muistan, että tässä oli silloin aikoinaan kovat laitevaatimukset. Piti olla ainakin 5 levyasemaa, tai mielummin kallis kovalevy ja lisämuisti joka siihen aikaan pirun kallis. Itselläni ei tuolloin ollut vielä Amigaa vaan C64 joka kyllä riitti täysin pelaamiseen.
Oliko kellään tot peliä installoituna kovolle, miten pyöri, poistuivatko latausajat kokonaan?
Dragon`s Lair
4
969
Vastaukset
Tuota peliä mulla ei ole asennettuna, mutta pikaisella etsimisellä löytyi seuraavaa...
Alkuperäinen kiintolevyasennus on kaiketi ongelmallinen, löysin tälläisen kommentin Hall of Light sivustolta:
"Installation is possible to a HD or Bernoulli connected to a Comspec SCSI controller only. 10Mb HD space is required. See the HD install docs for more info."
Pelille on tehty WHDLoad kiintolevyasennuspaketti. WHDLoadilla saa vanhat pelit toimimaan A1200:ssa ja saa asennettua kiintolevylle pelejä joita ei ole alunperin voinut edes asentaa sinne. Jos WHDLoad ei ole tuttu, niin http://www.whdload.de/index.html osoitteesta löytyy lisätietoja. Rautavaatimuksena tuolla mainitaan pelille 1MB chip ja 1MB other mem. Laajentamaton A1200 tarvii siis hieman fastia lisää, A500:n kanssa taas tulee ongelmia, ensinnäkin WHDLoad tarvii vähintään kickstart 2.0:n ja ei turbokaan olisi pahitteeksi, myös muistia tarvisi olla riittävästi.
btw. Amigaan ei saa saa kuin 4 levykeasemaa: DF0-DF3- arvostelussa
Dragon`s lair arvostelussa valiteltu että kolmellakin sen pelaaminen oli ollut tervassa uimista. Tais olla että vaati vähintään suosituksena ainakin yhden tai useamman levyaseman.
Millons amigalle keksittiin se joku turbo vehje joka nopeutti kapasiteettia, muistan jotain tollasta 90 luvun ihan alussa.
- Oli aika tervaa
Ongelma pelissä oli se, että sai kaiken aikaa odottaa kun kone lataa ja kaiken aikaa sai vaihtaa diskettiä asemaan. Itse peli oli hyväkraffainen, muttei muuten kovin kummoinen idealtaan.
- .......................----...
aikoinaan kun toi ilmesty Amigalle, puhuttiin Dragon`s Lairista siten ettei ainakaan mikrobitissä mainittu mitään siitä, että pelistä puuttui paljon kenttiä joita Originaalissa on. Myöhemmin ilmestyi "Escape from Singes castle", joka katti kaikki puuttuvat kentät. Dragons lair 2 oli kanssa sama homma ja myöhemmin ilmestynyt peli "Dragons lair 3 Curse of Mordread, katti ne kakkosesta puuttuvat kentät, mutta peliä myytiin Dragons lair 3 nimellä, samaten Space Ace 2 amigalla katti kaikki Space Acesta puuttuneet kentät jotka myöskin kuuluivat ykköseen, eikä mitään kakkosta, eikä Dragons lair kolmosta edes oikeastaan ole koska kaikki olisi pitänyt olla kakkosessa jne, kaikki kentät, vaan ei ollut. Miksi näin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?843432- 252023
- 1941931
PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä
Toivottavasti on s i n i v u o k k o nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w3421319Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell851299Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale891137Varoitus kyläläisille Suomussalmella
Paikkakunnalla on ilmennyt huolestuttavaa toimintaa jossa kaksi aikuista miestä ( Dimitri ja Teemu ) on syyllistynyt nuo12935- 82933
Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi
Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.23855Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen
Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha61790