Tietääkö kukaan milloin se oikea vai vasen kätisyys näkyy? Meillä poika 5kk 3vkoa ja pienempänä selvästikin käytti oikeaa kättä enemmän..tarttui leluihin jne jne. Nyt tässä vähän aikaa taas vasen käsi on ollut enemmän se käytetympi käsi..sillä tarttuu ensin esineisin, ottaa tuttipullosta ja lusikasta kiinni jne jne.
Me kuiten vanhemmat ollaan molemmat oikea kätisiä ja oikeastaan kokonaan molempien sukukin.
Milloin voi sanoa että onko oikea vai vasen kätinen? itsellä ei kyllä ole mitään tietoa tästä.
Oikea vai vasen kätisyys?
17
963
Vastaukset
- zdxcfhgvjbh,nm
voi jotain päätellä, mutta senkin jälkeen voi tuo kätisyys vaihdella.
- ^^/ *¤*\^^
kun puhut niinkuin olisi jotakin ikävää odotettavissa...poikkeavuutta?
Itse vain vasenkätisenä luen tuollaista "sillä silmällä" - minulla on oikea ns. johtava silmä.- ap.
se mikään ongelma tai poikkeavuus ole! Anteeksi vain jos sait sellaisen kuvan.
- johtava silmä?
En ole koskaan kuullutkaan.
- ^^/ *¤*\^^
johtava silmä? kirjoitti:
En ole koskaan kuullutkaan.
käytetty termi,kai parempi olisi vain sanoa vahvempi silmä selkeänä ilmauksena mutta joskus luin artikkelin, jossa silmälääkäri käsitteli näöntarkkuuden merkitystä liikenteessä.
Siinä mielestäni järkevällä tavalla tuotiin esille se,että tuo "johtava silmä"- jolla havainnot etupäässä tehdään - on se olennainen sensori,johon tulisi huomio keskittää näkökyvyn arvioinnissa; siis ei ole kovin mielekästä vaatia molemmilta silmiltä samaa näöntarkkuutta riittävän liikennenäön edellytyksenä.
Eli ei pidä arvioida liikenneriskiksi sitä ,jos toinen silmä on selvästikin heikompi.
Sitten yksi juttu silmästä: jos otat vaikka kaukoputken käteesi, niin kumman silmän eteen sen laitat ? - kuitenkin
^^/ *¤*\^^ kirjoitti:
käytetty termi,kai parempi olisi vain sanoa vahvempi silmä selkeänä ilmauksena mutta joskus luin artikkelin, jossa silmälääkäri käsitteli näöntarkkuuden merkitystä liikenteessä.
Siinä mielestäni järkevällä tavalla tuotiin esille se,että tuo "johtava silmä"- jolla havainnot etupäässä tehdään - on se olennainen sensori,johon tulisi huomio keskittää näkökyvyn arvioinnissa; siis ei ole kovin mielekästä vaatia molemmilta silmiltä samaa näöntarkkuutta riittävän liikennenäön edellytyksenä.
Eli ei pidä arvioida liikenneriskiksi sitä ,jos toinen silmä on selvästikin heikompi.
Sitten yksi juttu silmästä: jos otat vaikka kaukoputken käteesi, niin kumman silmän eteen sen laitat ?että heikommallakin jonkin verran näkee. Eikös se niin ole,että syvyysnäköön eli etäisyyksien arviointiin,tarvitaan molempia silmiä?
Mä en koskaan kaukoputkella katsonut,kiikareilla vain;) Kameran läpi katson oikealla silmällä:)
Mulla muuten on tuo silmien näkökyvyn ero peräti 3. Ja ajokortissa ei vaadita käytettäväksi laseja.
- 4:n äiti
Meidän nyt 6v oli vielä pari vuotta sitten ihan yksikäsitteisesti vasuri, mutta nyt on ns. molempikätinen.
Olen sitä mieltä, että jos lapsen kätisyys vaihtelee vielä suht. isonakin, kannattaa häntä kannustaa käyttämään sitä kättä, kumpi kulloinkin on vahvempi, niin osaa sitten aikuisena käyttää tarvittaessa sitäkin kättä, kumpi jää lopulta heikommaksi.- täyttää just 5 v .
ja käyttää molempia .
- 1vuotias
ja käyttää selkeästi enemmän oikeaa. Aika jännä kun me vanhemmat olemme molemmat vasureita=)
Jotkut sanovat että kätisyys näkyy jo aikaisessa vaiheessa...mene ja tiedä sitten... - että voi
määräytyä vasta eskari-iässäkin.
- ...
Vauvana käytti vasenta kättään eniten. Joskus leikki-iässä huomasin lapsen olevan sekakätinen. Eskaria aloittaessaan käytti aavistuksen enemmän vasenta kättään. Eskarin loputtua poikani oli sitten oikea kätinen! Nyt reipas oikeakätinen tokaluokkalainen.
Neuvolassa sanottiin että kätisyys vakiintuu kouluun mennessä. Onkohan kirjoittamisella jotain tekemistä asian kanssa? - joooooo
Oikea-ja vasenkätisyys ovat yhdyssanoja.
- Vielä taitavampi
Se kirjoitetaan näin: oikea- ja vasenkätisyys.
- ei aina voi
Ei aina voikaan. Minut on ympäristö muokannut oikeakätiseksi. Todellisuudessa olen molempikätinen. Se näkyy mm. siinä, että laitan esim voiteet vasemmalla kädellä ja teen monia muita asioita vasemmalla ja liikunnassa monet asiat ikään kuin peilikuvana. Testien mukaan molemmat puoleni ovat tasaveroiset. Eli mitä väliä...
- taas tätä
Eipä tuolla varmaan nykyään suomalaisten kesken olekkaan mitään väliä, enkä kyllä saanut aloittajan tekstistä mitään viitteitä siihen että hän olisi kauhuissaan jos lapsesta tulee vasenkätinen, mutta ainahan täällä on joukko väärinymmärtäjiä jotka sitten johdattaa keskustelun ihan muille raiteille.
Tässäkin aloituksessa oli vain yksi kysymys johon vain muutama vastasi, muut päivitteli sitten ihan tuhan päiväsiä asioita siitä onko sillä väliä vai ei!- .....
Ja vielä vanha aloituskin jonka joku valopää kävi nostamassa vaan kertoakseen kirjoitusvireistä! Ei hyvää päivää tätä meininkiä. Olisi nyt edes asiaa kirjoittanut eikä viilaamaan vain alkanut monta vuotta vanhaa tekstiä :D
- Kesämielellä
..... kirjoitti:
Ja vielä vanha aloituskin jonka joku valopää kävi nostamassa vaan kertoakseen kirjoitusvireistä! Ei hyvää päivää tätä meininkiä. Olisi nyt edes asiaa kirjoittanut eikä viilaamaan vain alkanut monta vuotta vanhaa tekstiä :D
No, onhan yhdyssanavirheet ärsyttäviä. Itsellä lukeminen olisi loppunut tämän aloituksen otsikkoon, koska olisin ajatellut, ettei moinen älykääpiö saa mitään asiasisältöäkään tekstiinsä.
Muista kirjoitusvirheistä, kuten kirjaimen puuttumisesta tai virhelyönneistä en piittaa, koska kirjoittajalla voi olla vain huono näkö. Yhdyssanat pitäisi tulla kaikilta aikuisilta automaattisesti.Yhsyssanasääntö on kuitenkin niin helppo, että sen ymmärtäminen luonnistuu jo lapselta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2253590Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos622214Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt411733Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi651623- 1051377
Tuntuuko sinusta mies
että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti221255Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva81159Rakastan sitä
kun uppoat selittämään jotain. Etsit oikeaa tapaa sanoa jotain, jonka olet jo etukäteen miettinyt, sekoat vähän sanoissa511084Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan1991010Mitä tapahtuisi....
Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties61957