Miten se oireilee? kuuluuko siihhen kylkikivut?rintarankakivut?rintalasta? saitteko diaknoosin kun selkä magneettikuvattiin? ja kuvattiinko pelkästään si-nivelet vai rintarankaakin? Olisin kiitollinen kaikesta tähän sairauteen liittyvästä mitä jaksatte kirjoitella.
hei selkärankareumaiset!
5
920
Vastaukset
Minulla oireina oli aluksi aamujäykkyys, si-nivel tulehtui, polvet turpoilivat ja alaselkä oli muutenkin kivulias. Rintarankakivut tuli minulle myöhemmin, mutta kivut ovat melkein aina hyvin yksilöllisiä ja melkein missä vain selän ja rintarangan alueella. Minulla meni noin vuosi diaknoosin saantiin, eivät ottaneet terveyskeskuksessa tosissaan, vasta kun tarpeeksi valitin, niin pääsin reumalääkärin vastaanotolle, hän katsoi alaselän röntgenkuvat ja verikoetulokset ja totesi kipujen johtuvan selkärankareumasta. Kannattaa hakeutua reumalääkärin vastaanotolle, itse ainakin sain avun vasta sitten.
- Tainuli
Selkärankareumaisilla on yleensä vatsa/suolisto todella huonossa kunnoossa. Hoitakaa ne kuntoon ruokavaliolla tao muulla, niin kivut vähenee todella paljon.
- gulp gulp
Täsmälleen samaa mieltä. Selkärankareuman sanotaan alkavan si-nivelten tukehduksella, leviää lannerankaan ja vähitellen koko selkäranka on tulehdusten vaivaama.
Siinä kuten lähes kaikkien muidenkin sairauksien ennaltaehkäisyssä ja hallinnassa kiinitettävä huomio suoliston kuntoon ja aineenvaihduntaan. - Aiswaraya
gulp gulp kirjoitti:
Täsmälleen samaa mieltä. Selkärankareuman sanotaan alkavan si-nivelten tukehduksella, leviää lannerankaan ja vähitellen koko selkäranka on tulehdusten vaivaama.
Siinä kuten lähes kaikkien muidenkin sairauksien ennaltaehkäisyssä ja hallinnassa kiinitettävä huomio suoliston kuntoon ja aineenvaihduntaan.Mielenkiintoista tietää, että vatsavaivat voivat liittyä selkärankareumaan. Olen kärsinyt koko ikänä vatsavaivoista enemmän ja vähemmän.
Nyt sitten iski iriitti ja selkärankareumaepäilyt sen myötä. Viimeiset pari viikkoa on ollut myös selkä kipeänä =/ - alkuperäinen kipuilija
Aiswaraya kirjoitti:
Mielenkiintoista tietää, että vatsavaivat voivat liittyä selkärankareumaan. Olen kärsinyt koko ikänä vatsavaivoista enemmän ja vähemmän.
Nyt sitten iski iriitti ja selkärankareumaepäilyt sen myötä. Viimeiset pari viikkoa on ollut myös selkä kipeänä =/Mulla kans aina vatsa vaivoja ollut enemmän ja vähemmän,välillä aivan mahdotonta.Outoa jotenkin että ne liittyisi toisiinsa mutta onhan mulla helv.... tuskat selässä nytkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen1217065Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam594803Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa
Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk743754Sinä olet minun forEver
Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,272854Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni362515Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?
Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t221946Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan
Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei2091475Martinan prinsessahäät peruuntui
Seiska uutisoi Kauneus ja Terveyslehden artikkeliin perustuen mihin nämä häät kosahti.3191264Vakavasti psyykkisesti sairas on pakkohoidossa - Ja asuu silti kotona
Miten käy, kun vakavasti psyykkisesti sairas "hoidetaan" kotona? Norjassa psyykkisesti sairaiden vuodepaikkojen määrä on421075Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella
Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/162921