Eli siis olemme muuttamassa ulkomaile ja perheemme kieli on englanti. Olisiko hyviä vinkkejä kun puhun lapselle suomea ja haluaisin hänen sitä oppivan...vielä hän on pieni vauva mutta mitä voisin ottaa mukaan??Satukirjoja, piirrettyjä tms...mitäs muuta...oisko vinkkejä??
miten tukea kieltä
7
1144
Vastaukset
- zena
äiti, ei tarvi pelätä. Edellyttää tietysti, että puhut lapselle vain ja ainoastaan suomea.
Poikani vaimo on ulkkis ja asuvat Suomessa. Hän on koko ajan puhunut lapsilleen omaa kieltään ja koska lapset pieninä viettävät suurimman osan aikaansa juuri äidin kanssa, niin mun lapsenlapsilla on ennemminkin ollut ongelmia Suomen kielen kanssa.
Esikoinen oli meillä, siis "mummolassa" paljon pienenä, jolloin hän oppi meiltä.
Pikkusiskonsa sen sijaan on viettänyt äitinsä kanssa tiiviisti 1 vuotiaasta yli kolme vuotiaaksi, niin että puhuu äitinsä kieltä tosi hyvin, mutta Suomea ei edes ymmärtänyt.
Hänet piti laittaa ihan päivähoitoon kielen oppimisen takia. Olen myös ottanut häntä mahd.usein meille "kielikylpyyn". Valitettavasti mullakaan ei ole kovin usein ollut mahdollisuutta ottaa. Vanhemmat heilläkin puhuvat kotona keskenään englantia. Vanhempi lapsista on oppinut siinä sivussa sitten kolmantena kielenä englantia.
Äiti saa takuu varmasti lapsen oman kielensä oppimaan, isien kanssa on niin ja näin. - kieltä!
Valitse sellaisia kirjoja ja videoita missä on hyvää yleiskieltä tai kirjakieltä. Erään tuttavani pojat opiskelivat ulkomailla suomenkieltä äitinsä lisäksi Aku Ankan voimin ja heillä on todella hullulta kuulostavia lausahduksia tyyliin "nasta lautaan senkin toivoton nahjus!" Pojat eivät itse näe siinä mitään hassua. Ehkä joku voisi lähettää teille Suomessa nauhoitettuja lastenohjelmia silloin tällöin. Ainakin se kieli on hyvin lapsille suunnattua ja selkeää.
- kral
Lapsemme ovat aina asuneet ulkomailla ja kayneet Suomessa 2-3krt/v ja puhuvat erittain hyvaa suomea.Itse olen puhunut vain suomea heille ja pari vuotta sitten saimme Suomen 4 tv-kanavaa nakyviin satelliitin kautta joten nyt lapset katsovat Pikku-Kakkoset ja muutkin lasten ohjelmat mieluiten Suomen tv:sta ja tuleehan sita itsekin tuijotettua. Lisaksi aina kotimaassa kaydessa ostetaan toki dvd-filmeja seka kirjoja iltasatuja varten.
- on kaikilla
kielillä ohjelmaa.
- csdcdcd
on kaikilla kirjoitti:
kielillä ohjelmaa.
puhut tietysti itse lapsillesi vain suomea, mutta
muumit on todella hyvä piirretty: rikasta kieltä ja sanastoa - vanhemmista
csdcdcd kirjoitti:
puhut tietysti itse lapsillesi vain suomea, mutta
muumit on todella hyvä piirretty: rikasta kieltä ja sanastoapuhuvat omaa kieltään lapselle sehän on selvä.Niin mekin teemme ja kun suomessa asumme on lasten vahvempi kieli.Ymmärtävät äitiä ja vastaavat niin suomeksi kuin vaimonikin kielellä.
- pelkkää
suomea lapsellesi ja miehesi englantia. Yhdessä ollessanne voitte puhua englantia, mutta aina osoittaessasi sanasi ainoastaan lapsellesi, puhu pelkkää suomea.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 944165
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.673421Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,723064SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.812539Suomalainen lähti ilman takkia sotaan
Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.52346Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.2032126Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a302061- 41860
- 73781
- 52756