Rahalahjaa ei varasteta näin

lahjapöydästä

Hae pankista lahjakortti. Siihen tulee vastaanottajien eli hääparin nimet. Muut eivät voi rahoja nostaa, joten varastaminen ei kannata. Pankissa kertoivat, että varastelu on yleistä ja siksi on syytä toimia näin.

6

2497

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näinä aikoina

      Rahoja ei myöskään varasteta, jos kutsuu häihin ainoastaan hääparille läheiset ja rakkaat ihmiset.

    • oma..

      vastuuhenkilönsä, joka järjestää lahjat kauniisti ja ottaa rahakuoret talteen! Siinä se.

      • näin!

        tämä on paras ja toimivin tapa.
        Samalla saadaan lahjapöytäkin siistiksi.
        Niin monissa juhlissa on loppuviimeksi käsissä ollut lahjoja ja kortteja, joista ei millään voi tietää mikä kortti kuuluu mihinkin lahjaan; siksi lahjapöydän vastuuhenkilö, joka "parittaa" kortit ja lahjat on ihan yliveto! (paras vinkki on tarrasysteemin, numeroidaan parit aina samalla numerolla - tämä on testattu monta kertaa ja se toimii!)


    • Ihme porukkaa

      Onpas joillakin epämääräisiä sukulaisia jos varastelevat? Oikeasti tuollaisia spugui
      kutsutte häihinne????

    • Topsy-tuutti

      Hei!
      Loistava tapa on myös pöydässä oleva iso säästöpankki. Siihen voidaan rahat ja lahjakortit tiputella ja kortit jättää pöytään luettaviksi. Tämä toimii silloin, jos hääpari ei halua arvottaa vieraitaan annetun summan perusteella ja tietää minkä summan se Antti-eno antoi.
      Jos parille on tärkeää tietää kuka ja paljonko antoi, voisi pöydässä olla kauniisti koristeltu postilaatikko. Sitä tuskin kukaan huomaamatta tyhjentää tai kantaa ulos. Tosin enhän tunne kaikkien häävieraita ja -tapoja:).

      • rahavastaava

        Ei kannata olla liian sinisilmäinen lahjarahojen suhteen. Eikai ketään ajattele kutsuvansa häihin "roistoja", mutta ei kannata koskaan ihan sata varmasti luottaa kaikkiin. Isoon juhlaporukkaan varmasti mahtuu kaikenlaista. Myös lapset voivat ajatuksissaan ottaa ja kuljetella tavaroita.

        Meidän häissä oli juuri tuollainen raha-vastaava, myös tuo korttejen ja lahjojen numerointi on hyvä idea.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      148
      10965
    2. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      62
      3866
    3. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      39
      3793
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      187
      3592
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      100
      3451
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      97
      3277
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      69
      1914
    8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

      Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
      Maajussille morsian
      15
      1247
    9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      155
      928
    10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      264
      889
    Aihe