muistan, että tässä oli silloin aikoinaan kovat laitevaatimukset. Piti olla ainakin 5 levyasemaa, tai mielummin kallis kovalevy ja lisämuisti joka siihen aikaan pirun kallis. Itselläni ei tuolloin ollut vielä Amigaa vaan C64 joka kyllä riitti täysin pelaamiseen.
Oliko kellään tot peliä installoituna kovolle, miten pyöri, poistuivatko latausajat kokonaan?
Dragon`s Lair
4
990
Vastaukset
Tuota peliä mulla ei ole asennettuna, mutta pikaisella etsimisellä löytyi seuraavaa...
Alkuperäinen kiintolevyasennus on kaiketi ongelmallinen, löysin tälläisen kommentin Hall of Light sivustolta:
"Installation is possible to a HD or Bernoulli connected to a Comspec SCSI controller only. 10Mb HD space is required. See the HD install docs for more info."
Pelille on tehty WHDLoad kiintolevyasennuspaketti. WHDLoadilla saa vanhat pelit toimimaan A1200:ssa ja saa asennettua kiintolevylle pelejä joita ei ole alunperin voinut edes asentaa sinne. Jos WHDLoad ei ole tuttu, niin http://www.whdload.de/index.html osoitteesta löytyy lisätietoja. Rautavaatimuksena tuolla mainitaan pelille 1MB chip ja 1MB other mem. Laajentamaton A1200 tarvii siis hieman fastia lisää, A500:n kanssa taas tulee ongelmia, ensinnäkin WHDLoad tarvii vähintään kickstart 2.0:n ja ei turbokaan olisi pahitteeksi, myös muistia tarvisi olla riittävästi.
btw. Amigaan ei saa saa kuin 4 levykeasemaa: DF0-DF3- arvostelussa
Dragon`s lair arvostelussa valiteltu että kolmellakin sen pelaaminen oli ollut tervassa uimista. Tais olla että vaati vähintään suosituksena ainakin yhden tai useamman levyaseman.
Millons amigalle keksittiin se joku turbo vehje joka nopeutti kapasiteettia, muistan jotain tollasta 90 luvun ihan alussa.
- Oli aika tervaa
Ongelma pelissä oli se, että sai kaiken aikaa odottaa kun kone lataa ja kaiken aikaa sai vaihtaa diskettiä asemaan. Itse peli oli hyväkraffainen, muttei muuten kovin kummoinen idealtaan.
- .......................----...
aikoinaan kun toi ilmesty Amigalle, puhuttiin Dragon`s Lairista siten ettei ainakaan mikrobitissä mainittu mitään siitä, että pelistä puuttui paljon kenttiä joita Originaalissa on. Myöhemmin ilmestyi "Escape from Singes castle", joka katti kaikki puuttuvat kentät. Dragons lair 2 oli kanssa sama homma ja myöhemmin ilmestynyt peli "Dragons lair 3 Curse of Mordread, katti ne kakkosesta puuttuvat kentät, mutta peliä myytiin Dragons lair 3 nimellä, samaten Space Ace 2 amigalla katti kaikki Space Acesta puuttuneet kentät jotka myöskin kuuluivat ykköseen, eikä mitään kakkosta, eikä Dragons lair kolmosta edes oikeastaan ole koska kaikki olisi pitänyt olla kakkosessa jne, kaikki kentät, vaan ei ollut. Miksi näin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis3066663Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai505817Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1865292Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi614073Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan383338Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava53323HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok523247Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan293018Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %
Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739112242Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?
Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?381115