Onko kenelläkään tietoa, että toimiiko haukkapilli? Etenkin pomppulintuja metsästettäessä. Mistä sen vois hankkia ja mihin hintaan?
Haukkapilli
6
1227
Vastaukset
- pompotella
Vitsi, vitsi! Jos kanalinnustukseen ajattelit käyttää haukan ääntä synnyttävää pilliä on tulos päinvastainen. Kanalinnuthan piiloutuvat entistä tiheämpiin paikkoihin ja painautuvat maahan. Et niitä tavoita kuin koiran avulla ja pomppulintu metsästyksessähän ei käytetä koiria mukana.
- Antza
Tarkoitin kylläkin että kun linnut ovat arkoja, saisi ne takas maahan eikä lentäis kovin kauaksi.
- tai lukenut että
Antza kirjoitti:
Tarkoitin kylläkin että kun linnut ovat arkoja, saisi ne takas maahan eikä lentäis kovin kauaksi.
tarkoittaamasi menetelmää on kokeiltu? Olisi mielenkiintoista, jos haukkapillillä saisi teeret tai pyyt laskeutumaan lähelle.
- Antza
tai lukenut että kirjoitti:
tarkoittaamasi menetelmää on kokeiltu? Olisi mielenkiintoista, jos haukkapillillä saisi teeret tai pyyt laskeutumaan lähelle.
että pomppulintuja metsästettäessä, linnun lähtiessä lentoon, puhaltais haukkupillillä niin lintu laskeutuisi takas maahan piiloon haukalta. En tiedä pitääkö tämä paikkansa. Onkohan kukaan muu kuulu tälläisestä?
- houkuttelee kanahaukkaa
Mitä lie tarkoitat haukkapillillä?
- antza
Tarkoitus olisi saada karkkolinnut takaisin maahan, etteivät ne lentäisi kovin kauas.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja18222389Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant789599Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.427591Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va856399SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1896093Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot485082HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1154740Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1054466Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo942185Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k821469