USA ja vatsa sekaisin

meinelie

Jooh, oon kohta 3kk asunut jenkeissa ja ongelmana on se, etta vatsa menee sekaisin monesti ja helposti.

Ennen se meni pelkastaan chilista (pienikin maara chilia sai vatsassa kiehumaan). Mutta nyt vatsa mene sekaisin muustakin! Eilen se meni sekaisin suklaakakusta ja sita ennen lasagnesta ja pari viikkoa sitten piti kesken illanvieton lahtea kotiin ravintolasta kun vatsa oli ylosalaisin.

Suomessa tata ongelmaa ei ollut (pystyin syomaan mita vaan, kamalan tulisiakin ruokia ilman etta vatsa meni sekaisin), mutta taalla joudun aina pelkaamaan mita suuhun laitan. Minkaanlaisia allergioita mulla ei ikina ole ollut.

Missa vika? Edellisen kerran kun kysyin asiasta, vastaus oli etta taalla voi olla niin paljon lisa-aineita ruuassa, mutta voiko se todella syy?

2

958

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jannaK

      Mun yksi tuttava muutti myös jenkkeihin ja sai samanlaisia oireita. Ensin epäiltiin juuri noita lisäaineita, mutta sitten todettiinkin sen olevan laktoosi-intoleranssi. Johtui luultavasti maitotuotteiden vähäisestä käytöstä jonka jälkeen vatsa ei enää kestänytkään yhtään maitotuotteita. Kannattaa mennä lääkärille ja yrittää selvittää vaivan lähde!

    • Jenkki Pieru

      Ja muuta elävää ravintoa, kyllä se siitä helpottaa. Todennäköisimmin johtuu vain erilaisesta bakteerikannasta ja ruoan koostumuksesta. Siellä on myös paljon ruokia jossa on aivan hirvittävästi sokeria ja muita nopeita hiilihydraatteja, sellaiset vain pahentavat sekaisin mennyttä vatsaa.

      Koita löytää kunnon biojogurttia. Jos et ole ihan tumpelo niin sitä voi tehdä itsekin, esim 1 litra kaupan jogurttia saa täysmaidon avulla itse jatkettua helposti ainakin 5 litraksi jos vain sopivan lämpöinen kypsytyspaikka löytyy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      56
      1268
    2. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      156
      1227
    3. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      60
      1115
    4. Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa

      Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo
      Ikävä
      103
      1077
    5. Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen

      Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu
      Kajaani
      52
      1077
    6. Rakastan ja ikävöin sinua

      Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä
      Ikävä
      56
      873
    7. Nyt tiistain galluppi alkaa....

      Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä
      Ikävä
      56
      853
    8. Miten aiot saada kaivattusi?

      1) loukuttamalla 2) kidnappaamalla 3) huijaamalla 4) jokin muu, mikä?
      Ikävä
      54
      785
    9. Upea takamus

      Sulla on nainen upea takamus.
      Ikävä
      32
      772
    10. KIIKKUSTUOLI

      Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin
      80 plus
      74
      761
    Aihe