edelleen.
Nämä vaihtoehdot eivät auta:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=4500000000000301&posting=22000000029779593
Sillä, ei ole "none" vaihtoehtoa.
Nämä vaihtoehdot eivät auta:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=4500000000000301&posting=22000000029779593
Sillä, ei ole "none" vaihtoehtoa.
Vastaukset 9
Vanhimmat
sä mahdat oikein ajaa takaa. Boottaavia laitteita ei listaan saa lisää mutta järjestys
1. CD-ROM
2. kovalevy
3. none|tms
on ihan oikein.
käsky kun ei ole tuota "none" vaihtoehtoa?
Laita siihen vaikka se kovalevy uudestaan. Jos ei ensimmäisellä kierroksella löydy boottaavaa kovalevyä, niin tuskin toisellakaan, mutta ei siitä haittaakaan pitäisi olla.
Ensinnäkin kyse ei ole mistään käskystä ja toiseksi, sinullahan on se kone siinä nokan edessä, katso sieltä mitä listalla on. Jos ei ole mitään kolmatta buuttaava laitetta niin silloin se luonnollisesti jätetään tyhjäksi.
jättää tyhjäksi (kun none komentoa ei ole)? Sen tiedän että tuon kolmannen (third boot vaihtoehdon) voi poistaa kokonaan jostain, en kuitenkaan haluais sitä tehdä. Kone ei ole mun nokan edessä vaan tuol muutaman kilometrin päässä.
ps. en tullut kyselemään mitä termiä missäkin käytetään. Yritin parhaani mukaan kertoa mistä on kyse jotta voisin ehkä saada apua (oikeella palstalla luulen kyseleväni).
Tuun takas kyseleen jos ei onnistu ;o).
Ei siihen ole mitään "komentoja". Sen kun jätät tyhjäksi kolmannen paikan. Tai jos haluat kirjoita siihen "none".
tehdään käspäsestä häskänen, laita siihen mikä tahansa vaihtoehto mikä sieltä löytyy, sillä ei ole sinun tapauksessa merkitystä. Jos haluat bootata cd-rompulta laita se ekaksi ja toiseksi vaihtoehdoksi tulee hard disk jos ei boottaavaa ceedeetä satu löytymään, kolmannella ja neljännellä jne. ei ole mitään väliä koska löytyy joko boottaava cd tai hard diski. Jos koneesi olisi ilman sitä hard diskiä tarvittaisiin kolmas vaihtoehto joka olisi vaikka usb-levy
on hyvä olla varovainen ja kysyä ensin, eikä tehdä muutoksia arviosta. Mielestäni aloittaja on toiminut ihan oikein.
Useimmiten tietokoneen kanssa touhutessa ohjeita on noudatettava pilkulleen/välilyönnilleen. Tässä tapauksessa nyt ei ollut kyse tuosta, mutta mistäpä sen olisi voinut tietää.
Kokemuksen karttuessa homma alkaa käydä rutiininomaisesti. Helppo on tehdä kaikenlaista, kun vaan tietää mitä tekee.