042Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna86940Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47901- 64891
- 64866
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk11862Onko se niin
Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta64826