Joo vanha aihe mutta ei voi minkään, avaudun tänne kun vitutti taas huomata Satotukun laiturissa kiinni kaksi puolikasveturia koneet käymässä. Molemmat suomalaisia, todennäkösesti ulkomaanajossa olevia autoja. Tai no tiedä sen Teljän ulkomaankeikoista, ehkä. Melko varmasti löytyy kuitenkin webastot ettei tarvitsisi käyttää hyttiä lämpimäksi (ei ollu kylmä). Ei näkyny kuskeja että ois voinu kysästä, olivat jossain kädellä. Toinen oli vielä kaatanu hedelmälavat joten selvittelyssä kesti varmasti sen aikaa että ois voinu sammuttaa.
Irtoperissä tyhjäkäynnin vielä jotenkin ymmärtää, kärryistä vuotaa joskus ilmat pihalle eikä perä pysy laiturin korkeudella mutta kun on auton oma kärry niin voisi sen pitää kunnossa niin että paineet pysyy. Ainakin DSV:n kärryissä on tuntunu ilmat pysyvän. Joo, ei se oo se syy, edelleen on vaan makeeta jättää iso kone louskuttamaan.
Itekin joutuu kärsimään kuskien junttiurpon maineesta joka on saavutettu ja ylläpidetty esim. juuri tyhjäkäynnillä!
tyhjäkäynti vituttaa
35
9582
Vastaukset
- Mainiota onko
sinulla tähtikin?? Kielenkäyttö jos olisi kun ajatukset olisit 110%.
- Quuppo
Samaa olen ihmetellyt itsekin.Huoltoasemien ja baarien pihoilla on iso määrä raskastakalustoa ja suurinosa niiden kuljettajista ei ilmeisesti tiedä,että sen rautamalmikasan voi ihan hyvin sammuttaa ruokiksen tai kahvitauon ajaksi.Vaan ei.Siinä ne käydä louskuttaa ja tupruttaa kitkerää savua lähiympäristöön.Oli kesä tai talvi.Kylmä tai kuuma.Aina käy.Toki on niitäkin jotka ymmärtävät sammuttaa.Joo,ja nyt on muuten ihan turha tulla selittämään ettei iso moottoria saa sammuttaa liian nopeasti.Tiedän ihan hyvin,että pieni jäähdytyskäyttö on tarpeellista jos kuorma päällä tulee parkkiin mutta esim.tyhjällä nupilla ajettaessa ei moottori niin paljoa rasitu/lämpene,etteikö sitä voisi heti pysähdyttyä sammuttaa.Tästä asiasta keskusteltiin/riideltiin täällä joskus viime talvena ja ottipa joku parin suurimman kuorma-autonmaahantuojalta selvää mitkä ovat ohjeet nk.jäähdytyskäytön suhteen.Minuutti,pari kuormalla ja tyhjänä-ajon jälkeen voi moottorin pysäyttää heti.Näin siis on ohjeet valmistajalta/maahantuojalta.
Kyllä se tarpeeton tyhjäkäyttö on jäänne menneiltä ajoilta ja typerä tapa.Taitaa polttoaine vieläkin olla vaan halpaa kun edes tuon vertaa ei viitsitä nähdä vaivaa kulujen pienentämiseksi.
On selvää,että maailmassa on suurempiakin ongelmia ja epäkohtia,mutta kun ammattikuljettajat muuten ovat omasta mielestä niin parhaita kuljettajia ja niin tietävät kaiken autoilusta eivätkä tee koskaan virheitä,niin miksi ei sitä vertaa viitsitä nähdä vaivaa että täysin TURHAN kitkerän pakokaasun tupruttelun ymmärtäisivät lopettaa!!- olla
vanhoja romuja jos savu on kitkerää. Meikäläisen uusi Scania ei haise eikä savuta eikä myöskään käy baarin pihassa tyhjäkäyntiä.
- vielä mitään
tänään laivassa eräs helsinkiläisen kuljetusliikkeen kuljettaja näytti ammattitaitoansa laittamalla moottorin käyntiin 17 minuuttia ennen kuin laivan piti saapua satamaan, auto kävi ainakin 15 minuuttia rampin ollessa kiinni, sääliksi kävi autokannen henkilökuntaa. ilmoja sen ei tarvinnut keräillä, kompura lopetti paineen tekemisen alle minuutin kuluttua käynnistämisestä. lisäksi tämä ammattitaitoinen kuljettaja näytti osaamistaan vielä maantielläkin ajamalla pimeässä pelkillä sumareilla, kehä ykkösellä kolmostielle asti. mikä ihme siinä tyhjäkäynnissä viehättää, ei luulisi pippelin pompsahtavan pelkän rivikuutosen sävelillä.. ;)
- vitutti
minuakin,,,,,,,,olen itse aivan muun alan yrittäjä, mutta minun yrityksessä käy päivittäin keskimäärin noin 15 kuorma-autoa, osa puoliperiä,,niin raksutti minunkin laiturissa volvon ja scanian moottorit puolesta tunnista kahteen tuntiin oli sitten kesä tai talvi, otin yhteyttä liikennöisijöihin suoraan ja sanoin jotta jos lastauslaiturissa ei turhanpäiväinen tyhjäkäynti lopu niin sellaisten liikennöitsijöiden autojen ei tarvitse enään meillä käydä, johan alkoi parin viikon kuluttua auton moottorit olenmaan hiljaa, tätä keinoa suosittelen muillekin.
- Euro 3
Polttoaine on ilmeisesti vielä aika halpaa ja taksat kohdallaan kun kannattaa käyttää tyhjäkäyntiä. Tosiasiahan on että tommoinen normaali kuorma-auto kuluttaa 1,5-3,0 L/h tyhjäkäynnillä, laskemalla normaali kappaletavara-ajon pysähdykset ja lastaukset auto käy turhaan yllätävän pitkään joka aiheuttaa huomattavia kustannuksia.
Talvella nykymoottoreilla hytin lämpimänä pitäminen on mahdotonta, hytti suorastaan kylmenee tyhjäkäynnin aikana ja menettää käyntilämpötilansa.
Tutkimuksen mukaan jäähdytysnesteen lämpötila laskee -20 asteen pakkasella 15 min tauon aikana noin 3-5 astetta kun auto ei käy.
Auton käydessä ja nesteen kiertäessä jäähdytysnesteenlämpö laskee noin 40-60 asteeseen, joten moottori käy vielä hetken liikkeelle lähdön jälkeen vajaalämpöisenä, eikä hyttiin tule kovin lämmintä ilmaakaan.
En näe tuota käryä ja saastutusta ongelmana koska polttoainelämmittimen käyttäminen saastuttaa enemmän kuin Euro 3 tai 4, tyhjäkäynnillä.
Polttoainelämmitin kuluttaa vaan huomattavasti vähemmän polttoainetta ja on oikeasti tarkoitettu auton sisätilojen lämpimänä pitämiseen toisin kuin moottori!
Nykykalustolla ainoa järkevä syy käyttää tyhjäkäyntiä on jos auton moottoria tarvitaan kuormaukseen.
Ilman tyhjäkäyntiä siis pärjää ja minulla ei ainakaan ole ollu ongemia jättää se pois. Seurannan mukaan näyttää olevan tämän vuoden aikana noin 2-4 kertaa yli kahden minuutin tyhjäkäyntijakso kuussa.
Normaalien kaduntallaajien keskuudessä tyhjäkäynti mielipiteet ovat vielä rankempia eikä alamme maine ole muutenkaan liian hyvä.
Joten eikohän porukalla jätetä se tyhjäkäynti pois niin näyttää kansan silmissä paremmalta. - nyt neidit
Kuulkaas kukkamekkotädit. Porustannae voisi päätellä että ette ainakan automiehiä ole. Kuorma-auton moottoria on TÄYSIN TURHA sammuttaa 15min lyhyemmäksi ajaksi. Starttaushan kuluttaa moottoria ja strattia ym, ajatelkaa nyt hiukan isot ihmiset mitä oikein puhutte. Sitten kerron tutkittua FAKTAA ei mitää mutua, 16 litranen v8 kuluttaa normaalissa käyttölämpötilassa 1-1,5 litraa käydessään tyhjäkäyntiä ja 9 kw:n webasto taas kuluttaa lämpimänä käydessään 2-3 litraa tunnissa. On myös otettava huomioon että kun webasto lyödään "kylmästä" käymään niin kulutus on moninkertainen. Että miettikääpä kantanne ihan uudestaan asias, ja nykypäivänä on kenenkään turha väittää että käry olis kitkerä. Oma autoni on aina käynyt ja tulee vastaisuudessakin käymään ja juuri sen takia on aina ollut myös kahdet avaimet mukana
- Euro 3
Sillä polttoaine määrällä joka kuluu tyhjäkäynnillä aikojen saatossa, ostetaan monta starttia. Tuosta 15 minuutin säännöstä ois kiva nähdä se laskutoimitus mihin se perustetaan?
Eikä tosiaan pikkutauon takia kannata polttoainelämmitintä käyttää, koska auto lämpenee hetkessä käynnistyksen jälkeen.
Ainut asia josta en ole eri mieltä, haju haittoja nykyauton käydessä ei tosiaan ole.
Itse en ole kukkamekkotäti, ihmettelen vaan taloudellisten ja imagollisten seikkojen takia tätä tyhjäkäyttämistä. - Sin men pianot
Korkkaristako ja Sydänsarjoistako olet vaktasi lukenut pikkusiskosi kanssa?
- Kasslerr
Mulla on töissä 1.3 miljoonaa kilometriä ajettu 12L auto,eikä siihen ole vielä yhtään starttimoottoria tarvinnut vaihtaa vaikka aina taukojen ajaksi moottorin sammutankin.Startin kuluminen on siis täysin marginaalinen kuluerä mitä tulee isoihin dieselmoottoreihin.Ja jos starttimoottorin hinta on kuljetusliikkeessä liian iso menoerä,niin kannattaa vakavasti miettiä miten se yritys oikein pyörii.
Miksi muuten 15 minuutin tauon ajaksi pitäisi webasto käynnistää?Kyllä sen ajan hytti pysyy ihan siedettävän lämpöisenä ja vaikka se pakkasilla jäähtyisikin,niin käynnistyksen jälkeen se kyllä lämpiää n.minuutissa.Ainakin minun -99mallinen Volvo.Kannattaa muuten viedä korjattavaksi Webastosi jos se noin paljon kuluttaa polttoainetta.Se on pahasti rikki jos noin on!
"Oma autoni on aina käynyt ja tulee vastaisuudessakin käymään ja juuri sen takia on aina ollut myös kahdet avaimet mukana"
Käytä sinä sitten vaan ajokkiasi.Harmi että kuljetusalan porukan mainetta kaltaisesi puupäät laskevat vielä ennestäänkin.Monet autoilualan etujärjestöt tekevät osaltaan työtä maineemme parantamiseksi.Kaltaisesi "minä tiedän kaikki enkä tapojani muuta"-kaverit taas edesauttavat alamme kuvan putoamista entistäkin alemmas.Toivottavasti saat tyhjäkäyttämisestä hakemasi tyydytyksen.Kyllä pakokaasua maailmaan mahtuu.Ja polttoainettahan saa mittarilta lisää.Ja kun sitä ei tarvitse edes itse maksaa niin antaa tupruttaa vaan. - nyt kuules
Kasslerr kirjoitti:
Mulla on töissä 1.3 miljoonaa kilometriä ajettu 12L auto,eikä siihen ole vielä yhtään starttimoottoria tarvinnut vaihtaa vaikka aina taukojen ajaksi moottorin sammutankin.Startin kuluminen on siis täysin marginaalinen kuluerä mitä tulee isoihin dieselmoottoreihin.Ja jos starttimoottorin hinta on kuljetusliikkeessä liian iso menoerä,niin kannattaa vakavasti miettiä miten se yritys oikein pyörii.
Miksi muuten 15 minuutin tauon ajaksi pitäisi webasto käynnistää?Kyllä sen ajan hytti pysyy ihan siedettävän lämpöisenä ja vaikka se pakkasilla jäähtyisikin,niin käynnistyksen jälkeen se kyllä lämpiää n.minuutissa.Ainakin minun -99mallinen Volvo.Kannattaa muuten viedä korjattavaksi Webastosi jos se noin paljon kuluttaa polttoainetta.Se on pahasti rikki jos noin on!
"Oma autoni on aina käynyt ja tulee vastaisuudessakin käymään ja juuri sen takia on aina ollut myös kahdet avaimet mukana"
Käytä sinä sitten vaan ajokkiasi.Harmi että kuljetusalan porukan mainetta kaltaisesi puupäät laskevat vielä ennestäänkin.Monet autoilualan etujärjestöt tekevät osaltaan työtä maineemme parantamiseksi.Kaltaisesi "minä tiedän kaikki enkä tapojani muuta"-kaverit taas edesauttavat alamme kuvan putoamista entistäkin alemmas.Toivottavasti saat tyhjäkäyttämisestä hakemasi tyydytyksen.Kyllä pakokaasua maailmaan mahtuu.Ja polttoainettahan saa mittarilta lisää.Ja kun sitä ei tarvitse edes itse maksaa niin antaa tupruttaa vaan.Lukutaidossa hiukan vikaa. Kirjoitin ja tarkoitin oma auto ei ajokki. Katsokaas nyt kun jotkut moottorit on jopa suunniteltu käymistä varten. Ja todellakin jatkuva strattailu EI ole hyväksi isolle dieselille. Jokainen saa tietysti tehdä niinkuin tahtoo mutta minä käytän ja olen kuskeillekin sanonut että älkää helvetissä sammuttako varttia lyhyemmäksi ajaksi. Maksan jokaisen polttoainelitran, mutta mielummin ostan polttoainetta kuin maksan kansiremontteja. Muistakaa että käyminen ei tee ehjälle moottorille kuin hyvää
- ja euroopassa
on ilmeisesti paremmat koneet ja laitteet kun siellä ne ei tosiaan käy,hyvin pian käy leikkurit
polttoaine putkissa jollei muuten sammu.ja vielä tuollaisten takia saa hävetä myös muut ammattikaverit. - Meilläkin
nyt kuules kirjoitti:
Lukutaidossa hiukan vikaa. Kirjoitin ja tarkoitin oma auto ei ajokki. Katsokaas nyt kun jotkut moottorit on jopa suunniteltu käymistä varten. Ja todellakin jatkuva strattailu EI ole hyväksi isolle dieselille. Jokainen saa tietysti tehdä niinkuin tahtoo mutta minä käytän ja olen kuskeillekin sanonut että älkää helvetissä sammuttako varttia lyhyemmäksi ajaksi. Maksan jokaisen polttoainelitran, mutta mielummin ostan polttoainetta kuin maksan kansiremontteja. Muistakaa että käyminen ei tee ehjälle moottorille kuin hyvää
...jätetään aina yöksi ja viikonlopuiksi moottorit käymään koska se tekee moottorille vain hyvää!!!
- Quuppo
nyt kuules kirjoitti:
Lukutaidossa hiukan vikaa. Kirjoitin ja tarkoitin oma auto ei ajokki. Katsokaas nyt kun jotkut moottorit on jopa suunniteltu käymistä varten. Ja todellakin jatkuva strattailu EI ole hyväksi isolle dieselille. Jokainen saa tietysti tehdä niinkuin tahtoo mutta minä käytän ja olen kuskeillekin sanonut että älkää helvetissä sammuttako varttia lyhyemmäksi ajaksi. Maksan jokaisen polttoainelitran, mutta mielummin ostan polttoainetta kuin maksan kansiremontteja. Muistakaa että käyminen ei tee ehjälle moottorille kuin hyvää
Käyttämällä moottoria pari minuuttia rasituksen(kuorma päällä ajon)jälkeen estetään tehokkaasti kansivauriot.Mikäli parkkiin tullaan nk.tyhjänä,ei jäähdytyskäyttöä periaatteessa tarvita lainkaan koska moottori ei ole niin kuuma että siitä olisi suoranaista haittaa kannelle/kannentiivisteille.Kansiremontin pelko ei siis ole mikään veruke tyhjäkäytölle!Tämä pelko on jäänne vuosikymmenten takaa ja sitkeästi istuu vielä nykyäänkin raskaankaluston parissa työskentelevien keskuudessa.Nykyisellä moottori(valmistus)tekniikalla saadaan moottorin lämpörasitukset ohjattua vähemmän arkoihin paikkoihin.Lisäksi nykyaikainen dieselmoottori on niin "hyvä" hyötysuhteeltaan,että tyhjänä ajamalla auto juuri ja juuri saavuttaa riittävää käyntilämpötilaa.Käyttämällä moottoria paikallaan voi varmistaa,että moottori todellakin käy "kylmänä" ja sitä kautta saa varmasti enemmän haittaa aikaiseksi kuin sammuttamalla se.
Nykyaikaisen kuorma-auton moottoririkkojen pelko ei siis ole todellinen syy tyhjäkäyttöön.Kyse on joko laiskuudesta,välinpitämättömyydestä tai tiedon puutteesta!!Kysymällä maahantuojien korjaamopuolen edustajilta voi saada lisää ohjeita mitä tulee tyhjäkäyttämiseen ja sen haittoihin... - onko,,,,,,,,,,
väitteesi ihan tosi, niinkuin tieteellisesti todistettu että ei vaan olisi niitä "kahavilapuhheita".
- paljon,
ja euroopassa kirjoitti:
on ilmeisesti paremmat koneet ja laitteet kun siellä ne ei tosiaan käy,hyvin pian käy leikkurit
polttoaine putkissa jollei muuten sammu.ja vielä tuollaisten takia saa hävetä myös muut ammattikaverit.Ole pohjoismaissa kiertänyt jos tuollaista väität. Norskit jotka muutenkin ovat paljon parempia/kovempia kuskeja kuin me niin kyllä käyttävät aivan surutta, niin vuorokausilevot kuin vartin tauotkin. Sekin asiassa on vielä erona että nosrskeilla palaa lähes aina ajovalot myös koko käyttämisen ajan ja 90% myös sumuvalot oli keli mikä hvänsä
- noinkaan
ja euroopassa kirjoitti:
on ilmeisesti paremmat koneet ja laitteet kun siellä ne ei tosiaan käy,hyvin pian käy leikkurit
polttoaine putkissa jollei muuten sammu.ja vielä tuollaisten takia saa hävetä myös muut ammattikaverit.Koska olet esimerkiksi Norjassa käynyt? Ei siellä ainakaan viime talvena asiat noin olleet. Eikä Ranskassakaan.
- rientää
paljon, kirjoitti:
Ole pohjoismaissa kiertänyt jos tuollaista väität. Norskit jotka muutenkin ovat paljon parempia/kovempia kuskeja kuin me niin kyllä käyttävät aivan surutta, niin vuorokausilevot kuin vartin tauotkin. Sekin asiassa on vielä erona että nosrskeilla palaa lähes aina ajovalot myös koko käyttämisen ajan ja 90% myös sumuvalot oli keli mikä hvänsä
vaan sinne norjaan lempimään niitä "kovia" norskeja, jos siltä tuntuu. saksassa on sellasia klubeja että saat syödä paremman/kovemman tavarat jos oot oikeen kiltti. ihan surutta. ajovalot ja sumuvalot voi herranjumala.
- huomannut
Laitontahan se on tuo tyhjäkäynti, ja kyllä se vain herkimpiä vaivaa se pakokaasu, vaikka terve sitä pitääkin täysin savuttomana.
Mutta kun esim. nuo pienipyöräiset kärryt juuri ja juuri ylettyy niille korkeille laitureille. Ja sinne kun ajaa vielä trukilla kuormineen, niin kyllä siinä pian alkaa ilmavajetta syntyä, vaikka kuinka tiiviitä olisi pelit.
Toisaalta näyttäisi tuo lämmittimien eli "webastojen" korjaaminen noilla yrittäjillä joskus olevan hyvinkin vaikeaa. Niiden pitäisi vain toimia vuodesta toiseen, eikä ne saisi aiheuttaa minkäänlaisia kustannuksia yritykselle. Jos niitä ei korjaa ja huolla säännöllisesti, niin tottahan niitä "tyhmäkäyttäjiä" on yhä enenevässä määrin tuolla tienpäällä, kun ei oikein viitsis kovin kylmässä makailla niitä herrojen 9 tuntisia. - repa...
mikä luonnonsuojelijahomo siellä taas vikisee. oikea rekkamies antaa myllyn jauhaa kaikessa rauhassa tyhjäkäyntiä. se tekee vaan koneelle hyvää. turha sitä on ees taa sammutella ja käynnistellä. neitien puuhaa tuollainen näpertely on. minulla kone pauhaa täysillä työvuoron läpi vaikka sitten 20 tuntia.
- kallossasi?
rekkakölli saa tyhjäkäynnistä
Kirjoittanut: pippeliin jöpinää 16.10.2007 klo 10.20 - kulkija.76
Luonnonsuojelu ja rekan ajaminen eivät muuten mitenkään sodi keskenään. Homostelusta en tiedä :) Rekka on pienempiin ajoneuvoihin nähden huomattavan polttoainetaloudellinen tapa siirtää tavaraa paikasta toiseen.
Kaverit joskus kyselivät että miten kaltaisesi luonnonystävä voi ajaa rekkaa.. minusta siinä ei ole ainakaan suurta ristiriitaa. - Että Miten
...se tyhjäkäyttö tekee moottorille hyvää?Kato kerro vielä se niin,että oikein faktaa pistät peliin ettet vaan kerro että sinun mielestäsi asia on niin.Nyt päästät kaiken tietosi peliin.Meitä tyhmiä kun on paljon mitkä emme tuota asiaa tiedä...
- asiantuntemusta
Että Miten kirjoitti:
...se tyhjäkäyttö tekee moottorille hyvää?Kato kerro vielä se niin,että oikein faktaa pistät peliin ettet vaan kerro että sinun mielestäsi asia on niin.Nyt päästät kaiken tietosi peliin.Meitä tyhmiä kun on paljon mitkä emme tuota asiaa tiedä...
Juu on se kumma kun autonvalmistajienkin mukaan nykymoottorit nimenomaan eivät pidä tyhjäkäynnistä. Erityisesti EGR-moottoreille tekee tosissaan hallaa. Mutta täällä porukka tuntuukin tuntevan tuon moottoriteknologian paljon paremmin.
- egr-reiska
asiantuntemusta kirjoitti:
Juu on se kumma kun autonvalmistajienkin mukaan nykymoottorit nimenomaan eivät pidä tyhjäkäynnistä. Erityisesti EGR-moottoreille tekee tosissaan hallaa. Mutta täällä porukka tuntuukin tuntevan tuon moottoriteknologian paljon paremmin.
tyhjäkäyti ei hyväksi. mulla aina vähintään 150r/min parkissa
- On sitten ihmeellinen asia.
Mega kärry - siis matala,ajetaan korkeaan laituriin joudutaan perävaunun jouset nostamaan ylös.
Sen jälkeen moottori sammutetaan.
Trukki ajaa kärryyn sisälle,jolloin kärry lisää painetta jousipusseihin.
Trukki ajaa pois,jolloin ylimääräinen paine purkautuu.
Tämän toistoon ei tarvita kuin muutama kerta,ja trukki ei enään pääse sinne kärryyn koska se on niin alhaalla.
Joten teknisien ominaisuuksien vuoksi autojen on käytävä siinä laiturissa,jotta perävaunussa säilyvät paineet.
Joten siellä Ikeassa kun käyt,niin ajatteles kuinka monta autoa käy tyhjäkäyntiä siellä Ikean Jönköpingin ja Älmhultin pikku varastoilla.
Toisin sanoen:
Aikansa kun vetää sisään ulos sisään ulos,niin pussit kuin pussit tyhjenee varmasti.- hieman yli
...laituritason ja laita jousien käyttövipu stop-asentoon. Trukki kun ajaa sisälle, käy traileri hieman alle laituritason ja taas nousee hieman yli, kun trukki ajaa ulos. Paine jousissa on koko ajan sama eikä ilmaa tarvita lisää yhtään. Kerran voi välillä joutua käymään nostamassa, kun kuormaa alkaa traileriin kertyä tai kuormaa purettaessa laskemassa. Näin toimien ei ilma karkaa, eikä tarvita tyhmäkäyntiä. Pussithan siinä vain turhaan räjähtelee, jos koko ajan pitää käyttövivun nostoasennossa.
Sama juttu ilmajousisella nupilla. Kun laittaa siitä käyttökapulasta siten ne jouset, etteivät pyri koko ajan säilyttämään tasoa vaan pitävät koko ajan saman paineen, ei ilmat karkaa mihinkään. - jättiläinen.
hieman yli kirjoitti:
...laituritason ja laita jousien käyttövipu stop-asentoon. Trukki kun ajaa sisälle, käy traileri hieman alle laituritason ja taas nousee hieman yli, kun trukki ajaa ulos. Paine jousissa on koko ajan sama eikä ilmaa tarvita lisää yhtään. Kerran voi välillä joutua käymään nostamassa, kun kuormaa alkaa traileriin kertyä tai kuormaa purettaessa laskemassa. Näin toimien ei ilma karkaa, eikä tarvita tyhmäkäyntiä. Pussithan siinä vain turhaan räjähtelee, jos koko ajan pitää käyttövivun nostoasennossa.
Sama juttu ilmajousisella nupilla. Kun laittaa siitä käyttökapulasta siten ne jouset, etteivät pyri koko ajan säilyttämään tasoa vaan pitävät koko ajan saman paineen, ei ilmat karkaa mihinkään.Tule kokeilemaan joskus todelliseen maailmaan, niin silmäsi avautuvat.
- Mikset sinä?
Mää ajan aina siihen kohtaan laituria, jossa on säädettävä laituri. Mikset sinä?
- Ajan vaan
Mikset sinä? kirjoitti:
Mää ajan aina siihen kohtaan laituria, jossa on säädettävä laituri. Mikset sinä?
Kaukokiitoa. Transpointtia ja Kiitolinjaa, kun mää tiärän missä ne säärettävät laiturit on.
Ja kaikien muirenkin pitäis ajaa vaan Kaukokiitoa,Transpointtia ja Kiitolinjaa että tietäis missä ne säärettävät laiturit on HÄ? - ole kokeiltu
jättiläinen. kirjoitti:
Tule kokeilemaan joskus todelliseen maailmaan, niin silmäsi avautuvat.
...vasta kuin n. seitsemän vuoden ajan puolikkailla, täysperillä, moduuleilla ja ties millä härveleillä. Ajettu on niin nyytiä, elintarvikejakelua, kaljaa, kontteja, soraa, asfalttia, irtoperiä, maidonjakelua kuin aura-autoakin. Kilometrejäkään ei ole raskaalla kalustolla tainnut kertyä vasta kuin about puoli miljoonaa, että enhän mä nyt vielä mistään käytännön hommista mitään voi tietääkään. Silmät kiinni vielä joutuu hommia tekemään, mutta kai ne joskus sitten avautuvat.
- sykkii
ole kokeiltu kirjoitti:
...vasta kuin n. seitsemän vuoden ajan puolikkailla, täysperillä, moduuleilla ja ties millä härveleillä. Ajettu on niin nyytiä, elintarvikejakelua, kaljaa, kontteja, soraa, asfalttia, irtoperiä, maidonjakelua kuin aura-autoakin. Kilometrejäkään ei ole raskaalla kalustolla tainnut kertyä vasta kuin about puoli miljoonaa, että enhän mä nyt vielä mistään käytännön hommista mitään voi tietääkään. Silmät kiinni vielä joutuu hommia tekemään, mutta kai ne joskus sitten avautuvat.
Voi teitä amispoikia. Lopettakaa se isoina poikina esiintyminen.
- on valmistuttu
sykkii kirjoitti:
Voi teitä amispoikia. Lopettakaa se isoina poikina esiintyminen.
keväällä 1999. Lukion päättötodistuksen ja ylioppilastodistuksen sain samana keväänä.
- Ohjaamotarkkailija
kone käy turhaan ja kaik valot päällä laitureissa ja parkkipaikoilla. Ja aivan turhaan.
- ihme juttu
...että valot pitää jättää laiturissa päälle. Jos sen auton on pakko käydä tyhjäkäyntiä, niin tiputtakaa nyt edes ne valot parkeille. Pimeässä kohtuullisen vittumainen peruuttaa siihen viereiseen siltaan, kun peilistä ei näe muuta kuin ne viereisen auton valot.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Henkirikos kiuruvedellä
Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut1524605Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi1983979Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi342699Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs102482100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es352228Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin
Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks141825Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?
Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut1201638Olen aika varma
että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa491474- 341355
Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys
Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä241331