GPS

LAPINHULLU

Mistä ja millainen GPS olisi hyvä geokätköilyssä? Onko kännykkäohjela parempi vai oma laitteensa?

3

1662

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaihtoehto..

      itse suosin kännyä ja siinä bluetooth-palikkaa. on valinnanvaraa eri ohjelmista ja voi aina vaihtaa parempaan ohjelmaan kun sellaisen löytää.
      lisäksi känny on aina mukana ja tulitikkuaskin kokoinen gps-palikka kulkee vaikka taskussa.

    • Geo Kätköilijä

      Minä hankin aidon retkeily-GPS:n. Siinä on etuna kohtalainen kartta, jossa näkyy polut, purot, korkeuskäyrät ym. eli auttaa usein reitin valinnassa. Kätköt pystyy lataamaan suoraan netistä laitteelle, ei tarvi näpytellä eikä tule kirotusvirheitä. Kompassi, arvioitu koordinaattien tarkkuustieto, ym saatavilla. Tietoa on monta ruudullista, mikä tuskin on tilanne vaihtoehtoisilla laitteilla. Fillariteline ja vyöklipsi ovat myös käytössä hyväksi havaittuja lisiä.

      Valinta riippuu paljon käyttöaikeista. Nyt kun tunnen asiaa enemmän harkisisin Pocket PC:tä jossa on mukana GPS. Etuna se että saisi kätköjen kuvaukset esimerkiksi pdf:nä aina mukaan. Jos sitten paikan päällä menee sormi suuuhun eikä kätkö meinaa löytyä, niin voi katsoa lisätietoja. Ehkä kyseessä olikin mystery-kätkö ja tarkat koordinaatit pitää laskea tai multikätkö ja annetulta paikalta pitää etsiä jotain lisätietoa seuraavalle rastille. Tai ei muuten vain löydy ilman vinkkiä.

      Kätkökuvausten tulostaminen on liian kallis vaihtoehto, kuten jossakin kätköilysivuilla todetaan mustesuihkukirjoittimen muste maksaa enemmän kuin kalleimmat hajuvedet.

      PocketPC Gps Gsm yhdistelmällä saa jopa reaaliaikaisen yhteyden kätkön kuvaukseen, jos on valmis maksamaan linjayhteydestä. Minulle riittäisi myös muutaman päivän ikäinen tieto, niin on-line en elä elämääni. FTF:ien metsästäjät ehkä arvostavat reaaliaikaista tietoa.

      Toisaalta käytän gps:ää muutenkin luonnossa liikkuessani, eli ei valintani ollut välttämättä huono. Mikäli olisin ostotilanteessa, niin pitäisi selvittää PocketPc-laitteiden GPS:n ominaisuduet ennen lopullista päätöstä.

      Kännykkä-GPS:ssä on osin samankaltaisia etuja. Yksi laite joka on muutenkin aina mukana. En tunne käytännön tilannetta, mutta pitäisi selvitää että saako känny-GPS:ään karttapohjia (käytössä ilmaisia eli ei nettiselaimella kalliilla yhteydellä ladattavia) ja minkälaisia. Muutenkin GPS-ominaisuudet ja käytön helppous.

      Näistähän löytyy kaikkia variaatioita, eli laitteita jotka ovat lähinnä kännyköitä, mutta niihin on lisätty kämmenmikro- ja / tai gps- ominaisuuksia. Tai kämmenmikro, joka toimii samalla kännykkänä ja/tai gps-vastaanottimena.

      Minä olen muuten hankkimassa PocketPC:tä GPS:n rinnalle. Siinä mielessä huono ratkaisu, että joutuu raahaamaan kahta (=kolmea känny mukaalukien) laitetta. Kun se gps kerran on, niin kämmenmikrolta en tuota edellytä. Kämmenmikroista löytyy aika niukalti tietoa ja tarjontaa. Asiaa tuntemattoman on myös vaikea tietää mikä on uutta ja mikä vanhaa, eli on vaarana haksahtaa markkinoilta poistuneeseen vanhaan laitteeseen.

      Geokätköilyn alkutaipaleella, kun ei ehkä ole vielä varma jatkuuko harrastus, kannattaisi ehkä aloittaa lainalaitteella tai jollakin muulla halvalla vaihtoehdolla. Kaikissa on kätköilyyn riittävä tarkkuus.

      • LAPINHULLU

        Kiitos asiallisesta ja tyhjentävästä vastauksestasi. Jopas tulikin mietittävää kerrakseen. Eipä auta kuin surffata sivuille ja lähteä vertailemaan laitteita keskenään.
        Paljon kiitoksia vaivan näöstäsi. toivottelee aloittelija!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2439
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      65
      2258
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      200
      1276
    4. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      71
      1088
    5. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      107
      1071
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      207
      901
    7. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      899
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      10
      817
    9. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      47
      769
    10. Ylipainoiset naiset ovat kokeneet kiusallisen ilmiön deittaillessa

      Moni pluskoon nainen kertoo kohtaavansa deittailussa yllättävän ja kiusallisen ilmiön: alussa on luvassa romanssi, mutta
      Suhteen aloittaminen
      49
      741
    Aihe