Kurahousut pelasti minut

Irina 15

Tulee kuluneeksi 10 vuotta kun tämä tapahtui,olin isompien lasten kanssa läheisessä metsässä majalla minä olin silloin 5v.Ilta alkoi hämärtää ja siinä sitten jotenkin eksyin muista erilleen,lokakuinen ilta pimenee nopeasti ja tietysti hätäännyin kun olin muista erossa.

Jonkun aikaa huutelin hätääntyneenä ja juoksentelin sitten iski kauhu ja lamaannus,olihan jo täys pimeys ja olin eksynyt.Päivä oli ollut sateinen ja nyt illan tullen sade voimistui,se oli toisaalta onni sillä minulla oli kurahousut ja sadetakki sekä kurakintaatkin.Kun minut aikaisin aamulla etsintäpartio löysi olin maanut osin kuralätäkössä,siitä he veivät mut ambulanssiin lämmittelemään sillä olin kylmästä kankeana.

Ambulanssissa hoitaja riisui mut muistan kun hän hämmentyneenä sanoi "tyttöhän on ihan kuiva"sitten käärittiin lämpöhuopaan ja sairaalaan.Myöhemmin on kerrottu että jos vaatteeni olisivat kastuneet olisin varmasti menehtynyt hypotermiaan.Kuravaatteeni pitivät minut kuivana jolloin lämmönhukka kehosta oli pienempi,kuin olisi ollut märissä vaatteissa,joten ne pelastivat minut.

6

2381

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mökillä

      Meitä oli kolme 7-11 vuotiasta kun eksyimme mökkimme läheiseen metsään viideksi tunniksi,satoi vettä vain minulla oli sadetakki ja housut eikä ollut mitään hätää,mutta kaverit kärsivät hypotermiasta ja vietiin hoitoon.

    • matias23v__

      Sulla kävi hyvä tuuri että oli kunnon sadevarusteet. Mullakin on yleensä kun lähden metsään, niissä on niin suojaisa olo. Kai sä pidät niitä vieläkin kun ulkoilet ?

      • Irina 15

        Tajusin silloin jo 5v kun olin tuosta selvinnyt että sadevaatteet on ihan ok.Ei sitä sillai tarhassa ollessa miettinyt kun aina oli kurikset,mut sitten pihaleikeissä ehkä 6v kastuin kunnolla ja vilustuinkin,sen jälkeen halusin omasta halusta laittaa kurikset pihaleikkeihin.Kun harrastan partiota on mulle sadevaatteet ihan luonnostaan tutut,mut monille ikäisilleni on kumpparitkin aivan out.


      • Nimetön
        Irina 15 kirjoitti:

        Tajusin silloin jo 5v kun olin tuosta selvinnyt että sadevaatteet on ihan ok.Ei sitä sillai tarhassa ollessa miettinyt kun aina oli kurikset,mut sitten pihaleikeissä ehkä 6v kastuin kunnolla ja vilustuinkin,sen jälkeen halusin omasta halusta laittaa kurikset pihaleikkeihin.Kun harrastan partiota on mulle sadevaatteet ihan luonnostaan tutut,mut monille ikäisilleni on kumpparitkin aivan out.

        mun mielestä niissä ei ole mitään outoa, mulla on paritkin erilaiset kuravaatteet, on myös ihan tavalliset vyötärömalliset housut. En ymmärrä miksei kumppareita voisi käyttää. Partiossa ne on varmasti tarpeelliset. Itsekin pitänyt ihan pienestä asti niitä.


      • Misku<33
        Nimetön kirjoitti:

        mun mielestä niissä ei ole mitään outoa, mulla on paritkin erilaiset kuravaatteet, on myös ihan tavalliset vyötärömalliset housut. En ymmärrä miksei kumppareita voisi käyttää. Partiossa ne on varmasti tarpeelliset. Itsekin pitänyt ihan pienestä asti niitä.

        ¨Rakastan mustia kumppareita mitkä ulottuvat polven alapuolelle:)


    • Anonyymi

      kuravatee tarvii piha hyvää

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      21
      4724
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      43
      4374
    3. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      254
      4209
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      66
      2390
    5. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      45
      1821
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      23
      1764
    7. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      77
      1694
    8. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      17
      1688
    9. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      105
      1417
    10. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      12
      1404
    Aihe