Hanavesi

juotavaa?

Hei,

mahtaako Prahan hanavesi olla ihan juomakelpoista?

Sitten toinen kysymys, onko kukaan käynyt Prahassa jossain kidutusvälinemuseossa? Olen kuullut, että siellä olisi sellainen ja olisi mukava käydä siellä katsomassa kaikenlaisia kauhuuksia. :) Jos joku tietää paika, niin voisiko vinkata mistä se löytyy?

Kaunis kiitos!

3

1682

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Prahan kävijä

      Hanavesi on juomakelpoista. Ostin kylläkin pullovettä Vitteliä. Join hanavettä vasta viimeisenä matkailtana, enkä ole tullut kipeäksi. Näin kidutusvälinemuseon ohittaessani sen Stare Mestossa, ehkä Kaarlen sillan korvassa. En ole kuitenkaan aivan varma, koska se ei kiinnostanut minua riittävästi.

    • maissintähkä

      Oltiin elokuussa pahimpaan helleaikaan ja huotiin raanavettä koko ajan. Täysin juomakelpoista.

    • Vanhankaupungin puolella

      Kidutusmuseo

      Prague 1 - Old Town, Křižovnické nám. 1/194
      * Tram 17, 18 and 53 - Stop Křižovnická
      * Open daily 10-22

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1117
    2. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1087
    3. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      49
      1041
    4. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      999
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      912
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      857
    7. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      89
      827
    8. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      800
    9. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      105
      719
    10. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      51
      703
    Aihe