Oikea vai vasen kätisyys?

kyselijä..

Tietääkö kukaan milloin se oikea vai vasen kätisyys näkyy? Meillä poika 5kk 3vkoa ja pienempänä selvästikin käytti oikeaa kättä enemmän..tarttui leluihin jne jne. Nyt tässä vähän aikaa taas vasen käsi on ollut enemmän se käytetympi käsi..sillä tarttuu ensin esineisin, ottaa tuttipullosta ja lusikasta kiinni jne jne.
Me kuiten vanhemmat ollaan molemmat oikea kätisiä ja oikeastaan kokonaan molempien sukukin.

Milloin voi sanoa että onko oikea vai vasen kätinen? itsellä ei kyllä ole mitään tietoa tästä.

17

908

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zdxcfhgvjbh,nm

      voi jotain päätellä, mutta senkin jälkeen voi tuo kätisyys vaihdella.

    • ^^/ *¤*\^^

      kun puhut niinkuin olisi jotakin ikävää odotettavissa...poikkeavuutta?
      Itse vain vasenkätisenä luen tuollaista "sillä silmällä" - minulla on oikea ns. johtava silmä.

      • ap.

        se mikään ongelma tai poikkeavuus ole! Anteeksi vain jos sait sellaisen kuvan.


      • johtava silmä?

        En ole koskaan kuullutkaan.


      • ^^/ *¤*\^^
        johtava silmä? kirjoitti:

        En ole koskaan kuullutkaan.

        käytetty termi,kai parempi olisi vain sanoa vahvempi silmä selkeänä ilmauksena mutta joskus luin artikkelin, jossa silmälääkäri käsitteli näöntarkkuuden merkitystä liikenteessä.
        Siinä mielestäni järkevällä tavalla tuotiin esille se,että tuo "johtava silmä"- jolla havainnot etupäässä tehdään - on se olennainen sensori,johon tulisi huomio keskittää näkökyvyn arvioinnissa; siis ei ole kovin mielekästä vaatia molemmilta silmiltä samaa näöntarkkuutta riittävän liikennenäön edellytyksenä.
        Eli ei pidä arvioida liikenneriskiksi sitä ,jos toinen silmä on selvästikin heikompi.
        Sitten yksi juttu silmästä: jos otat vaikka kaukoputken käteesi, niin kumman silmän eteen sen laitat ?


      • kuitenkin
        ^^/ *¤*\^^ kirjoitti:

        käytetty termi,kai parempi olisi vain sanoa vahvempi silmä selkeänä ilmauksena mutta joskus luin artikkelin, jossa silmälääkäri käsitteli näöntarkkuuden merkitystä liikenteessä.
        Siinä mielestäni järkevällä tavalla tuotiin esille se,että tuo "johtava silmä"- jolla havainnot etupäässä tehdään - on se olennainen sensori,johon tulisi huomio keskittää näkökyvyn arvioinnissa; siis ei ole kovin mielekästä vaatia molemmilta silmiltä samaa näöntarkkuutta riittävän liikennenäön edellytyksenä.
        Eli ei pidä arvioida liikenneriskiksi sitä ,jos toinen silmä on selvästikin heikompi.
        Sitten yksi juttu silmästä: jos otat vaikka kaukoputken käteesi, niin kumman silmän eteen sen laitat ?

        että heikommallakin jonkin verran näkee. Eikös se niin ole,että syvyysnäköön eli etäisyyksien arviointiin,tarvitaan molempia silmiä?
        Mä en koskaan kaukoputkella katsonut,kiikareilla vain;) Kameran läpi katson oikealla silmällä:)
        Mulla muuten on tuo silmien näkökyvyn ero peräti 3. Ja ajokortissa ei vaadita käytettäväksi laseja.


    • 4:n äiti

      Meidän nyt 6v oli vielä pari vuotta sitten ihan yksikäsitteisesti vasuri, mutta nyt on ns. molempikätinen.

      Olen sitä mieltä, että jos lapsen kätisyys vaihtelee vielä suht. isonakin, kannattaa häntä kannustaa käyttämään sitä kättä, kumpi kulloinkin on vahvempi, niin osaa sitten aikuisena käyttää tarvittaessa sitäkin kättä, kumpi jää lopulta heikommaksi.

      • täyttää just 5 v .

        ja käyttää molempia .


    • 1vuotias

      ja käyttää selkeästi enemmän oikeaa. Aika jännä kun me vanhemmat olemme molemmat vasureita=)

      Jotkut sanovat että kätisyys näkyy jo aikaisessa vaiheessa...mene ja tiedä sitten...

    • että voi

      määräytyä vasta eskari-iässäkin.

    • ...

      Vauvana käytti vasenta kättään eniten. Joskus leikki-iässä huomasin lapsen olevan sekakätinen. Eskaria aloittaessaan käytti aavistuksen enemmän vasenta kättään. Eskarin loputtua poikani oli sitten oikea kätinen! Nyt reipas oikeakätinen tokaluokkalainen.

      Neuvolassa sanottiin että kätisyys vakiintuu kouluun mennessä. Onkohan kirjoittamisella jotain tekemistä asian kanssa?

    • joooooo

      Oikea-ja vasenkätisyys ovat yhdyssanoja.

      • Vielä taitavampi

        Se kirjoitetaan näin: oikea- ja vasenkätisyys.


    • ei aina voi

      Ei aina voikaan. Minut on ympäristö muokannut oikeakätiseksi. Todellisuudessa olen molempikätinen. Se näkyy mm. siinä, että laitan esim voiteet vasemmalla kädellä ja teen monia muita asioita vasemmalla ja liikunnassa monet asiat ikään kuin peilikuvana. Testien mukaan molemmat puoleni ovat tasaveroiset. Eli mitä väliä...

    • taas tätä

      Eipä tuolla varmaan nykyään suomalaisten kesken olekkaan mitään väliä, enkä kyllä saanut aloittajan tekstistä mitään viitteitä siihen että hän olisi kauhuissaan jos lapsesta tulee vasenkätinen, mutta ainahan täällä on joukko väärinymmärtäjiä jotka sitten johdattaa keskustelun ihan muille raiteille.

      Tässäkin aloituksessa oli vain yksi kysymys johon vain muutama vastasi, muut päivitteli sitten ihan tuhan päiväsiä asioita siitä onko sillä väliä vai ei!

      • .....

        Ja vielä vanha aloituskin jonka joku valopää kävi nostamassa vaan kertoakseen kirjoitusvireistä! Ei hyvää päivää tätä meininkiä. Olisi nyt edes asiaa kirjoittanut eikä viilaamaan vain alkanut monta vuotta vanhaa tekstiä :D


      • Kesämielellä
        ..... kirjoitti:

        Ja vielä vanha aloituskin jonka joku valopää kävi nostamassa vaan kertoakseen kirjoitusvireistä! Ei hyvää päivää tätä meininkiä. Olisi nyt edes asiaa kirjoittanut eikä viilaamaan vain alkanut monta vuotta vanhaa tekstiä :D

        No, onhan yhdyssanavirheet ärsyttäviä. Itsellä lukeminen olisi loppunut tämän aloituksen otsikkoon, koska olisin ajatellut, ettei moinen älykääpiö saa mitään asiasisältöäkään tekstiinsä.

        Muista kirjoitusvirheistä, kuten kirjaimen puuttumisesta tai virhelyönneistä en piittaa, koska kirjoittajalla voi olla vain huono näkö. Yhdyssanat pitäisi tulla kaikilta aikuisilta automaattisesti.Yhsyssanasääntö on kuitenkin niin helppo, että sen ymmärtäminen luonnistuu jo lapselta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      528
      2000
    2. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      383
      1633
    3. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1452
    4. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      64
      1378
    5. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      118
      1047
    6. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      56
      1032
    7. JM lukkoliike

      Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran
      Jämsä
      19
      1006
    8. Miten kesäsi meni?

      Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      803
    9. Pankin avajaiset

      Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti
      Kuhmo
      15
      801
    10. Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."

      Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka
      Eläke
      11
      784
    Aihe