Olen hankkimassa ensimmäistä digijärkkäriä ja ajattelin hommata tuon Olympus E-140 ED 14-42mm f/3.5-5.6. Kannattaako hommata tuo kitti ja siihen päälle vielä Sigma DC 55-200mm F/4.0-5.6?
Vaiko joku muu setti?
onko tämä hyvä?
6
1252
Vastaukset
- mikä E-140
Mikä ihmeen digijärkkäriä Olympus E-140 ???
Ei tule ihan heti malli mieleen. - konkelokoipi
On se näsäviisastelu hauskaa, on on.
Tarkoitit siis varmaan tuota E-410:ä? Ihan käypä peli otaksuisin. En tosin ole kokeillut, mutta E-400:aa olen kyllä kokeillut. Mutta sen verran kyllä neuvoisin, että hanki mieluummin se Olympuksen virallinen kahden objektiivin Zuiko-paketti 14-42mm f/3.5-5.6 sekä 40-150mm f/4.0-5.6. Olympuksen Zuikot ovat paljon parempia kuin Sigmat sun muut...
Juuri tuo kyseinen Sigma on hyvä polttoväliltään, mutta on optisesti hyvinkin köyhä(verrattuna siis Zuikoihin). Mutta vieläkin parempi kamerarunko olisi E-510. Siinä on kuvanvakaimet sun muut herkut. Mutta jos ei halua niistä maksaa ylimääräistä, on E-410 oikein hyvä valinta. ;)- Kurojärvi
Tarviiko tota kuvanvakainta oikeesti jos ei käsivaralla ajatellut ottaa pitkiä valotuksia?
Jalusta on keksitty...
Ja tosiaan, tuli moka, tarkoitin tota e-410 mallia :) - pop...
Kurojärvi kirjoitti:
Tarviiko tota kuvanvakainta oikeesti jos ei käsivaralla ajatellut ottaa pitkiä valotuksia?
Jalusta on keksitty...
Ja tosiaan, tuli moka, tarkoitin tota e-410 mallia :)E-410 ja E-510 hintaero on n.180 euroa.
Itse olisin E-510 puolella, jo käteen sopivuuden takia. Mutta maku asia.
Mielestäni kuvanvakain on tätä päivää. Ja heikossa valaistuksessakin, hämärässä ym... ihan ehdoton apu.
Otit sitten luonto, maisema ym kuvia. Ja vakaimesta huolimatta jalustakin on avuksi : ) - konkelokoipi
Kurojärvi kirjoitti:
Tarviiko tota kuvanvakainta oikeesti jos ei käsivaralla ajatellut ottaa pitkiä valotuksia?
Jalusta on keksitty...
Ja tosiaan, tuli moka, tarkoitin tota e-410 mallia :)...kuvanvakain mikään ehdoton. Mutta eihän sitä koskaan tiedä, tarvitseeko sitä vai ei.
Kuvaan edelleen Olympuksen E-1:llä. Ei ole vakainta nähnytkään. Minunkin mielestä jalusta on fiksu ja niin myös valovoimaiset objektiivit. ;) - jo . . . .
konkelokoipi kirjoitti:
...kuvanvakain mikään ehdoton. Mutta eihän sitä koskaan tiedä, tarvitseeko sitä vai ei.
Kuvaan edelleen Olympuksen E-1:llä. Ei ole vakainta nähnytkään. Minunkin mielestä jalusta on fiksu ja niin myös valovoimaiset objektiivit. ;)Juu jos nyt oikein saivarrellaan niin kuvataan filmille. Mutta nyt eletään 2000 lukua ja kuvanvakain on jo arkipäivää. Se jolla sitä ei ole niin vannoo luonnollisesti ettei sitä koskaan tarvitse sillä onhan jalusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522175
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3411403Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.941375- 1681281
- 681061
- 35968
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31929Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59920Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta27862Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46839