Hiljattain vietettiin energiansäästöviikkoa ja muutenkin otsikoissa on ollut valojen sammuttaminen ja hehkulamppujen kieltäminen. Hyviä asioita kaikki tyynni, mutta häviävän pieniä tekoja energian kokonaissäästön kannalta. Ihan todella keskeistä on miettiä vedenkulutustaan eikä pelkästään valojen sammuttamista, jolla oikeasti on häviävän pieni merkitys. Kun käyt suihkussa nopeasti ja tehokkaasti etkä muutenkaan kuluta lämmintä vettä turhaan, säästät sievoisesti! Itse kuivassa maassa, Australiassa asuneena tiedän, millaista on elää kun veden käyttöä rajoitetaan. Vesi on suomalaisille liian itsestäänselvyys. Epätietoisuus antaa turha turvaa. Kun en tiedä paljonko kulutan, en välitä. Yksi ratkaisu esimerkiksi kerrostaloihin on vedenkulutusta huoneistokohtaisesti mittaava järjestelmä. Kun jokainen talous maksaa sen minkä kuluttaa, kuluttaa harkiten. Me kuluttajat olemme sen verran itsekkäitä free ridereitä, että jos joku asia ei ole suoranaisesti itseltä pois, siitä ei välitetä.
Taloyhtiöt voisivat ottaa ison askeleen tässä ja näyttää mallia, että he välittävät. Samalla säästyy luontoa, energiaa ja kuluttajien omiakin varoja. Kun markkinoilla vielä on suomalaisia, huippulaatuisia vedenkulutusta huoneistokohtaisesti mittaavia järjestelmiä, miksi emme niitä käyttäisi?
Taloyhtiöt voisivat ottaa ison askeleen tässä ja näyttää mallia, että he välittävät. Samalla säästyy luontoa, energiaa ja kuluttajien omiakin varoja. Kun markkinoilla vielä on suomalaisia, huippulaatuisia vedenkulutusta huoneistokohtaisesti mittaavia järjestelmiä, miksi emme niitä käyttäisi?
Vastaukset 6
Vanhimmat
energiantuhlaajia ja energiaa säästävillä ratkaisuilla olisi varmasti ihan olennaista merkitystä, myös osakkaiden kukkarolle.
Järjettömintä on huoneiston lämmittäminen jopa 26 asteeseen vain muutaman mummon takia jotka palelevat kylmemmässä. Ne asukkaat jotka paahtuvat huoneistoonsa laittavat lämmön ikkunasta ulos, harakatkaan ei pakkasella jäädy. Lämpöverkon tasapainotus ja termariventtiilien asennus tyssää yleensä näiden palelijoiden vastustukseen, kustannuskysymyksillä ei heille ole merkitystä koska rahaa yleensä on.
Ulkovalaistuksessa ammattimaisen kiinteistönhuollon piirissä olevissa taloyhtiöissä käytetään energiansäästölamppuja ja uusimpien kiinteistöjen sisätiloissakin pienoisloisteputkilamppuja. Ulkovalaistusta säädetään valoisuuden mukaan.
Sen sijaan energiaa palaa autolämmityksessä jollei tolppakohtaisia kelloja ole asennettu, vanhemmissa kiinteistöissä yleensä ei ole. Pappojen autot seisoo koko talven letkun päässä jos vaikka pitäisi juuri tänään lähteä autoilemaan.
Vedenkulutus on yleensä hulppeaa kun ei ole huoneistokohtaista mittausta, tekniikka mahdollistaa sellaisen toteuttamisen uudiskohteisiin ja putkiremontin yhteydessä järkevin kustannuksin. Luenta ja laskutus voidaan tehdä sähköisesti ilman mittarinlukemista. Ongelmia on sen sijaan perinteisissä mittareissa jos ne on väärin asennettu joten ihan idioottivarmasta tekniikasta ei ole kysymys.
Talopesulan kunnostus ja käytön lisääminen säästää sekä vettä että energiaa. Teollisuuskoneella peseminen joka punnitsee pyykin ja ottaa suoraan lämmintä vettä on energiatehokkaampaan kuin kotona peseminen. Myös pyykin kuivatus muualla kuin huoneistossa siirtää kosteusrastiuksen huoneiston ulkopuolelle.
Ikävä sanoa mutta mummot ja vaarit tuntuu olevan suurin este energiataloudellisemmalle ajattelulle taloyhtiöissä.
tynnyrissä sinua on pidetty? Noin poskellaan olevia ennakkoluuloja ei synny, kuin jossain viherpipojen pössyttelykerhoissa.
Koeta pentu pitää suu supussa äläkä solvaa aikuisia ihmisiä. Sinusta ei ole näköjään edes omien vuokriesi maksajaksi.
muutamasta lähimmästä taloyhtiöstä, tule kahville niin käydään toteamassa. Ota se tynnyri mukaan.
pitää ryhtyä säästölinjalle. Se käyttää moninkertaisesti energiaa asumiseen ja hehkulamppujen polttoon verrattuna.
Tietysti tämä on täyttä utopiaa. Teollisuuden energiasäästö nostaisi tuotantokustannuksia ja aiheuttaisi yt-neuvottelusuman.
Nmittäin tämä peruukki Pekkarinen nostaa sähkön ja energian hintaa, jotta se siitä säästöstä...
Meillä vaihdettiin pihavaloiksi energiasäästöäamput jo 3 vuotta sitten. Vielä muuten toimii samat lamput. Säästöä syntyy, mutta energiasäästölamput sisältävät elohopeaa, joten saastuttavat luontoa / ovat ongelmajäte.
Taloyhtiön lämmönjakokeskus vaihdettiin n. 20 vuotiaana uuteen, säästää lämmityskuluissa, kun on tehokkaampi kuin vanha. Mutta asuntojen lämpötiloja pidetään tuolla 22-24 asteen tietämissä, jotta kenenkään ei tarvitse palella - itsehän me maksamme laskun kaukolämmöstä, ei se ole muilta pois.
Säästöä mutta harkiten.