..ja mietin mihin toimenpiteisiin normaalisti ryhdytään. Missä järjestyksessä asiat etenee?
Voiko runsas ylipaino pysyättää koko prosessin, vai onko niin että jos on kättärille asti päässyt niin silloin varmasti tekevät mitä on tehtävissä ? Mitä kokemuksia teillä on ylipainon merkityksestä raskauksi tulemisen kannalta.
Voiko runsas ylipaino pysyättää koko prosessin, vai onko niin että jos on kättärille asti päässyt niin silloin varmasti tekevät mitä on tehtävissä ? Mitä kokemuksia teillä on ylipainon merkityksestä raskauksi tulemisen kannalta.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tällä palstalla saatu mielikuva on, että aika usein pistävät laihduttamaan ennen kuin alkavat tekemään mitään. Jos ylipainoa on runsaasti, se voi olla syy lapsettomuuteen. Muutenkin, hoidoissa käytettävät hormonit eivät kai vaikuta tehokkaasti, jos ylipainoa on runsaasti.
Omaa kokemusta mulla ei ole enkä tiedä miten erityisesti kättärillä toimitaan.
aivan täysin gynestä. Me kävimme edellisellä kerralla gynen osastoa johtavan gynekologin luona ja ei sanonu mitään painosta, kun kysyin itse asiasta sanoi että inssejä voidaan ainakin tehdä vaikka on ylipainoa.
Mutta nyt viimeksi käytiin toisella gynekologilla ja hän suorastaan loukkasi minua painoni takia. sanoi suunilleen näin että: Kyllä se on kumma että ei voi olla sitä makeeta pistämättä suuhun taidat olla heikko persoona... Antoi kuitenkin clomit ja laittoi lähetteen miehen uuteen simppa testiin.
Miehelle tehty aikaisemmin yksi simppatesti, simpoja oli vähän ja huonosti liikkuvia, mulle tehty laparoskopia ja putkien auki olo tutkimus.. ei löytyny mitään..
tämän viimesimmän gynen yhteenveto oli että lapsettomuus mun vika koska on ylipainoa...