Dragon`s Lair

Amiga.

muistan, että tässä oli silloin aikoinaan kovat laitevaatimukset. Piti olla ainakin 5 levyasemaa, tai mielummin kallis kovalevy ja lisämuisti joka siihen aikaan pirun kallis. Itselläni ei tuolloin ollut vielä Amigaa vaan C64 joka kyllä riitti täysin pelaamiseen.

Oliko kellään tot peliä installoituna kovolle, miten pyöri, poistuivatko latausajat kokonaan?

4

965

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuota peliä mulla ei ole asennettuna, mutta pikaisella etsimisellä löytyi seuraavaa...

      Alkuperäinen kiintolevyasennus on kaiketi ongelmallinen, löysin tälläisen kommentin Hall of Light sivustolta:
      "Installation is possible to a HD or Bernoulli connected to a Comspec SCSI controller only. 10Mb HD space is required. See the HD install docs for more info."

      Pelille on tehty WHDLoad kiintolevyasennuspaketti. WHDLoadilla saa vanhat pelit toimimaan A1200:ssa ja saa asennettua kiintolevylle pelejä joita ei ole alunperin voinut edes asentaa sinne. Jos WHDLoad ei ole tuttu, niin http://www.whdload.de/index.html osoitteesta löytyy lisätietoja. Rautavaatimuksena tuolla mainitaan pelille 1MB chip ja 1MB other mem. Laajentamaton A1200 tarvii siis hieman fastia lisää, A500:n kanssa taas tulee ongelmia, ensinnäkin WHDLoad tarvii vähintään kickstart 2.0:n ja ei turbokaan olisi pahitteeksi, myös muistia tarvisi olla riittävästi.

      btw. Amigaan ei saa saa kuin 4 levykeasemaa: DF0-DF3

      • arvostelussa

        Dragon`s lair arvostelussa valiteltu että kolmellakin sen pelaaminen oli ollut tervassa uimista. Tais olla että vaati vähintään suosituksena ainakin yhden tai useamman levyaseman.

        Millons amigalle keksittiin se joku turbo vehje joka nopeutti kapasiteettia, muistan jotain tollasta 90 luvun ihan alussa.


    • Oli aika tervaa

      Ongelma pelissä oli se, että sai kaiken aikaa odottaa kun kone lataa ja kaiken aikaa sai vaihtaa diskettiä asemaan. Itse peli oli hyväkraffainen, muttei muuten kovin kummoinen idealtaan.

      • .......................----...

        aikoinaan kun toi ilmesty Amigalle, puhuttiin Dragon`s Lairista siten ettei ainakaan mikrobitissä mainittu mitään siitä, että pelistä puuttui paljon kenttiä joita Originaalissa on. Myöhemmin ilmestyi "Escape from Singes castle", joka katti kaikki puuttuvat kentät. Dragons lair 2 oli kanssa sama homma ja myöhemmin ilmestynyt peli "Dragons lair 3 Curse of Mordread, katti ne kakkosesta puuttuvat kentät, mutta peliä myytiin Dragons lair 3 nimellä, samaten Space Ace 2 amigalla katti kaikki Space Acesta puuttuneet kentät jotka myöskin kuuluivat ykköseen, eikä mitään kakkosta, eikä Dragons lair kolmosta edes oikeastaan ole koska kaikki olisi pitänyt olla kakkosessa jne, kaikki kentät, vaan ei ollut. Miksi näin?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      102
      2356
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      121
      1944
    3. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      92
      1519
    4. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      138
      1459
    5. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      117
      1276
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      74
      1268
    7. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      22
      1200
    8. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      63
      1141
    9. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      51
      1107
    10. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      38
      1052
    Aihe