n.50% kansasta on tätä mieltä
Kusiaivo
8611
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tottakai huolestuttaa, kun auton rattiin päästetään jo 18-vuotiaana, kun nykyinen 18-v on huomattavasti vastuuntunnottomampi kuin vaikka 15 vuotta sitten, koska aiemmin lapset muuttivat pois kotoa jo siinä iässä ja täytyi ottaa vastuu tekemisistään. Nykyään näitä pullamössöjä paapotaan ja vanhemmat luulevat, että nämä ressukat ymmärtävät jotain mistään. Samoin tuo Roine on ihan pihalla kuvioista. Oispa kiva tietää miten valvontaa tehostetaan nykyisillä poliisimäärillä, kun ei poliisit riitä nytkään edes kaikkeen muuhunkaan. No meitä on moneksi.
>>Oispa kiva tietää miten valvontaa tehostetaan nykyisillä poliisimäärillä, kun ei poliisit riitä nytkään edes kaikkeen muuhunkaan
Aika usein kuolemaan johtanut liikennevahinko sattuu takaa-ajotilanteessa.
Poliisipartio lähtee perään ja paniikissa oleva rattijuoppo yrittä paeta ja ajaa "pöpeliköön" menettäen henkensä.
Nuoret "konstat" saavat "sisältöä" ja vaihtelua arkiseen työhonsä, joka on yleensä ns. vittumaisia kotikäyntejä, kun pääsevät takaa-ajotilanteessa hurjastelemaan "virkansa puolesta".
Aika usein poliisi saa soittoja liikenteen seassa hurjastelevasta autoilijasta, joka vaarantaa ajollaan ihmishenkiä. Aika usein samasta autoilijasta ilmoittajia on usampia kuin yksi. Siitäpä voi päätellä, ettei kysymyksessä ole vain tiukkapipoisen tulkinta jostakin liikennetilanteesta..
Aika usein poliisipartio tavoittaa kyseisen hurjastelijan. Melkein aina hurjastelija pysäyttää auton poliisin pysäytysmerkin havaittuaan. Aika usein kysymyksessä on vain näyttämishaluinen nuori autoilija.
Aika usein on kyseessä myös rattijuoppo. Hyvin usein homma hoituu aivan rauhallisissa merkeissä.
Joskus harvoin hurjastelija ei noudata pysähtymiskäskyä vaan lähtee ajamaan karkuun. Aika usein pienen pakoyrityksen jälkeen hurjastelija pysäyttää autonsa. Aika harvoin kuljettaja yrittää pakoon aivan järjettömästi ajaen. Usein näissä tapauksissa hurjastelija ajaa autonsa ojaan rikkoen autonsa,mutta itse selviää lähes vammoitta. Aika harvoin hurjastelija loukaantuu tai vielä harvemmin kuolee. Verrattuna tietenkin tapahtuneisiin hurjasteluihin. Hyvin harvoin hurjastelija pääsee pälkähästä karkuun ajamalla. Erittäin harvoin hurjastelijan henkilöllisyyttä ei koskaan saada selville.
Kaikki loukkaantumiset ja kuolemat ovat tietenkin turhia, eikä näin tarvitsisi tapahtua.
Poliisilla on toimintavelvollisuus toisin kuin tavallisilla kansalaisilla. Velvollisuus pakottaa poliisin puuttumaan varalliseen liikennekäyttäytymiseen. Ellei poliisi pyri keskeyttämään vaarallista ajamista ja vahinko tapahtuu niin poliisi joutuu varmuudella syytteeseen. Poliisi ottaa vakavasti kansalaisten tekemät ilmoitukset.
Hyvin usein kuolemaan johtanut liikennevahinko tapahtuu vaikka kyseessä ei olisi takaa-ajotilanne. Aika usein hurjastelija vain haluaa hurjastella. Aika usein poliisi saa tiedon vasta, kun kuolemaan johtanut tieltä suistuminen tai kolari on jo tapahtunut.
Siis aika usein poliisi joutuu puuttumaan hurjastelijoiden rikolliseen toimintaan joko kansalaisten ilmoitusten tai omien havaintojensa perusteella.
Sitten on vielä pieni vivahde-ero ne autoilijat, joiden vauhti nousee normaalista vasta kun poliisi yrittää pysäyttää. Se on kuitenkin eri tarina. (kukaan ei muuten jaksa lukea tätä).
ja silloinkin o m a v a l i n t a. Käskikö ne ajaa karkuun, ne poliisit? Käskikö? Etkös sinä piittaamaton tyyppi ole juuri sellainen joka ei armeijassakaan pysynyt kun ei kestänyt käskemistä?
kuolemaan johtanut liikenneonnettomuus sattuu siksi että ihminen on niin helvetin tyhmä ja piittaamaton.
Tuo viimeinen kappale on eri älykäs.
Kaivahan jostakin esiin se "aika usein" -määrä. Ihan oikeasti kiinnostaa se tieto. Voisinhan sen itsekin tehdä, mutta kun tunnut olevan perillä asioista, niin laita määrä vaan reilusti näkyviin.
Eli kaikki kuolonkolarit suhteessa takaa-ajossa tapahtuneiseen kuolonkolareihin.
Aika usein = joka kerta kun kansalainen saa rangaistusvaatimusilmoituksen jonka syyttäjä vahvistaa. Silloin on kansalainen hölmöillyt.