koirarotukirjasta luin, että kleineillä esiintyy paljon luonne-eroja, joten kannattaa tutustua pennun vanhempiin. tarkoittaako tämä siis sitä, että jos vanhemmat esim. ovat hyviä koiria, terveitä, hyväluonteisia, ei dominoivia eikä yli-itsepäisiäkään, niin suurin osa pennuistakin ovat sellaisia? onko kleinejä hyvin saatavilla ja paljon suunnilleen maksaa?
kleinspitz
4
680
Vastaukset
- jepulis
tottahan, jokaisella koiralla on paljon luonne-eroja.
Ja kun on koiraa hommaamassa, toki on hyvä asia muutenkin tutustua kasvattajaan, koiran vanhempiin, jos suinkin on mahdollista.
Kleinit ovat varsin omapäisiä, helppoja kouluttaa ja leimautuvaisia. Uskollisia siis omistajalleen.
Kleinejä on suhteellisen hyvin saatavilla. http://netti.nic.fi/~pienpyst/ tuolta löydät suomalaisia kleinikasvattajia :) Hintaa sanoisin rekatulle ja hyvälle kleinille 800-1100€.
Älä osta rekisteröimätöntä tai pimeää pentua :(- hyikamala
mää sain mun kleinin 2e
sillä on kyllä pahoja käytös ongelmia ja ei kannata ostaa valkoisia kleinejä sillä ne on kaikista agressiivisia ja mun mielestä kleinit on ärsyttäviä räksyttäviä piskejä jotka puree tuntemattomia!!!!!!!
- hdwuieufb
kleinit on parhaita!
- rakas!
Luonne on paljon kiinni siitä miten koiran kasvattaa. Tietenkin sen vanhemmat tekee ns. alku kasvatuksen ja jos vanhemmat ovat huono käytöksisiä niin en ottaisi itse sieltä kyllä koiraa.
Rotua löytyy aika paljon suomesta, mutta kun itse etsin juuri kerman väristä niin saimme kyllä kiertää aikalailla suomea. Mutta esim. mustia, ruskeita ja black&tan värisiä löytyy helposti ainakin tähän aikaan vuodesta.
Hinnat pyörivät siinä noin 800-1200euron paikkeilla. Meidän koiramme maksoi sen 1200euroa, mutta oli kyllä sen arvoinen :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1303026- 2232961
En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.791896Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va771539Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k2381403- 481138
- 991031
- 113950
- 48880
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka6863