Kööpenhamin

mitä kannattaa nähdä?

Vinkkejä, mitä kannattaa tehdä/nähdä Kööpenhaminassa, jos sinne lentää viikonlopuksi.

2

1049

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • löytyy

      Mutta kaikilla on vähän omat mielenkiinnonkohteet. Vastaus riippuu siitä mikä matkailijaa kiinnostaa, shoppailu, museot, yöelämä tms. Itse kävisin 1-2 museossa, katsastaisin merenneidon ja Amalienborgin ja shoppailisin/kiertelisin keskustassa (pyöreä torni, Nyhavn, Ströget, Rådhusplads). Illalla syömään hyvin ja yökerhoon. Tivoli on muistaakseni seuraavan kerran Halloweenina ja sitten taas joulun aikaan, eli se voi olla pois pelistä. Vaatekaupat on sunnuntaisin kiinni, mutta ainakin Fields -ostoskeskus on joka kuun 1. sunnuntai auki.

      • sen

        merenneidon voi kyllä hyvin jättää väliinkin, on nääs yksi maailman ylimainostetuimmista nähtävyyksistä... Amalienborg myös aika boring.

        Sen sijaan mä suosittelen kävelyretkiä keskustan lisäksi ainakin Vesterbrohon ja Christianiaan. Mukavia kahviloita ja baareja joka nurkalla. Keskustassa kaikki kadut täynnä kauppoja, jos shoppailu kiinnostaa. Risteilyt kivoja, mutta en tiedä tehdäänkö syksyllä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      124
      5151
    2. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      175
      4892
    3. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      67
      3346
    4. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      107
      2956
    5. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      24
      2262
    6. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      236
      1702
    7. Toivottavasti odotat minua

      Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.
      Ikävä
      77
      1241
    8. Muistatko vielä minä vuonna tavattiin ekan kerran?

      Sun katse sulatti mut...
      Ikävä
      98
      1226
    9. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      69
      921
    10. Hurraa! Oon vihdoin vapaa J:stä

      Poistin numerosi, poistin chattimme. En halua sua enää enkä odota sulta mitään.
      Ikävä
      95
      879
    Aihe