Kertokaapas kokeneemmat nettipokan pelaajat, mitä mieltä olette bluffauksesta?
Itse olen nyt kuukauden pelannut netissä ja viisin kertaistanut rahani. Tämä on kuitenkin tapahtunut miltei täysin ilman bluffia.
Onko kyse siis vain siitä, että minulla on käynyt tuuri ja pitäisi alkaa pelamaan agressiivisemmin, eikä oppikirjapokeria?
Bluffia
5
975
Vastaukset 5
- asiaa bluffauksesta
Bluffin osuus on sitä tärkeämpi mitä isommista limiiteistä on kysymys. Perus semibluffitkin ovat hyviä eli korotat esim. värin/suoran vedolla joissakin tilanteissa (ei kaikissa), pitää tietysti osata kipata jos vastustaja latookin kovan reissun.
Tyypillistä on bluffata esim. korotuksilla mm. no-limit shorteissa kannattaa korottaa huonoillakin korteilla jolloin vastustajat eivät tiedä mitä sinulla on kädessä. Korttien osuessa pystyt jatkopanostamaan jne. Fullissa bluffauskorotukset eivät ole kovin kannattavia eli mitä vähemmän pelaajia pöydässä on niin sitä kannattavampaa se on.
Tyyliä ei kannata muuttaa jos jokin toimii jossakin tietyssä limiitissä/pöydässä. Se riippuu paljolti siitäkin mitä limiittiä pelaat.
Oppikirjapokerilla pärjää usein paremminkin esim. pelaamalla tietyt kädet kuin isolla bluffaamisella. Lähinnä se johtuu siitä että varsinkin pienissä limiiteissä tyypit pelaavat usein huonojakin käsiä ja kaikki vedot katsotaan loppuun asti jolloin ei ole järkeä edes pelata huonoja käsiä, saati sitten bluffata kun ne bluffit katsotaan kuitenkin loppuun asti.
Eli bluffin merkitys korostuu:
- Isoissa limiiteissä (samoin reissujen merkitys)
- Jos pöydässä on vähemmän pelaajia
- Silloin kun pöydän taso on korkea (ei haluta yleensä maksella isoja lyöntejä jos kortit eivät sitä salli) - pluhvari
Voittamisen edelletys pokerissa on onnistunut bluffaus. Bluffaamalla viedään isoimmat potit. Tosin välillä se voi tulla valitettavan kalliiksi, kun idiootit ei tajua luopua.
- Donkmii
Eiköhän tuo ole yksi niistä asioista mitä fiksu aloittelija huomaa nopeasti. Monilla tuntuu olevan pokerista joku "leffakäsitys", eli isot potit voitetaaan aina jollain yliluonnollisella bluffilla tai värisuora vastaan neloset käsillä.
Itse pelailen pikkutasoja, enkä ole mielestäni vielä "kokenut", mutta bluffattua tulee aika harvoin ja yllättävän vähän niitä näkeekin muidenkin arsenaalissa. Ainakin puhtaita bluffeja.... Semibluffeja, conttareita ja periaatelyöntejä positiosta yms. riittää vähän enemmän :-)
Jos olet kuukaudessa viisinkertaistanut kassasi, niin sitä voitaneen pitää merkkinä voitollisesta pelistä :p Eli mitään syytä muutokseen ei ole. Tietenkin kannattaa opetella jos kyvyt sallii pelaamaan useampaa tyyliä, niin sitten on helpompi päästä niskan päälle hankalissa tilanteissa pelaamalla miestä eikä korttia (jos sellaisia tilanteita väkisin tulee - oletuksenahan hanaklien tilanteiden välttely on jo pitkälti voitokasta peliä).
"Onko kyse siis vain siitä, että minulla on käynyt tuuri ja pitäisi alkaa pelamaan agressiivisemmin, eikä oppikirjapokeria?"
Me emme tiedä onko sinulla käynyt tuuri, mutta sinun KUULUISI tietää. Eli jos olet saanut kiekot keskelle paremmalla hanskalla tai sinun vedoilla on ollut pot oddsit ja vihun ei niin siitähän sen näkee. Jos sinä nyt kylvet rahassa ja koneelta ei löydy vielä Pokertrackeria tai vastaavaa, niin kannattaa ostaa (tai huorata pelaamalla). Oman pelin jälkianalysointi on hyvä oppia osaksi peruspeliä. - Bluffi-Uffe
No bluffaaminenhan on yksi osa pokeria, mutta ei nyt kuitenkaan mikään välttämätön peliliike jota toistuvasti pitää viljellä.
Tuolla joku jo tuumasikin että aloittelijat luulevat että pokeri on yhtä bluffaamista ja että sillä viedään niitä isoja potteja. Olen samaa mieltä että se on jostain elokuvista ja pokeriohjelmista opittua harhaluuloa.
Sinänsä se on täysin ymmärrettävää. Jos esimerkiksi jotain WPT-ohjelmaa seurasi, niin siinähän näytettiin usein jotain isoja bluffeja. Aloittelijat eivät vain aina tahdo muistaa että siinä ohjelmassa näytetään vain todella suppea osa käsistä ja sen takia pelaajilla on katsojaan verrattuna huomattavasti enemmän informaatiota käytettävissään.
Lähinnä bluffaamalla viedään sellaisia pikkupotteja 1-2 pelaaja vastaan.
Jos pelaa jossain alle NL200 tasolla, niin isoja bluffeja kannattaa pitkälti välttää ellei sitten ole todella hyviä riidejä vihulaisesta.
Pienemmillä tasoilla kun on vielä sen verran paljon pelaajia jotka ovat valmiita tekemään koviakin maksuja hyvinkin kyseenalaisilla käsillä, niin siinä saattaa bluffaajalle käydä aika huonosti..
Mikrotasoilla oppikirjapokeri on oikeastaan ainut järkevä tapa pelata. Vähänkin hienommat peliliikkeet ovat yleensä melko turhia, koska monetkaan muista pelaajista eivät tajua että mitä sinä olet tekemässä. Suoraviivaisesti vain hyvillä käsillä lyöntejä ja huonoilla kippejä. - Näin meillä
Eivät kirjat neuvo bluffaamaan kokematonta vastaan päin vastoin.
Toki bluffia ja semibluffia tulee käyttää mutta mitä kokemattomampi ja löysempi pelaaja on vastassa sitä hyödyttömämpää se on.
Kokemattomia vastaan pitääkin pelata aika tyylipuhdasta kortteihin peruvaa pokeria.
Eli jos voitat niin pelaat sille tasolle sopivaa pokeria. Sitten isommilla tasoilla ja turnauksissa joudut toki opettelemaan sitäkin milloin bluffia tulee käyttää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun
Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom1201329- 2341110
- 67990
- 58952
Sinulle nainen
En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen66926Martsusta tuli leuhka
Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal251870Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen
Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki37814Hei rakkaani.
Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi70775Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun
Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on72762- 42736
Uskallanko laittaa sulle viestiä?
Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S58710- 66688
Kiulu myynnissä!
Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma26608Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää122599- 85591
Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut
Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen187534Et pysty peittämään minulta
Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet47504- 24504
- 18498
Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"
Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja12497