Olen tehnyt vastahankitulle mökilleni muutaman kukkapenkin ja kasvimaan. Tontti on rikkaruohoinen ja heinikko on todella vahvakasvuista. Olen nyppinyt juolavehnänjuuria ämpärikaupalla ja saanut mulloksen siistiksi. Nyt huomasin keväällä että juolavehnän juuret tunkevat taas kitkemälleni maalle. Penkit pitäisi varmaan eristää puolen metrin vahvuudelta ympäröivästä nurmikosta, mutta en haluiasi laittaa muovia maahan. Tiileja en haluaisi myöskään käyttää. Onko kenelläkäään hyviä ja toimivia ehdotuksia, mieluiten kierrätystavarasta.
Mitä muuten tehdä vanhoille autonrenkaille, joita oli kasa mökkitonttini pusikossa. Voisiko niitä jotenkin uusiokäyttää johonkin tarkoitukseen?
Kiitoksen vastauksista.
kukkapenkkien reunukset
11
3428
Vastaukset
- vihertumpelo
Omasta kokemuksesta voin kirjoittaa, että omalla pihallamme rajoitimme kukkapenkin ympärystän rakentamalla painekyllästetystä puusta kehikon ympärille. Nostimme sen tason kahden laudan korkeudelle ja reunan päälle vielä laudan poikittain. Näin pystyn istumaan penkin reunalla samalla kuin istutan ja kukkapenkki on pysynyt siistinä.
- Jocu
Omassa nurmikkomullassani oli myös paljon juolavehnän juuria, mutta ilmeisesti se ei siedä toistuvaa leikkausta. Muutenhan pihallani olisi jo vahva juolavehnäkasvusto.
Autonrenkaista tehdään rouhetta tientäytteeksi, mutta valitettavasti sinä joutunet niistä eroon päästäksesi maksamaan jonkin kierrätysmaksun. - peukaloinen
Raivasin pajukkoa ja siitä jäi aikamoinen kasa nyt jo kuivunutta risua. Tuli mieleen, voisiko niitä hyödyntää reunuksissa, pätkisin puolen metrin pätktiksi, vuolisin toisen pään teräväksi, uittaisin tervassa ja maahan jonoon virekkäin.! oletteko kokeillut, kestääkö tällainen pajuviritys? Hidasta hommaa se on mutta joutilaalla on aikaa.
- Jocu
Estääkö terva niiden kasvamisen? Pajukeppi on aika hanakka kasvamaan maahan työnnettynä, vaikka olisi vähän kuivunutkin. Kannattaa 'varoa'.
- peukaloinen
Jocu kirjoitti:
Estääkö terva niiden kasvamisen? Pajukeppi on aika hanakka kasvamaan maahan työnnettynä, vaikka olisi vähän kuivunutkin. Kannattaa 'varoa'.
joo, luin jostain että tervaaminen estää lahoamista, ehkä myös kasvamistamistakin. Ainakin se olisi luonnonmukaisempi kuin kestopuu. Pelkään niitä kestopuun myrkkyjä. Ja onhan tervassa kesän tuoksu!
- Jocu
peukaloinen kirjoitti:
joo, luin jostain että tervaaminen estää lahoamista, ehkä myös kasvamistamistakin. Ainakin se olisi luonnonmukaisempi kuin kestopuu. Pelkään niitä kestopuun myrkkyjä. Ja onhan tervassa kesän tuoksu!
Myrkkyjähän niissä nykyisissäkin kestopuissa on, mutta haitannevatko kukkapenkissä.
Se terva täytyy kyllä olla maan alla. Muuten tuhraantuu joka paikka, vaikka käyttäisi venetervaakin.
Niin, eiväthän ne tervatkaan nykyisen mittapuun mukaan myrkyttömiä ole. Hurjia aineita siellä miilussakin syntyy.
- ( ' ) ( , )
Vanhoja sukkahousuja täytetään vanhoilla autonrenkailla ja sommitellaan siihen. Ei tarvita muuta. Näppärää ja käytännöllistä!
- peukaloinen
Hyvä kun muistutit niistä sukkahousuista! Minä jo olin suunnitellut laittavani ne marjapensaisiin rastaanpelottimiksi!
- Kitkijä
Juolavehnä viihtyy laihassa ja tiiviissä maassa. Jotta pääsisit siitä eroon, tee sille epäotolliset kasvuolosuhteet. Kukkapenkkiin rutkasti kanankakkaa, päälle kuohkeaa multaa (seassa puiden lehtiä ja muuta piharoskaa) tai hyvää kompostimultaa, niin huomaat juolavehnän vähenevän ja kukkien viihtyvän.
- Nähtyä
Kävin eilen erään iäkkään naisen luona ja hänen miehensä oli eläessään kaivanut kukkapenkin ympärille n.10cm levyisen vaon (ei tarvitse olla kovin syvä).Näin olivat rikkaruohot pysyneet poissa ja kun sataa vettä,tämä vako täyttyy vedestä ja samalla kostuttaa tasaisesti myös kukkapenkkiä-kokeile.
- Anonyymi
Tässä on hyviä vinkkejä! https://www.suomela.fi/piha-puutarha/Puutarhanhoito/Reunus-viimeistelee-kukkapenkin-43127
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.172176Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä
Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain1851739Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0162061722Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt1011399Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno421264Naiseni on todellinen seksipeto
Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu531081Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas1641081- 891004
Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.
Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.147918Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."
Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks14871