BB: eikö noita nuorilta voisi kieltää tuo "vittu", "Saatana" sanonnat. Olihan viimekerralla asukkailta kielettu kiroileminenkin josta saivat myös rannaisuksia.
Koska nuoriso katsoo tätä ohjelmaa, niin he saavat siitä kuvan kuinka heidän kielenkäyttönsä tulee olemaan nuorison keskuudessa.
Koska nuoriso katsoo tätä ohjelmaa, niin he saavat siitä kuvan kuinka heidän kielenkäyttönsä tulee olemaan nuorison keskuudessa.
Vastaukset 3
Vanhimmat
eikö nämä todellisuus pakoiset ihmiset voisi sulkea telkkarin kun alkaa tosi teevee ohjelma. Väkisin väännettyä kielen värikkyyden karsimista tulee välttää, koska eihän se sit enää ole tosi teeveetä. Luuletko tosissaan et nuoriso ottaa oppia tuolta????
Koulussakin kuulee pahempaa kielenkäyttöä. Noi on puhuneet vielä verraten siististi. Viimevuonna joka toinen sana oli vee-alkunen.
Toivottavasti BB ei nyt ala venkuloimaan noiden suhteellisen siistiä kielenkäyttöä toiselle tolalle.
Timoa on jo kritisoitu kirjakielen käytöstä muutenkin.......
Murre on myös ihan hauskan kuuloista ja sekin voi kuulkaas tarttua.....ootkos aatellu sitä...
Voi hirvee jos stadilaisnuoret alkaakin puhuu pohjanmaalaisittain....
Voikun on ihana kuulla murteita ja varsinkin pohjanmaan murretta se kun on niin vahvaa kuten pohjanmaan miehetkin.
Tästähän ei ollut kysekkään.Miksi pohjanmaan pojat ei käytä enempi omaa murresanoja keskustellessaan?
jaa bb:n takiakko ne kiroilee?
eli jos bb:ssä ei kiroilla, niin koko suomen nuoriso ei enään kiroile ikinä?
kyllä ne niitten kaverit siinä kiroilee ja vaikuttaa kiroiluun.. myös personalisuus ja henkilön henkilökohtainen puhetyyli vaikuttaa nuorison kiroiluun.. ei bb:n kiroilu..